Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: Mimo zawirowań będzie dobry rok

0
Podziel się:

Rząd i analitycy dobrze oceniają rozwój gospodarki.

Eksperci: Mimo zawirowań będzie dobry rok
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Tempo wzrostu PKB w 2008 roku będzie zbliżone do 5,5 procent mimo zawirowań na rynkach finansowych w ostatnim okresie - uważa wiceminister finansów Stanisław Gomułka.

Gomułka szacuje inflację w I kwartale 2008 na ok. 4-4,5 proc., w II połowie roku mniej, a średnioroczna inflacja w 2008 powinna wynieść ok. 3,5 proc.

- _ Wynik jest bardzo dobry, takiego wyniku oczekiwaliśmy _ - mówi Gomułka, komentując podane dane o PKB za 2007 rok. GUS podał, że PKB wzrósł w 2007 roku o 6,5 proc., co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

- _ To jest drugi rok z rzędu, kiedy wykorzystywane były rezerwy wzrostu z ubiegłych lat, rezerwy stopniowo się wyczerpują, to już widać na rynku pracy. Oczekujemy jednak nadal wysokiego tempa inwestycji i niższego wzrostu wynagrodzeń _ - powiedział Gomułka w środę dziennikarzom.

Zdaniem wiceministra tempo wzrostu w 2008 będzie zbliżone do 5,5 proc. szacowanych przez rząd w ustawie budżetowej: _ Tempo wzrostu będzie zbliżone do 5,5 proc. mimo turbulencji na rynkach finansowych. Jeżeli tempo wzrostu będzie bliższe 5,0 a nie 5,5 proc., to też nie będzie tragedii _ - dodał.

- _ Wzrost popytu krajowego w tym roku może być nawet wyższy niż zakładane w ustawie budżetowej _ - powiedział.

Dodał, że wyższa może być także inflacja średnioroczna: _ Oczekujemy, że w I kwartale inflacja będzie mieścić się w przedziale 4-4,5 proc., a w II połowie roku powinna być niższa. W skali całego roku inflacja średnioroczna powinna wynieść ok. 3,5 proc. _ - powiedział wiceminister.

Dodał, że zakłada, że RPP będzie prowadzić politykę zmierzającą do ustabilizowania inflacji w okolicach celu:

- _ Zakładam, że RPP będzie uprawiać politykę, która zapewni to, że nie będzie dużego odstępstwa od celu inflacyjnego oraz to, że wypełnimy kryteria z Maastricht. Oczekujemy, że kryterium fiskalne zostanie spełnione w tym i w kolejnych latach. Kryteria nominalne również powinny być wypełnione _ - powiedział Gomułka.

Podobnie wypowiadają się analitycy. Ich zdaniem wstępny szacunek wzrostu gospodarczego pozwala z pewnym optymizmem patrzeć na rok 2008. Nie jest jednak na tyle optymistyczny, by Rada Polityki Pieniężnej mogła bez głębszego zastanowienia nadal podnosić stopy procentowe.

Monika Kurtek, ekonomistka Banku BPH

Zgodny z oczekiwaniami wzrost PKB w 2007 roku na poziomie 6,5 proc. rok do roku to głównie zasługa popytu oraz nakładów inwestycyjnych.

- _ Zgodnie z oczekiwaniami wzrost PKB w 2007 roku osiągnął 6,5 procent i tym samym był najwyższy od 10 lat. Stało się tak głównie za sprawą silnego wzrostu inwestycji o 20,4 procent - po stronie popytowej PKB, a budownictwa o 15,6 procent - po stronie podażowej PKB. Jednocześnie wzrost PKB w IV kwartale 2007 r., jak wskazują wyliczenia, osiągnął ok. 6,0 proc. r/r i był najniższy w całym 2007 roku _ - mówi ekonomistka Banku BPH Monika Kurtek.

Kurtek zauważa, że inwestycje w IV kw. 2007 r. wzrosły o ok. 18,4 proc. r/r, a spożycie indywidualne zaledwie o 3,6 proc. r/r i jest to najniższa dynamika od dwóch lat. Nadal wysoki popyt krajowy w tym okresie przyczyniał się do rosnącej dynamiki importu, co po raz kolejny spowodowało negatywny wkład eksportu netto we wzrost PKB na poziomie ok. 0,3 pkt proc.

- _ Ponieważ silna dynamika PKB w 2007 roku była oczekiwana przez członków RPP, nie sądzimy, aby miała wpływ na dzisiejszą decyzję Rady. Oczekujemy, że stopy procentowe zostaną podwyższone o 25 punktów bazowych _ - podsumowała analityczka BPH.

Ekonomiści BZ WBK

Pozytywny wkład inwestycji oraz popytu podkreślają również pozostali eksperci, dodają, że struktura PKB daje nadzieję na kontynuację wysokiego tempa rozwoju także w roku bieżącym.

- _ Zaskakująco korzystna pod względem perspektyw inflacyjnych okazała się struktura wzrostu, pokazująca wyraźne spowolnienie konsumpcji, wciąż wysoką dynamikę inwestycji i niewielki ujemny wkład eksportu netto. O ile trudno na razie wskazać wyraźne powody trwałego osłabienia popytu konsumpcyjnego (szczególnie, że dynamika wartości dodanej w usługach rynkowych przyspiesza), pozostałe czynniki pozwalają dość optymistycznie patrzeć na perspektywy wzrostu gospodarczego w roku bieżącym _ - napisali w komentarzu ekonomiści Banku Zachodniego WBK.

Wojciech Matysiak, ekonomista banku BGŻ

- _ Wobec wysokiego wykorzystania mocy wytwórczych oraz rosnących kosztów pracy przedsiębiorstwa zmuszone będą do zwiększenia inwestycji. Spodziewamy się zatem, że to one będą motorem wzrostu gospodarczego w 2008 roku. Dane wskazały na zaskakująco niską dynamikę spożycia indywidualnego. Sugerują one, że w czwartym kwartale wzrost konsumpcji prywatnej mógł ukształtować się poniżej 4,0 proc. _ - szacuje ekonomista banku BGŻ Wojciech Matysiak.

Analityk BGŻ pesymistycznie zauważył, że badania nastrojów konsumenckich pozwalają sądzić, że w pierwszym kwartale br. wzrost konsumpcji będzie jeszcze niższy. W szczególności na zmniejszenie się optymizmu konsumentów wpływa wzrost inflacji, zwłaszcza cen żywności, a także pogorszenie się warunków kredytowych oraz głębokie przeceny akcji na giełdzie. Niższa dynamika konsumpcji będzie również konsekwencją spodziewanego obniżenia tempa wzrostu płac.

- _ Na podstawie dzisiejszych danych szacujemy, że dynamika PKB w czwartym wyniosła 6,0-6,2 proc., a niższy przyrost konsumpcji został nieco zrekompensowany lepszymi wynikami w handlu zagranicznym. Dane nie powinny wpłynąć na dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej, spodziewamy się podwyżki stóp o 25 pb. Niemniej jednak, perspektywy obniżenia tempa wzrostu konsumpcji oraz prognozy pogorszenia koniunktury w gospodarce światowej mogą mieć kluczowe znaczenie dla decyzji podejmowanych w kolejnych miesiącach _ - kontynuuje Matysiak.

Według banku BGŻ, dzisiejsza podwyżka stóp procentowych może zakończyć cykl zacieśniania parametrów polityki monetarnej przez RPP, w szczególności wobec kontynuowania obniżek stóp procentowych przez Fed oraz możliwego wcześniejszego rozpoczęcia cyklu obniżek przez Europejski Bank Centralny.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)