Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsorcjum do zakupu polskich aktywów EDF może być poszerzone

39
Podziel się:

W Polsce EDF posiada elektrownię w Rybniku, elektrociepłownie w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Toruniu, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w aglomeracji wrocławskiej, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze, a także blok gazowy w Toruniu.

Konsorcjum do zakupu polskich aktywów EDF może być poszerzone
(Tangopaso (talk), cc 2.5)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział w piątek dziennikarzom, że jest plan poszerzenia konsorcjum, które miałoby kupić polskie aktywa EDF. Dodał, że niekoniecznie musi to być polska spółka.

EDF chce sprzedać swoje aktywa w Polsce. Wstępną, niewiążącą ofertę na ich zakup złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika.

W Polsce EDF posiada elektrownię w Rybniku, elektrociepłownie w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Toruniu, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w aglomeracji wrocławskiej, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze, a także blok gazowy w Toruniu.

Tchórzewski powiedział w piątek, że Francuzi wchodzili do Polski jako spółka, której właścicielem jest skarb państwa Francji. EDF znalazła się w Polsce w skutek rozmów międzyrządowych i były pewne gwarancje, które wynikały z tego, że w każdej chwili minister odpowiedzialny za energię w Polsce, mógł się poskarżyć do rządu francuskiego, gdyby było to konieczne - mówił.

Jego zdaniem właściciele aktywów podobnych do tych, które chce sprzedać EDF, muszą myśleć w kategoriach podobnych, do tych jakie obowiązują polskie spółki energetyczne.

- Wprowadzamy taki zapis do statutów wszystkich spółek energetycznych, że kryterium zysku nie jest najważniejsze w stosunku do bezpieczeństwa energetycznego i te dwie rzeczy nie są dla siebie równoważne - powiedział minister.

Jak dodał, Francuzi postanowili sprzedać polskie aktywa "znienacka, z zaskoczenia". - Zorganizowanie pieniędzy o skali mniej więcej 1 mld euro, bo na tyle mogę ogólnie oceniać to jako energetyk, ale przy wycenie nie uczestniczyłem, zorganizowanie konsorcjum, które by zapewniło takie środki i ustalenie z czego trzeba zrezygnować, aby te pieniądze się znalazły nie było takie proste - dodał.

EDF, czyli Electricit, de France, to istniejące od 1946 r. francuskie przedsiębiorstwo z przeważającym udziałem państwa, zajmujące się dostarczaniem energii. We Francji firma jest monopolistą; działa też w innych krajach Europy oraz w Ameryce.

W październiku grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik. Spółka podała, że do sfinalizowania sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego. EDF Polska jest bowiem wpisana na listę spółek strategicznych. We wtorek Francuzi poinformowali, że polski rząd nie dał im takiej zgody. Tchórzewski powiedział, że stało się tak, bo nie dawało to gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
alpc
7 lat temu
Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział w piątek dziennikarzom, że jest plan poszerzenia konsorcjum, które miałoby kupić polskie aktywa EDF. Dodał, że niekoniecznie musi to być polska spółka." , no to cieszmy sie, bo przy polskim zarzadzie W tym Tchorzewskiego cena energii wzrosnie o minimum 100% tak jak ubezpieczenia, bo kupili bank. Radosc pelna, tymbardziej, ze zloty to juz " potega" na duzym minusie.
woocash
7 lat temu
I bardzo dobrze. Pamietacie jak sprzedano francuzom infrastrukturę telekomunikacji łącznie z tą tajna przygotowana na czas wojny? Kontrakt nie gwarantował w razie kryzysu korzystania z tego przez Panstwo. Patronował to pan śp kulczyk i Bronisław K., ktory potem tłumaczył sie, ze sie na tym nie zna, a był ministrem obrony w tym czasie.. Strategiczne spolki i infrastruktura musi byc panstwowa!!!
,,,,.
7 lat temu
Szczury uciekaja z tonacego okretu
~~!~~
7 lat temu
Nie będą utrzymywać górników, no i zemsta za Caracale. Jak tak wszyscy się wycofają to pis nie da rady, chyba że zrobi jak Cypr w 2013 roku skok na nasze konta bankowe, oczywiście te w polskich bankach.
lesny
7 lat temu
petla sie zaciesnia. Nie zdziwie sie jak kupujacym bedzie Gazprom lub inny Rosyjski podmiot.
...
Następna strona