Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finansowanie partii. "Platforma Obywatelska chce rozbić opozycję"

0
Podziel się:

PO nie mogąc znaleźć innych demokratycznych sposobów na utrzymanie poparcia, sięga do metody ostatecznej.

Finansowanie partii. "Platforma Obywatelska chce rozbić opozycję"
(Maciej Goclon/East News)

Janusz Palikot skrytykował projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje projektu likwidacji finansowania partii z budżetu państwa. Jego zdaniem, intencją propozycji PO jest rozbicie opozycji.

- _ PO nie mogąc znaleźć innych demokratycznych sposobów na utrzymanie poparcia, sięga do metody ostatecznej _ - podkreślił Palikot podczas konferencji prasowej we Wrocławiu.

Lider Ruchu Palikota przekonywał, że efektem wprowadzenie w życie projektu PO będzie zablokowanie finansowania mniejszych partii politycznych, a co za tym idzie zbudowanie _ sztucznej przewagi PO nad opozycją i utrzymanie obecnego status quo tej partii _.

- _ Gdyby propozycja PO miała intencję faktycznego uzdrowienia finansowania partii, to Platforma nie zachowałaby tych 66 mln zł, które ma zgromadzone z dotychczasowych dotacji, tylko by je oddała, a tak będzie to stanowiło jej istotną przewagę nad innymi ugrupowaniami _ - zauważył Palikot.

W opinii szefa RP obywatele _ nie znoszą partii politycznych i nienawidzą polityków _, dlatego nikt dobrowolnie nie przekaże pieniędzy na jakąkolwiek partię polityczną. - _ Tylko partie, które mają władzę i kontrolują spółki Skarbu Państwa, które mogą coś obiecać rekinom biznesu dostaną pieniądze właśnie od biznesu. Zwykli ludzie nie wpłacą _ - dodał.

Palikot zaproponował, żeby każdy obywatel miał prawo przeznaczyć na partię 1 proc. swojego dochodu, na takich samych zasadach, na jakich obecnie przekazuje się pieniądze organizacjom pozarządowym. - _ Ta metoda być może przyniesie jakiś efekt. Będzie to trudne, ale daje chociaż szczątkowe szanse na wsparcie partii _ - zaznaczył.

Zdaniem polityka projekt obcięcia finansowania i zbudowanie przewagi finansowej dla partii władzy to _ "putynizacja" naszego kraju i Tusk, który w miękkich rękawiczkach zachowuje się tak jak Putin, próbując rozprawić się z opozycją _. - _ Przestrzegam przed tymi metodami, także dlatego, że wszyscy, którzy sięgali do tej pory w Polsce po tego typu instrumenty, zawsze płacili za to polityczną cenę _ - mówił.

Złożony w Sejmie projekt PO w sprawie likwidacji budżetowego finansowania partii zmienia ustawę o partiach politycznych oraz kodeks wyborczy. Po wykreśleniu ze źródeł dochodów subwencji i dotacji w ustawie o partiach politycznych pozostanie zapis, według którego _ majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku _. Utrzymane zostały też zapisy o tym, że majątek partii politycznej może być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne, a partia nie może prowadzić działalności gospodarczej. Platforma chce, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2014 r.

Palikot przebywał we Wrocławiu, gdzie spotkał się z członkami RP i zaprezentował stronę internetową, poświęconą przygotowanym przez jego partię projektom, których celem jest zwiększeni wpływów do budżetu państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Prywatyzacja partii politycznych? Tak będzie jeśli... Nie da się odejść od obecnego modelu finansowania partii, ale trzeba go ulepszyć. Subwencja budżetowa po przekroczeniu progu wyborczego - 3 proc.?
Nie chcą, żebyśmy przestali płacić partiom W niedzielę w Sejmie - z inicjatywy marszałek Ewy Kopacz - odbędzie się debata na temat zasad finansowania partii politycznych.
PO bliżej zlikwidowania finansowania partii Według szacunków PO, likwidacja subwencji budżetowej przyniesie oszczędności w wysokości około 55 mln zł rocznie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)