Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

EKUZ zapewni podstawowe bezpieczeństwo za granicą. Jak wyrobić europejską kartę zdrowia?

4
Podziel się:

Wybierając się do państw Unii Europejskiej i EFTA, turyści mogą liczyć na bezpłatną opiekę zdrowotną. Pomoc medyczna ze strony publicznych placówek jest udzielana na podstawie karty EKUZ.

EKUZ zapewni podstawowe bezpieczeństwo za granicą. Jak wyrobić europejską kartę zdrowia?
(Andrew Eland/Flickr)

Choć wakacje powoli dobiegają końca, sezon urlopowy trwa w najlepsze. We wrześniu czy październiku wiele osób stawia na wypoczynek za granicą. Wybierając się do państw Unii Europejskiej i EFTA, turyści mogą liczyć na bezpłatną opiekę zdrowotną. Aby w razie nieprzewidzianych okoliczności móc z niej skorzystać, trzeba odpowiednio wcześnie zadbać o formalności. Pomoc medyczna ze strony publicznych placówek jest udzielana na podstawie karty EKUZ.EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, daje prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w punktach mających umowę z zagranicznymi odpowiednikami NFZ. Koszty opieki ponosi polski Narodowy Fundusz Zdrowotny, ale zgodnie z zasadami funkcjonującymi w danym kraju. Co to oznacza w praktyce? Instytucja nie zwróci pieniędzy za usługi, które są płatne za granicą, nawet jeśli w Polsce podlegają refundacji.

Kto skorzysta z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Plastik bez zdjęcia mogą bezpłatnie wyrobić obywatele, którzy są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce lub zgłoszeni do NFZ przez członków rodziny. Na pomoc medyczną na tej podstawie mogą liczyć osoby podróżujące służbowo albo w celach naukowych, a także turyści, którzy udają się do państw Unii Europejskiej oraz do Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i na Islandię (państwa EFTA).

Michal Kosc/REPORTER/ East News

Jak długo jest ważna karta? Wszystko zależy od kategorii ubezpieczonego. Emeryci dostaną ją na 5 lat, a pracownicy, przedsiębiorcy czy studenci opłacający składki - na pół roku. Krótszego terminu ważności mogą się spodziewać natomiast osoby korzystające z pomocy społecznej (90 dni), bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy (2 miesiące) i kobiety do sześciu tygodni po porodzie (42 dni), jeśli mają polskie obywatelstwo. Karta traci również ważność w tym samym dniu, kiedy wygasa ubezpieczenie.

Jak wyrobić kartę EKUZ? Wniosek dostępny w wielu formach

Osobiście w Oddziale Wojewódzkim NFZ, przez formularz online (za pomocą platformy ePUAP), e-mailem, faksem lub tradycyjną pocztą - to kilka dostępnych metod na złożenie wniosku o kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Niezbędne druki są dostępne na miejscu w siedzibie instytucji lub na stronie internetowej. Identyfikator można odebrać osobiście, zaznaczyć opcję przesłania pocztą lub upoważnić drugą osobę. Jeśli dokumentacja jest kompletna, a wniosek dobrze wypełniony, wyrobienie EKUZ trwa najwyżej trzy dni robocze.

Co do zasady, każdy uczeń czy student zgłoszony do ubezpieczenia społecznego przez członka rodziny powinien załączyć kopię aktualnej legitymacji lub inną formę potwierdzenia kontynuacji nauki. Jeśli pracownik NFZ po zweryfikowaniu danych uzna, że dokumentacja jest niekompletna, wówczas również należy dołączyć papiery potwierdzające prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych (np. legitymacja rencisty, aktualne zaświadczenie o pobieraniu zasiłku).

Karta EKUZ a dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Wizytę w szpitalu lub gabinecie lekarskim najlepiej rozpocząć od okazania ważnej karty oraz dokumentu tożsamości. Należy jednak pamiętać, że EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z placówek publicznych. Przed pójściem do lekarza w wybranym kraju warto więc się upewnić, czy na pewno działa on w ramach darmowej opieki zdrowotnej. Informacje na temat bezpłatnych świadczeń w danych państwach można znaleźć na stronie NFZ. Pozwoli to uchronić się przed potencjalnymi kosztami.

Aby lepiej zadbać o własne bezpieczeństwo, warto wykupić dodatkową polisę turystyczną. Prywatne ubezpieczenie obejmuje koszty wszystkich usług medycznych, nawet tych, których w państwach członkowskich nie pokrywa NFZ. Choćby w Niemczech, Czechach czy Francji istnieje system współpłacenia, co oznacza, że chory musi z własnych środków sfinansować część świadczeń. W wielu krajach dodatkowo płatne może być np. wezwanie pogotowia ratunkowego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Sławek
8 lat temu
no własnie, wszyscy tak chwalą, nie przeczę, ja też dla 9 osób w 15 minut dostałem karty, ale czy nie prościej by było wysyłać do zainteresowanych osób bez niepotrzebnej wizyty w NFZ gotowych kart? zmniejszyłoby to koszty ale i zatrudnienie w NFZ...
Jacek i Place...
8 lat temu
Wyrabiałem dzisiaj kartę dla siebie i żony wNFZ w Bielsku-Białej.Miła obsługa i po 5 minutach miałem karty w ręku.Nigdy w źyciu nie byłem tak sprawnie obsłużony.Brawo i wielkie dzięki.
namp
8 lat temu
Karte można wyrobić, poprzez przesłanie skanu wypełnionego formularza na adres danej placówki NFZ. Karta przychodzi po tygodniu do domu. Wszystko za darmo i bez straty czasu !
m-53
8 lat temu
Kilka dni temu wyrabiałem karty (6 szt) dla rodziny. Działa to fantastycznie sprawnie. Osiem czynnych okienek, obsługujący mili i sympatyczni. Odstałem w kolejce godzinę, karty dostałem od ręki. SUPER!!!. Marzenie żeby tak funkcjonował mój Urząd Gminy. Kompletne przeciwieństwo.