Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrownia atomowa w Wielkiej Brytanii. Pierwsza licencja od 25 lat

0
Podziel się:

Przyznana licencja zawiera m.in. dokładny opis obiektów jądrowych, które na jej mocy mogą powstać, a także 36 szczegółowych wymagań.

Elektrownia atomowa w Wielkiej Brytanii. Pierwsza licencja od 25 lat
(Christopher Peterson/CC/Flickr)

Brytyjski urząd dozoru jądrowego ONR wydał pierwszą od 25 lat licencję na budowę nowej elektrowni jądrowej. Chodzi o siłownię Hinkley Point C, którą planuje zbudować kontrolowana przez francuski EDF firma NNB Generation Company.

Przyznana licencja zawiera m.in. dokładny opis obiektów jądrowych, które na jej mocy mogą powstać, a także 36 szczegółowych wymagań, jakie musi spełnić licencjobiorca. Dotyczą one m.in. projektu, budowy, użytkowania i rozbiórki reaktorów.

ONR (Office for Nuclear Regulation) podkreśliło, że prace nad wydaniem dokumentu trwały ponad trzy lata. Sprawdzono np. wiarygodność, zdolności i kompetencje wnioskodawcy. Inspektorzy ONR sprawdzali zaproponowaną lokalizację, strukturę organizacyjną NNB GenCo, zdolności firmy do przygotowania raportu bezpieczeństwa czy spełnienia warunków licencji - wyjaśnił szef biura ONR Mike Weightman.

Podkreślił, że licencja to nie zezwolenie na rozpoczęcie budowy, bo do tego potrzebne są oddzielne zezwolenia ONR, agencji ochrony środowiska oraz zgoda rządu. Weightman wyjaśnił, że wydanie licencji powoduje, że cała działalność związana z budową znajduje się już pod kontrolą biura ONR.

NNB GenCo planuje postawić w Hinkley Point C dwa francuskie reaktory EPR. Obecnie trwają prace nad wydaniem temu typowi reaktora certyfikatu, dopuszczającego jego użycie w kraju. Według ONR możliwe jest, że ostateczny certyfikat zostanie wydany jeszcze w tym roku.

NNB GenCo to spółka-córka brytyjskiej filii EDF - EDF Energy, powołana specjalnie w celu zbudowania dwóch nowych elektrowni jądrowych - Hinkley Point C oraz Sizewell C.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawnili nagrania z Fukushimy. Słychać krzyki Awaria w Fukushimie była najpoważniejszą katastrofą nuklearną od czasu wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.
Nie chcą atomu w Polsce. Dziś wyszli na ulice Manifestacja zakończyła tygodniowy obóz antyatomowy, który odbywał się przez ostatni tydzień w Lubiatowie (Pomorskie).
Rozpoczęli wykopy pod atomówkę. Ale... Według ONT w tym roku na prace budowlane przy wnoszeniu elektrowni przeznaczono około 300 mln dol., a na opracowanie projektów - 200 mln dol.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)