Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksport polskiego uzbrojenia. Rząd zajmie się wsparciem kredytowym

0
Podziel się:

Celem programu jest nie tylko wsparcie zakupów wyrobów polskiego przemysłu obronnego, ale także finansowania studiów i szkoleń w uczelniach wojskowych, wzmocnienie promocji polskiego sprzętu.

Pokaz armatohaubicy kalibru 155 mm KRAB zamontowanej na nowym podwoziu w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola w Stalowej Woli.
Pokaz armatohaubicy kalibru 155 mm KRAB zamontowanej na nowym podwoziu w Centrum Produkcji Wojskowej Huty Stalowa Wola w Stalowej Woli. (Darek Delmanowicz/ PAP)

Wsparcie finansowe dla eksportu polskiego uzbrojenia oraz szkoleń w polskich ośrodkach wojskowych zakłada "Program wsparcia bezpieczeństwa regionu 2022", który wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak ma we wtorek przedstawić Radzie Ministrów.

- Kiedy ktoś kupuje amerykański sprzęt, może liczyć na pewne dofinansowanie, kredytowanie pod pewnymi warunkami. Na wzór amerykański stworzyliśmy nasz własny program, aby tym sposobem promować eksport polskiego uzbrojenia - powiedział Siemoniak w poniedziałek dziennikarzom.

Celem programu jest nie tylko wsparcie zakupów wyrobów polskiego przemysłu obronnego, ale także - jak powiedział wicepremier - wsparcie finansowania studiów i szkoleń w uczelniach wojskowych, centrach i ośrodkach szkoleniowych rodzajów sił zbrojnych, wzmocnienie promocji sił zbrojnych i polskiego sprzętu wojskowego.

- Wymogiem będzie zawarcie umowy miedzy rządem polskim a rządem danego kraju. Program będzie realizowany dzięki rządowym kredytom oraz dzięki specjalnemu funduszowi utworzonemu przez Polską Grupę Zbrojeniową, który umożliwi leasing sprzętu wojskowego - dodał Siemoniak. - Jest też ważne zastrzeżenie - program nie zakłada bezpośredniego transferu środków finansowych do państw sojuszniczych, będą musiały być wydane u nas - powiedział szef MON.

Jak podkreślił, kraje regionu są zainteresowane polską ofertą zbrojeniową. Przypomniał eksport przeciwlotniczych zestawów Grom na Litwę, podpisany list intencyjny dotyczący sprzedaży kołowych transporterów opancerzonych Rosomak Słowacji, która wyposaży je w swoje wieże, i porozumienie w sprawie remontów bułgarskich MiG-ów.

- Widać, że w regionie jest duże zainteresowanie naszym przemysłem, tyle, że nasi partnerzy często mają ograniczone możliwości finansów. W związku z tym chcemy, aby mogli na korzystnych warunkach brać kredyty i u nas kupować. Dla nas to jest korzystne, bo mamy zamówienia, tworzymy miejsca pracy, rozszerzamy nasze zdolności, a środki i tak dostajemy z powrotem, bo jest to forma kredytowania - powiedział minister obrony.

Przypomniał, że od lat działa w Polsce system promowania eksportu przez kredyty i "kolejne rządy bardzo temu sprzyjają". Na programie wsparcia mają skorzystać nie tylko państwowe, ale i prywatne zakłady branży zbrojeniowej, eksportujące swoje wyroby.

W ciągu trzech lat Słowacja ma kupić w Polsce 120 podwozi Rosomaków za 120 mln zł i zintegrować je z własnymi wieżami - zakłada podpisany na początku lipca list intencyjny. Pod koniec sierpnia ministrowie obrony Polski i Bułgarii zawarli porozumienie w sprawie remontów bułgarskich myśliwców MiG-29 w polskich zakładach. Bułgaria ma 16 samolotów tego typu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)