Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Nowy raport: "Gdzie ta ustawa?"

0
Podziel się:

Inwestorzy narzekają, że nadal w polski rząd nie przedstawił obiecanej ustawy łupkowej, która określi między innymi kwestie podatków.

Gaz łupkowy w Polsce. Nowy raport: "Gdzie ta ustawa?"
(Skraba/REPORTER)

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego przyjęła raport dotyczący gazu łupkowego.

W tekście utrzymano tezy o istotnym znaczeniu gazu niekonwencjonalnego dla europejskiej gospodarki. Inwestorzy narzekają jednak, że nadal w polski rząd nie przedstawił obiecanej _ ustawy łupkowej _, która określi między innymi kwestie podatków.

Prezes firmy Petrolinvest, która posiada 13 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego przekonuje, że jest to sytuacja niespotykana. Bertrand Le Guern tłumaczy, że inwestycje kosztują setki milionów dolarów, a nadal branża nie wie ile będzie musiała zapłacić podatków od znalezionego gazu.

_ - Wszyscy czekają na jedno: by wreszcie wiedzieć jakie będą warunki fiskalne. Ja ciągle się pytam kiedy będzie gotowy projekt ustawy? _ - zastanawia się Prezes firmy Petrolinvest. Bertrand Le Guern przypomina, że miał on być zaprezentowany już w kwietniu.

Projekt _ ustawy łupkowej _ przygotowuje Ministerstwo Środowiska. Według nieoficjalnych informacji, to nie ten resort odpowiada za opóźnienia. Założenia dokumentu powstały już kilka miesięcy temu, jednak nie udało się uzgodnić jego treści wewnątrz rządu. Nieoficjalnie mówi się o sprzeciwie Ministerstwa Finansów wobec zaproponowanych rozwiązań fiskalnych.

Ekspert energetyczny doktor Tomasz Chmal przyznaje, że brak szczegółowy informacji o _ ustawie łupkowej _ może spowalniać inwestycje zwłaszcza zagranicznych koncernów. -_ Lepiej byłoby by debata nad ustawą toczyła się przy otwartej kurtynie _ - przekonuje ekspert. Tomasz Chmal przyznaje, że trwają poszukiwania i są pierwsze odwierty, ale mogłoby to się dziać zdecydowanie szybciej. Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w najbardziej perspektywicznych obszarach kraju, tzn. w pasie od Pomorza po Lubelszczyznę.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich problemy pomogą gazowi łupkowemu - _ Wiele czynników przemawia na rzecz większej samowystarczalności krajów, które są postawione wobec takiej potęgi jak Gazprom _- mówi Janusz Lewandowski.
NIK skontroluje wydobycie gazu łupkowego Wyniki audytu NIK przedstawi Sejmowi i opinii publicznej wiosną 2013 roku.
Gaz łupkowy. UE pokrzyżuje plany Polski? Raport środowiskowy wskazał na wiele luk w unijnej dyrektywie o ocenie oddziaływania na środowisko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)