Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energa przejmie grupę G-8

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało, że spółką przejmującą zakłady dystrybucyjne, które wejdą w skład grupy G-8 będzie Energa. Spółka ta do końca maja przygotować ma harmonogram konsolidacji

- poinformował PAP Mieczysław Wrocławski z Energi.

"Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało Energę Gdańską Kompanię Energetyczną SA na spółkę przejmująca przy tworzeniu grupy G-8" - powiedział w poniedziałek Wrocławski, rzecznik Energi.

"Zarząd Energi został upoważniony do przygotowania do 31 maja harmonogramu połączenia spółek grupy G-8 i złożenia go do akceptacji do resortu skarbu" - dodał.

Powstały w wyniku połączenia podmiot funkcjonować będzie jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe z centralą i ośmioma oddziałami w miastach będących obecnie siedzibami łączonych spółek.

W ubiegłym tygodniu Waldemar Bartelik, prezes Energi powiedział PAP, że według wstępnego harmonogramu nowy skonsolidowany podmiot rozpocznie działalność z początkiem 2005 r.

W połowie marca resort skarbu, po trzyletniej próbie prywatyzacji tych zakładów wstrzymał ten proces. Jedyna złożona wówczas przez El-Dystrybucję oferta zakupu akcji spółek z G-8 w ocenie ministra skarbu nie spełniła oczekiwań w zakresie oferowanej ceny za akcje oraz gwarancji finansowania.

Po odstąpieniu od rokowań o sprzedaży G-8 resort skarbu powrócił do pomysłu skonsolidowania tej grupy, chociaż wcześniej rozważany był pomysł podzielenia zakładów wchodzących w skład G-8 na dwie grupy.

Według planów, grupa G-8 ma być największą siecią dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Ma ją tworzyć osiem zakładów: z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina, zajmujących się dystrybucją energii. Grupa obsługuje około 2 mln klientów.

Oprócz G-8 także inne krajowe zakłady dystrybucyjne energii elektrycznej łączą się w grupy, roboczo zwanymi L-6, K-7 i W-5. Proces tworzenia tych podmiotów jest jednak o wiele bardziej zaawansowany.

Spółki z grupy K-7 (południowa Polska) oraz i W-5 (południowo-zachodniej część kraju) podpisały już plan połączenia. Ich konsolidacja zakończyć się ma do końca kwietnia.

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)