Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Coraz mniejsze zainteresowanie jego wydobyciem

0
Podziel się:

Słabnie zainteresowanie gazem łupkowym z Polski - wynika z informacji ministerstwa środowiska.

Odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego w Szymkowie
Odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego w Szymkowie (Skraba/REPORTER)

Według danych resortu 1 sierpnia 2015 roku w Polsce obowiązywało 40 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków. Tymczasem według stanu na 1 maja, obowiązywało jeszcze 48 koncesji, a w końcu ubiegłego roku - 53.

Obecnie wydobyciem węglowodorów w Polsce zainteresowanych jest 10 polskich i zagranicznych podmiotów. Według najnowszych danych do 1 czerwca wykonano w Polsce 70 otworów rozpoznawczych.

Na początku czerwca ConocoPhillips, amerykański koncern energetyczny, poinformował, że kończy eksplorację gazu łupkowego w Polsce z powodu niezadowalających wyników i pozostawia resztę złóż polskim firmom państwowym. Na początku tego roku wycofała się Chevron Corp., a wcześniej, w ciągu trzech lat, Exxon Mobil, Total i Marathon Oil.

Dlaczego Chevron zrezygnował?

Polski oddział drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, gdyż kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu do innych państw, w których działa firma - napisano w komunikacie.

W Polsce Chevron blisko współpracował ze spółką PGNiG. Firmy kooperowały między innymi w poszukiwaniach gazu na Roztoczu. Chevron miał 100 procent udziałów w koncesjach na eksploatację czterech złóż - Kraśnik, Zwierzyniec, Frampol i Grabowiec.

- Łupkowa bańka pęka, oczekiwania były znacznie większe, teraz nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Polskiego gazu łupkowego jest mało, a koszty wydobycia są zbyt wysokie - to zdaniem Andrzeja Szczęśniaka główne powody wycofania się koncernu Chevron z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.

Zdaniem eksperta od rynku paliw, taka decyzja nie może zaskakiwać, zwłaszcza, że dotychczasowe doświadczenia z polskim gazem łupkowym nie nastrajają optymizmem.

Jak mówił Andrzej Szczęśniak, nadzieje związane z tym surowcem w Polsce były tak ogromne, że znacząco przewyższały rzeczywistość. A ta jest smutna - do tej pory nie znaleziono w naszym kraju gazu łupkowego w takich ilościach, które usprawiedliwiałyby rozpoczęcie jego eksploatacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)