Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Fundusz Pracy nie może być poza kontrola rządu"

0
Podziel się:

Wiceminister finansów powiedziała, że jest za wcześnie, by mówić o kwotach, jakie mogłyby być uruchomione z Funduszu Pracy, o co wnioskuje minister pracy.

"Fundusz Pracy nie może być poza kontrola rządu"
(gerenme/iStockphoto)

Decyzja w sprawie przekazania ministrowi pracy pieniędzy z Funduszu Pracy zostanie podjęta po analizach, nie później niż w ciągu 2-3 tygodni - powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

W ubiegłym tygodniu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że do połowy lipca resort skieruje do ministra finansów wniosek o uwolnienie środków z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem. - _ Przygotowujemy bardzo skrupulatny wniosek. Chcemy wskazać cele, na które przekażemy te pieniądze. Zostanie on złożony do połowy lipca _ - zapowiedział. Według wcześniejszych informacji resort pracy może wnioskować o 300-400 mln zł.

Wiceminister zaznaczyła, że na razie jest za wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach, jakie mogłyby być uruchomione z Funduszu Pracy.

- _ Musimy zobaczyć, jakie jest zapotrzebowanie i na jakie cele miałyby zostać przeznaczone środki z Funduszu Pracy. Prowadzimy analizy dotyczące napływu składek do Funduszu, a także obliczenia i symulacje wpływu przekazania pieniędzy z Funduszu Pracy na wynik sektora finansów publicznych _ - powiedziała.

Dodała, że resortowi finansów zależy, by mimo uszczuplenia środków w Funduszu Pracy wynik ten pozostał _ przyzwoity _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/56/m190776.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/fundusz;pracy;zostanie;uszczuplony;jest;zgoda,94,0,1112670.html) Minister dostanie miliony na walkę z bezrobociem Minister pracy powiedział, że do połowy lipca resort skieruje do ministra finansów wniosek o uwolnienie środków z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem. Majszczyk odniosła się także do pomysłu partnerów społecznych z Komisji Trójstronnej, by wyłączyć Fundusz Pracy z sektora finansów publicznych. Zwróciła uwagę, że Fundusz ten zaliczany jest do sektora nie tylko ze względu na ustawę o finansach publicznych, ale także w rozumieniu przepisów unijnych.

- _ Nie wiem, na czym takie wyłączenie miałoby polegać. Na pewno Fundusz nie mógłby pozostać poza wpływem rządu i kontrolą _ - dodała.

W komunikacie po posiedzeniu zespołu Komisji Trójstronnej ds. polityki gospodarczej i rynku pracy, które odbyło się w ubiegły piątek podano m.in., że strona społeczna podjęła decyzję w sprawie powołania w ramach zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy podzespołu roboczego, którego zadaniem będzie przygotowanie projektu zmian w przepisach ustawy regulującej instytucję Funduszu Pracy.

_ Wstępnie ustalono, że propozycja zmian zmierzałaby w kierunku wyłączenia Funduszu Pracy z finansów publicznych oraz wprowadzenia przepisów ustanawiających organ kontroli, np. Radę Nadzorczą Funduszu Pracy _ - wskazano.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewelacyjne dane z polskiej gospodarki Dane Głównego Urzędu Statystycznego zaskakują ekonomistów. Co na to minister Rostowski?
PSL chce oddać nowy fundusz związkowcom Przekazanie Funduszu Pracy w zarządzanie związkom zawodowym i pracodawcom przewiduje projekt ustawy, nad którym pracuje PSL.
Przez Fedak nie będzie niskiego deficytu? Minister pracy proponuje obniżenie składki na Fundusz Pracy lub zwolnienie pracodawców z obowiązku jej opłacania przez kilka lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)