Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy wymaga badań za miliard złotych

0
Podziel się:

Połowę sumy wyłożył skarb państwa, 500 milionów mają dołożyć firmy.

Gaz łupkowy wymaga badań za miliard złotych
(Paweł Skraba/Reporter)

Miliard złotych ma być przeznaczony na badania technik wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Połowę sumy wyłożył skarb państwa, 500 milionów mają dołożyć firmy.

Narodowe Centrum Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały umowę o utworzeniu programu badawczego. Przy podpisaniu obecni byli ministrowie: skarbu oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Konkurs ogłoszony będzie jeszcze w tym roku.

Jak podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, oferowane przez państwo 500 milionów ma pójść na współfinansowanie projektów, które nie mają być jedynie teoretyczne, ale będą wcielone w życie. Gwarancją mają być między innymi pieniądze wyłożone przez przemysł.

- _ Zadania badawcze będą określone przez przemysł wydobywczy. Nam zależy na tym, że mają służyć one wypracowaniu konkretnych technologii a nie tylko pilotażowemu sprawdzeniu, jakie są możliwości realizacji wydobycia w polskich warunkach _ - zaznaczyła Barbara Kudrycka.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BARBARY KUDRYCKIEJ:

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski wyjaśnił, że niektóre firmy już zadeklarowały swój udział w projekcie. - _ Dzisiaj mówimy o dofinansowaniu ze strony rządu - pół miliadra złotych - i kolejnym pół miliarda złotych zadeklarowanym przez spółki, które będą zainteresowane udziałem w takim konsorcjum. Mamy już deklaracje trzech polskich spółek sektora paliwowego, czyli PGNiG, Orlenu oraz Lotosu, które chciałyby wejść w ten cały cykl badawczo-rozwojowy i doprowadzić do stworzenia własnej technologii na swoich koncesjach _ - powiedział minister.

Mikołaj Budzanowski zaznaczył, że chociaż już istnieją techniki wydobycia gazu z łupków w innych krajach, polska specyfika geologiczna wymaga opracowania specjalnej technologii. - _ Te skały nawet na terenie naszego kraju różnią się. Są tak zwane trzy podstawowe baseny, jeżeli chodzi o łupki. Za każdym razem trzeba stosować nieco inną technologię, dostosowaną do danej skały. Temu właśnie służy ten program, aby taka technologia została stworzona i dopasowana do różnych struktur geologicznych w Polsce _ - podkreślił minister.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MIKOŁAJA BUDZANOWSKIEGO:

W ramach projektu będą dofinansowane przedsięwzięcia badawcze o budżecie od 3 do 200 milionów złotych. Program realizowany będzie w latach 2012-2022.

Czytaj więcej w Money.pl
MSP potwierdza. Tarnów i PKN Orlen mogą... Minister skarbu Mikołaj Budzanowski potwierdza, że do współpracy w zakresie poszukiwań gazu łupkowego mogłyby dołączyć Azoty Tarnów i PKN Orlen.
Moskwa ma kłopot. Może stracić pozycję lidera Rosja może stracić pozycję światowego lidera w wydobyciu i eksporcie gazu. Takie pesymistyczne dla Moskwy prognozy opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyki.
Gaz łupkowy nie tylko u nas. Chevron szuka Rząd w Bukareszcie pomimo społecznych protestów zgodził się na rozpoczęcie prac.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)