Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Marcin Korolec mówi, kiedy wejdą nowe przepisy

0
Podziel się:

Projekt noweli Prawa geologicznego i górniczego, który powstał w resorcie środowiska, zakłada m.in. uproszczenie modelu koncesjonowania.

Gaz łupkowy w Polsce. Marcin Korolec mówi, kiedy wejdą nowe przepisy
(Waszkiewicz/Reporter)

Minister środowiska Marcin Korolec jest przekonany, że Rada Ministrów przyjmie nowe przepisy dotyczące wydobycia węglowodorów, między innymi gazu z łupków, w ciągu najbliższych kilku tygodni, prawdopodobnie do końca czerwca.

Projekt noweli Prawa geologicznego i górniczego, który powstał w resorcie środowiska, zakłada m.in. uproszczenie modelu koncesjonowania. Korolec zapewnił, że nowe przepisy są oparte na rozwiązaniach europejskich, stosowanych w Norwegii, Holandii i Danii.

_ - W związku z tym największe korporacje świata, które operują w tym obszarze, w tych potęgach wydobywczych, znają ten model funkcjonowania. Mamy dzisiaj do czynienia z finałem prac nad tą ustawą i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku tygodni, prawdopodobnie do końca czerwca, te przepisy zostaną przyjęte przez Radę Ministrów _ - powiedział Korolec polskim dziennikarzom w Brukseli. Dodał, że _ nie ma perspektywy na jakieś opóźnienia _.

Przed ostatnim szczytem UE w maju premier Donald Tusk powiedział w Brukseli, że jeśli ktoś chce w Polsce inwestować miliardy w gaz z łupków, musi mieć poczucie bezpieczeństwa biznesowego. Ostrzegł, że minister środowiska albo uzna mentalność nie tylko ekologa, ale też przedsiębiorcy, albo kto inny się tym zajmie.

Korolec pytany o słowa premiera odparł: _ myślę, że wszyscy chcemy, żeby te przepisy weszły w życie jak najszybciej _. Dodał, że chodzi również o to, by _ firmy, które są w Polsce i które prawdopodobnie przyjdą do Polski, jak najszybciej rozpoczęły bardzo intensywne wiercenia po to, żeby tego gazu nie tylko poszukiwać, ale i wydobywać _. _ Myślę, że to jest nasz wspólny cel _ - podkreślił Korolec.

Korolec w ramach konferencji ekologicznej _ Zielony Tydzień _ otwierał dziś przed Parlamentem Europejskim w Brukseli wystawę _ The Plantation _, przedstawiającą czteroletni cykl uprawy plantacji drzew w celu produkcji biomasy.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce w Money.pl
Nie tylko łupki. Polska ma też inne źródło gazu, ale go nie wykorzystuje W 2010 roku Polsce było zaledwie sześć takich instalacji. Dziś mamy 33 - wciąż wielokrotnie mniej, niż w Niemczech czy Austrii.
Rząd wyda 85 mln euro na gazyfikację Rząd Pedra Passosa Coelho zapowiedział we wtorek rozpoczęcie prac przy gazyfikacji pozbawionych dostępu do tego paliwa rejonów północnej Portugalii. Realizacja inwestycji pochłonie kwotę 85 mln euro. Niebawem zostaną rozstrzygnięte przetargi na 26 koncesji na prace gazyfikacyjne.
Wielkie firmy wycofują się z Polski Do tej pory najbardziej zaangażowane w Polsce w poszukiwanie łupków są narodowe koncerny, czyli PGNIG i Orlen.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)