Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finowie zarzucają nam zatruwanie Bałtyku

0
Podziel się:

W niedzielnym wydaniu dziennika "Helsinkin Sanomat" ukazał się artykuł, zarzucający stronie polskiej emisję do wód Bałtyku 200 ton fosforu

Finowie zarzucają nam zatruwanie Bałtyku
(kkic/CC BY-SA 3.0/wikimedia)

Fińscy i polscy eksperci wspólnie zbadają sytuację w rejonie Gdańskiej Fabryki Nawozów Fosforowych. Taka decyzję podjęli ministrowie środowiska obu krajów.

Jak poinformował media w Helsinkach minister Ville Niinistö, przeprowadził on rozmowę ze swym polskim kolegą ministrem Marcinem Korolcem i postanowili powołać wspólną grupę roboczą, która zajmie się tym problemem.

W niedzielnym wydaniu dziennika "Helsinkin Sanomat" ukazał się artykuł, zarzucający stronie polskiej doprowadzenie do sytuacji, w której rocznie gdańskie zakłady emitują do wód Bałtyku 200 ton fosforu. Ilość ta może doprowadzić do silniejszego użyźnienia naszego morza i zwiększenie w nim ilości alg o 200 tysięcy ton.

Takim twierdzeniom zaprzeczył wczoraj zdecydowanie przebywający w Helsinkach polski Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz, o czym doniosły fińskie media.

Jak wynika z opublikowanej dziś wypowiedzi ministra Niinistö, wspólne badania mają się rozpocząć w Gdańsku w ciągu najbliższych tygodni. Jednocześnie fiński minister stwierdził, że być może w Polsce istnieje jeszcze jedno tzw. gorące miejsce, warte wspólnego zbadania. Są to Zakłady Chemiczne w Policach koło Szczecina.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska i Niemcy zacieśniają współpracę Lista wspólnych przedsięwzięć obejmuje 28 projektów - oprócz ćwiczeń i szkoleń także wspólne operacje na Bałtyku.
Wyłowili z Bałtyku 22 tony sieci-widm Długość wyłowionych sieci to prawie 135 kilometrów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi odległość pomiędzy Łodzią i Warszawą.
Na dnie Bałtyku coraz więcej martwych stref Brak tlenu w wodach przydennych występuje w Morzu Bałtyckim na obszarze od Bornholmu po Zatokę Fińską, zupełnie martwa strefa rozciąga się wokół Gotlandii oraz na północ od Półwyspu Helskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)