Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomiści podzieleni w ocenie wpływu zwycięstwa Trumpa na gospodarkę Polski

20
Podziel się:

Polska gospodarka nie straci na zwycięstwie Donalda Trumpa - mówią jedni ekonomiści, ale inni dodają, że nasz kraj może być ofiarą zamieszania na rynkach finansowych związanych z wyborem 45. prezydenta USA.

Ekonomiści podzieleni w ocenie wpływu zwycięstwa Trumpa na gospodarkę Polski
(SAUL LOEB/AFP)

Były wiceminister finansów Cezary Mech powiedział, że ofiarą zamieszania na rynkach może być też Polska, gdyż mimo że - w przeciwieństwie do Meksyku - nie była bezpośrednio narażona na zmianę polityki USA, to pod względem kapitałowym jest uznawana za kraj najbardziej wrażliwy na zawirowania na światowym rynku kapitałowym - przed Meksykiem i Węgrami.

- Mimo opadnięcia emocji i złagodzenia retoryki przez prezydenta Trumpa, zagrożenie nawet w średniookresowej perspektywie nie minie, gdyż polityka monetarna Polski nie została przygotowana na odpływ kapitałów - mówił Mech. Jego zdaniem jest to związane z tym, że nie "uzłotowiliśmy pożyczek frankowych", mamy 30-procentowy udział emisji walutowych Ministerstwa Finansów, a system finansowy może ulec osłabieniu w związku z "procesem tzw. polonizacji banków".

Mech uważa, że prezydent Donald Trump może zaostrzyć "wojnę gospodarczą z Chinami", co przy chęci rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie może prowadzić do "zresetowania" stosunków z Rosją kosztem interesów Polski i Europy Wschodniej.

Natomiast prof. Leokadia Oręziak z SGH uważa, że Polska nie straci na zwycięstwie Trumpa. - Jeśli chodzi przykładowo o kurs złotego, to tak bardzo nie ucierpimy - mówi.

Prof. Dariusz Filar, były członek Rady Polityki Pieniężnej, podkreśla zaś, że dla Polski ważniejsze od Stanów Zjednoczonych są Niemcy, nasz największy partner gospodarczy. - Z 200 mld dol., jakie Polska oferuje światu, na rynek amerykański trafia +/- 2 proc. To jest duży udział, ale nie aż taki, który mógłby zachwiać naszym eksportem - tłumaczy.

Zdaniem prof. Mariana Goryni z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, jeśli chodzi o oddziaływanie wygranej Donalda Trumpa na polską gospodarkę, to powinien nas przede wszystkim interesować wpływ w średnim i długim okresie. - Nie spodziewam się jakiegoś radykalnego wpływu, radykalnych zmian. Jest wiele czynników, które decydują o pozycji Ameryki, pozycji UE i pozycji Polski, więc przecenianie samych wyników wyborów byłoby nie na miejscu i niestosowne. Jestem zdania, że sytuacja po krótkim stosunkowo czasie się uspokoi, a sam wynik wyborów nie będzie miał dużych konsekwencji dla gospodarki Polski - powiedział.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
yorfan
7 lat temu
PiS do dymisji,bo w obliczu nowej sytuacji ( dobrych relacji USA-Rosja ) jako dotychczasowy awanturnik przeciwko Rosji jest niewiarygodny i obłudny.
osa
7 lat temu
Trump nie będzie głaskał i przejmował się Polską,bo Polska, to pionek na arenie międzynarodowej.Dla Trumpa godnymi przeciwnikami gospodarczymi i militarnymi są Chiny i Rosja,a czym jest Polska?
jan
7 lat temu
Jak zwykle ile profesorów tyle opinii i to nie tylko w tej sprawie. Swiadczyć to tylko może że tak naprawdę nic konkretnego nie wiedzą. Na naszą gospogarkę i nastroje a szczególnie na kurs naszej waluty to wpływ ma nawet najmniejszy powiew wiatru niezależnie skąd pochodzi i kto dmuchnie. Lepiej profesorowie razem by usiedli i zastanowili się co zrobić aby unikać takich zawirowań, a nie komentować to co się stało lub może stanie. Do tego szkoda czasu na tytuł profesorski.
woodka59
7 lat temu
i takich mamy łekonomistów
Xap
7 lat temu
Giełda w NY w góre.