Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Farmaceuci mogą sprzedawać leki z refundacją

0
Podziel się:

Farmaceuci mogą sprzedać lek ze zniżką, nawet jeśli recepta ma adnotacje refundacja do decyzji NFZ.

Farmaceuci mogą sprzedawać leki z refundacją
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że recepta, która zawiera pieczątkę _ refundacja do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia _ jest ważna i ma być realizowana zgodnie z przysługującym pacjentowi poziomie refundacji.

aktualizacja 16:09

Taką pieczątkę wstawiają lekarze protestujący przeciwko rozporządzeniu do ustawy refundacyjnej.
Wiceminister zdrowia Marek Haber mówił też na konferencji przed gmachem resortu, że ważne są również te recepty, które nie zawierają tej pieczątki.

Umieszczenie na recepcie pieczątki _ Refundacja do decyzji NFZ _ nie powoduje utraty ważności recepty - oświadczył w komunikacie prezes Narodowego Fundusz Zdrowia Jacek Paszkiewicz.

Zapewnił także, że NFZ dokona refundacji leków zrealizowanych na podstawie takich recept, zgodnie z nową listą leków refundowanych. Prezes NFZ podkreślił, że _ aptekarz powinien umożliwić pacjentowi realizację jego prawa do nabycia równie skutecznego i tańszego odpowiednika leku przepisanego na recepcie _.

Paszkiewicz mówił wcześniej, że jeżeli na recepcie nie będzie określony poziom refundacji, _ aptekarz wyda lek za najwyższą odpłatnością _. Oznacza to, że pomimo iż pacjentowi przysługuje uprawnienie np. do opłaty ryczałtowej 3,20 zł, zapłaci znacznie więcej. Zmienny stopień odpłatności dotyczy 230 leków na choroby przewlekłe.

Farmaceuci przyznają, że część lekarzy zapisuje leki, które nie są refundowane. Lekarze chcą uniknąć w ten sposób ewentualnych restrykcji, które mogą ich spotkać.

Kierownik jednej z aptek anonimowo poinformowała, że jeśli pacjent ma receptę z pieczątką _ refundacja do decyzji NFZ _, ale brakuje tylko kodu Funduszu, to farmaceuta może go uzupełnić, prosząc pacjenta o poświadczenie ubezpieczenia. Pokreśliła, że konieczne jest wpisanie przez lekarza odpłatności za lek, zarówno na starym jak i nowym druku recepty.

- _ Będziemy realizować pod warunkiem, że pacjent ma ze sobą aktualny dowód ubezpieczenia bądź sam potwierdzi pisemnie na odwrocie recepty, że jest ubezpieczony. Wtedy realizujemy receptę normalnie na zniżkę _ - wyjaśnia anonimowa aptekarka.

POSŁUCHAJ KIEROWNICZKI APTEKI:

Farmaceutka zaznaczyła, że w aptece nie można uzupełnić odpłatności dla pacjenta. Jeśli odpłatność nie jest wpisana to lek może być sprzedany ze 100 - procentową odpłatnością: - _ Będą pisać i to już wiem bezpośrednio od nich, od tych, którzy tu przychodzą. Bo lekarze nie wiedzą, jaką odpłatność ma dany lek. _

POSŁUCHAJ KIEROWNICZKI APTEKI:

Kierownik apteki przyznała, że lekarze zaczęli zapisywać leki, które nie są refundowane. Lekarze chcą uniknąć w ten sposób ewentualnych restrykcji, które mogą ich spotkać. -

Farmaceutka podkreśliła, że w przeszłości wielokrotnie pracownicy apteki chodzili do lekarzy, którzy wypisali receptę z błędami, z prośbą o poprawienie. Teraz jednak zdają sobie sprawę z tego, że lekarze protestują i poprawiać recept nie będą.

- _ Bardzo często zdarzają się przypadki, że pracownicy apteki muszą chodzić do lekarza i poprawiać recepty. My tutaj z przychodni okolicznych, jeżeli wiemy, że lekarze nam poprawią, to przyjmujemy takie recepty. Teraz lekarze nie wiedzą, jak poprawić, więc będzie większy problem _ - wyjaśnia farmaceutka.

POSŁUCHAJ FARMACEUTKI:

Farmaceuci oczekują decyzji resortu zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie realizacji recept. Podkreślają, że obecna sytuacja nie służy ani pacjentom, ani właścicielom aptek.

Według Porozumienia Zielonogórskiego pieczątki: _ Refundacja do decyzji NFZ _ stawia na receptach 75 proc. lekarzy, a protest popierają Okręgowe Rady Lekarskie. Resort zdrowia ani NFZ nie udzielają informacji na temat skali protestu.

Wiceprezes PZ Krzysztof Radkiewicz powiedział, że pieczątki: _ Refundacja do decyzji NFZ _ stawiają także lekarze, którzy nie są zrzeszeni w PZ i OZZL, które rozpoczęły protest. Lekarze nie określają poziomu refundacji leków. Lekarze podkreślają, że nowe przepisy narzucają na nich obowiązki biurokratyczne, które zabierają czas na leczenie pacjentów, a nieprzestrzeganie ich jest zagrożone wysokimi karami. Jak przekonują, _ państwo nie przygotowało narzędzi do realizacji nowych wymogów _.

Protest _ pieczątkowy _ poparło oficjalnie kilkanaście z 24 Okręgowych Izb Lekarskich (ORL). Jednak prawie wszystkie nieoficjalnie solidaryzują się z OZZL i PZ. Naczelna Rada Lekarska ma podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach. Jej prezes Maciej Hamankiewicz powiedział, że on sam w ogóle nie wystawia recept na leki refundowane. _ Skala protestu jest bardzo duża. Przystępują do niego lekarze z całego kraju _ - powiedział Hamankiewicz.

Czytaj więcej o ustawie refundacyjnej
Ważne zmiany w ustawie refundacyjnej Posłowie zdecydowali o usunięcie zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków.
Senat za urzędowymi cenami leków Senatorowie wykreślili z ustawy refundacyjnej zapis o przekazywaniu przez firmy farmaceutyczne 3 proc. z zysku z refundacji.
Ważny głos w sprawie leków refundowanych Stanisław Trociuk pyta ministra zdrowia, dlaczego lista leków refundowanych została ogłoszone bez zachowania vacatio legis.
Maraton w Sejmie. Wiadomo, co z lekami Bartosz Arłukowicz zapewnił w Sejmie, że recepty z pieczątką _ refundacja do decyzji NFZ _ będą realizowane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)