Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emigracja zarobkowa Polaków. Wyjeżdża coraz więcej wykształconych

2
Podziel się:

Do pracy za granicą wyjeżdżają nie tylko osoby o niskich kwalifikacjach. Co trzecia z nich jest po studiach.

Emigracja zarobkowa Polaków. Wyjeżdża coraz więcej wykształconych
(Andrew Eland/Flickr)

Im dłużej przebywają poza krajem, tym trudniej liczyć na ich powrót. Badania wskazują, że na emigracji zarobkowej przebywa ponad dwa miliony naszych rodaków i wszystko wskazuje na to, że zjawisko to będzie się nasilać. Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów są nieprzerwanie Wielka Brytania i Niemcy.

- Do pracy za granicą wyjeżdżają nie tylko osoby o niskich kwalifikacjach - podkreśla pełnomocnik zarządu Grupy Work Service, Krzysztof Inglot. Zwraca uwagę, że co trzecia osoba, która chce emigrować, jest po studiach.

Polacy wyjeżdżają przede wszystkim do Wielkiej Brytanii i Niemiec, a ostatnio też bardzo chętnie do Norwegii. Przyciągają ich tam przede wszystkim wysokie uposażenia i bezpieczeństwo socjalne na bardzo wysokim poziomie. Norwegia potrzebuje nie tylko osób do wykonywania prostych prac, ale też pracowników o bardzo wysokich kwalifikacjach. Wyjeżdżają tam lekarze, inżynierowie i fachowcy wysokiej klasy.

Potwierdzają to również dane Głównego Urzędu Statystycznego. Oprócz wymienionych krajów, dużym powodzeniem cieszą się również takie kraje jak Holandia i Włochy. Natomiast poza Europą największa szansa na usłyszenie polskiego języka jest w Stanach Zjednoczonych (około 200 tysięcy emigrantów), Kanadzie (40 tysięcy) i Australii (14 tysięcy).

Najpopularniejsze kierunki emigracji Polaków w Unii Europejskiej
Kraj Liczba emigrantów na koniec 2013 roku (w tys.) Kraj Liczba emigrantów na koniec 2013 roku (w tys.)
Źródło: Główny Urząd Statystyczny
Austria 31 Holandia 103
Belgia 49 Hiszpania 34
Cypr 1 Irlandia 115
Czechy 8 Niemcy 560
Dania 25 Portugalia 1
Finlandia 3 Szwecja 40
Francja 63 Wielka Brytania 642
Grecja 12 Włochy 96

Przeprowadzone w tym roku przez Work Service badania wykazały, że wyższe zarobki to główny powód, który skłania do szukania pracy za granicą. W dalszej kolejności wskazywano chęć podniesienia standardu życia czy brak odpowiedniej pracy w Polsce. Istotne znaczenie ma również pragnienie podróżowania i zwiedzania świata, lepsza służba zdrowia i lepsze warunki socjalne.

Jak natomiast wynika z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego, przeprowadzonego przez GUS, podstawową przyczyną wyjazdów jest właśnie znalezienie zatrudnienia. W poszukiwaniu pracy wyjechało z Polski prawie 78 proc. emigrantów. Pozostałe powody to edukacja, sprawy rodzinne lub leczenie i rehabilitacja.

Przyczyny emigracji Polaków
Przyczyna Ogółem Mężczyźni Kobiety
Źródło: Główny Urząd Statystyczny
praca 72,8 78,7 62,2
edukacja 5,7 3,9 8,4
sprawy rodzinne 15,7 12,6 22,4
leczenie i rehabilitacja 0,2 0,2 0,3
pozostałe 5,5 4,6 6,7

Za pracą wyjeżdżają głównie mężczyźni, natomiast kobiety jako powód podają jeszcze sprawy rodzinne. Ogółem jednak za granicą przebywa więcej kobiet (51,1 proc.) niż mężczyzn (48,9 proc.). Decyzję o emigracji częściej podejmują z kolei mieszkańcy miast, których na "obczyźnie" jest niemal dwukrotnie więcej niż tych mieszkających na wsi.

Uszczuplona Opolszczyzna

Najbardziej odpływ ludności odczuło województwo opolskie. Co dziesiąty mieszkaniec tego regionu przebywa za granicą dłużej niż 3 miesiące. Emigracja dotknęła również 9 proc. ludności Podlasia i 8,4 proc. mieszkańców Podkarpacia.

Udział emigrantów w liczbie ludności poszczególnych województw
Województwo Emigranci (w proc.) Województwo Emigranci (w proc.)
Źródło: Główny Urząd Statystyczny
dolnośląskie 6,2 podkarpackie 8,4
kujawsko-pomorskie 5,1 podlaskie 9,1
lubelskie 5,2 pomorskie 5,9
lubuskie 6,0 śląskie 5,0
łódzkie 2,9 świętokrzyskie 5,0
małopolskie 5,6 warmińsko-mazurskie 7,5
mazowieckie 2,8 wielkopolskie 3,1
opolskie 10,6 zachodniopomorskie 6,2

Tylko około 3 proc. mieszkańców wyjechało z województw mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

Druga fala emigracji?

Badania nie pozostawiają również złudzeń co do przyszłości, szczególnie jeśli chodzi o młodych respondentów. Ponad 60 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat jest zainteresowanych podjęciem pracy za granicą. Wraz z wiekiem gotowość do wyjazdu maleje. W grupie badanych powyżej 65. roku życia chęć wyjazdu wyraził tylko co setny respondent.

Gotowość do wyjazdu według wieku (w proc.)
Czy obecnie jest Pan(i) zainteresowany(a) podjęciem pracy za granicą? 18-24 25-34 35-44 45-54 55-64 65+
Źródło: Centrum Badania Opinii Społecznej
Tak i obecnie staram się o pracę za granicą 13 5 4 3 2 0
Tak i zamierzam się o nią starać w przyszłości 26 16 14 2 2 0
Tak, ale tylko jeśli dostanę taką propozycję, bo sam(a) nie zamierzam się o nią starać 23 17 12 9 5 1
Nie jestem zainteresowany(a) 36 58 67 84 89 98
Obecnie pracuję za granicą 0 2 2 2 1 1
Trudno powiedzieć 2 2 1 0 1 0

Jak wynika z badań przeprowadzanych przez Główny Urząd Statystyczny, obecnie w innych krajach pracuje ponad 2 miliony Polaków. To stanowi około 5 proc. polskiego społeczeństwa. Więcej liczb na ten temat znajdziesz w raporcie, przygotowanym kilka miesięcy temu przez Money.pl.

Jak powstrzymać emigrację? Minister odpowiada

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że najważniejsza dla przekonania młodych Polaków o pozostaniu w kraju jest możliwość pozyskania dobrej, dającej stałe zatrudnienie i dobre wynagrodzenie pracy w kraju.

Zdaniem ministra młodzi ludzie decydują się na wyjazd przede wszystkim ze względu na lepsze zarobki. Podkreślił, że mamy najniższe bezrobocie od 7 lat i wszystko wskazuje na to, że za kilka tygodni będzie ono jednocyfrowe. Przy wzroście gospodarczym powyżej 3,5 proc. jest naprawdę dobry moment na podwyżkę wynagrodzeń.

Minister przypomniał także, iż rząd przygotował program "Praca dla Młodych", przeznaczony dla osób do 30. roku życia. Przewiduje on, że pracodawca będzie mógł przez okres 12 miesięcy otrzymywać refundację wynagrodzenia zatrudnionej młodej osoby. Co miesiąc będzie otrzymywał środki w wysokości płacy minimalnej. Minister zaznaczył, że ważne, by pracodawca oprócz środków otrzymanych dołożył też coś od siebie, do czego mocno zachęca.

Kosiniak-Kamysz stwierdził również, że dzięki większej skuteczności urzędów pracy i innym wprowadzonym już programom jak chociażby "Pierwszy biznes wsparcie w starcie" spadek bezrobocia wśród osób młodych w ostatnim roku wynosi około 20 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Alterego
5 lata temu
NIKT tu nie che mieszkać w takim kraju rządzonym przez Kler i niekompetentnych polityków .
asd
5 lata temu
Stare dane.