Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomia społeczna - w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

3
Podziel się:

Dyskusja poświęcona ekonomii społecznej to jeden z punktów programu IV Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w Krakowie w dniach 26-27 kwietnia br.

Archiwum Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Archiwum Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Ekonomia społeczna to ruch nakierowany na grupy społeczne, które wymagają aktywizacji, a które z różnych przyczyn nie weszły na rynek pracy w normalnym trybie i są zagrożone wykluczeniem społecznym.

Jak mówi prof. Tadeusz Kudłacz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – „zgodnie z zasadami ekonomi społecznej – uzyskiwanie dochodu nie jest najważniejszym celem prowadzenia działalności gospodarczej. Zdecydowanie bardziej liczy się aktywizacja grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Do takich grup można zaliczyć na przykład osoby niepełnosprawne, trudną młodzież, czy nawet imigrantów”.

Ekonomia społeczna tworzy pole do działalności usługowej, która nie spotyka się z zainteresowaniem sektora komercyjnego ze względu na niską dochodowość – wyjaśnia prof. Kudłacz. Obecnie w oparciu o mechanizmy ekonomii społecznej działają głównie stowarzyszenia i fundacje. Od kilku lat trwają prace nad ustawą o przedsiębiorstwie społecznym, która ma uregulować działalność podmiotów na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz sektora organizacji społecznych niedziałających w celu przyniesienia zysku.

Czy ekonomia społeczna to dobry sposób na walkę z wykluczeniem społecznym? Czy dzięki zastosowaniu jej mechanizmów można zwiększyć aktywność zawodową mieszkańców, szczególnie na obszarach zagrożonych ubóstwem? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji poświęconej ekonomii społecznej podczas IV EKS.

Archiwum Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W debacie wezmą udział m.in. prof. Tadeusz Kudłacz, Krzysztof Michałkiewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ks. Jacek Stryczek – prezes Stowarzyszenia Wiosna i ks. Wojciech Sadłoń – dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Debatę poprowadzi poseł Agnieszka Ścigaj. Dyskusję poprzedzi wykład minister edukacji Anny Zalewskiej „Reforma po roku i co dalej?”.

Organizatorem IV Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Miastem Gospodarzem jest Kraków.

Informacja prasowa

wydarzenie
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
jakotakaekono...
6 lat temu
"Ekonomia społeczna" podobnie, jak "sprawiedliwość społeczna" nie jest ani prawdziwą ekonomią, ani prawdziwą sprawiedliwością. Inaczej nie trzeba byłoby dodawać przymiotnika "społeczna".
hmmmmmm......
6 lat temu
Kolejny kosztowny spektakl zorganizowany na koszt, tych którym obradujący mają rzekomo przyjść z "pomocą":) Czym zajmują się na co dzień?:)) Czy trzeba zorganizować kolejne misterium męki socjalnej, aby w ogóle podjąć się rozważania kwestii społecznych?:) Ile kosztował ten cyrk?:] Budżetowi mędrcy znają tylko jedno rozwiązywanie... wygenerować dług i zająć się jego redystrybucją. W końcu w jakiś sposób trzeba uzasadnić podtrzymywanie istnienia ich bezużytecznych stanowisk... samo to się wszak nie sfinansuje;) Kampania wyborcza ruszyła!:) Zredukujcie koszty funkcjonowania państwa, ahh nie, przecież to wy jesteście jego kosztami:) Mamy was milion, a każda kolejna szajka u koryta tworzy nowe rzesze budżetowców:)) Zniszczycie pryncypia gospodarki wolnorynkowej nie mając nawet wizji tego czym je zastąpicie. Komunizmu nigdy nie zrozumieliście... niestety tam też trzeba było pracować i to ciężko:) Snujcie swe rozważania dalej... pamiętajcie tylko, że "emigranci" nie chcą w ogóle pracować:)) Spośród milionów jakie dotarły do Europy aktywnością zawodową może poszczycić się zaledwie kilkadziesiąt tysięcy:)
Prócz Haiti. ...
6 lat temu
Nation Z ,mam ulotne wrażenie ,że ostatnie ćwierć wieku wprowadzano nam rozwiązania, które nigdzie na świecie się nie sprawdzały.