Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z polskich łupków nieopłacalny?

0
Podziel się:

1000 m3 polskiego gazu łupkowego będzie kosztować nawet 350 dolarów - wynika z szacunków ekspertów.

Gaz z polskich łupków nieopłacalny?
(Skraba/REPORTER)

Nadal nie ma pewności, czy wydobycie gazu łupkowego w Polsce będzie opłacalną działalnością. Choć koszt wydobycia 1000 m3 surowca może kształtować się na poziomie 270-350 dolarów, co wydaje się atrakcyjne dla inwestorów, to o opłacalności wydobycia zadecydują rozwiązania prawne i podatkowe dla branży, cena gazu na rynku i koszty wierceń, poinformował autor raportu o zasobach łupkowych Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych.

_ Wydobycie surowca w Polsce będzie opłacalne - wynika z obecnych szacunków. Ale uwarunkowania mogą się zmienić. Zabójcze koszty wierceń wprawdzie spadną, ale niska cena gazu może przekreślić sens eksploatacji złóż _ - czytamy w artykule _ Dziennika Gazety Prawnej _.

Gazeta podaje, że gdybyśmy dziś zaczęli wydobywać niekonwencjonalne paliwo, byłoby o jedną trzecią tańsze od kupowanego od Gazpromu. Gdy jednak ceny surowca będą spadać, a podatki rosnąć, wiercenie u nas może się okazać nieopłacalne

_ 1000 m3 polskiego gazu łupkowego będzie kosztować ok. 350 dolarów. To realny poziom, choć są i bardziej optymistyczne scenariusze mówiące o 270-300 dolarów _ - powiedział Poprawa gazecie.

Podkreślił, że taki koszt, choć znacznie wyższy niż w USA, wydaje się atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów, którzy zaangażowali się w poszukiwania, bo za surowiec importowany z Rosji płacimy 450-500 dolarów. Rocznie kupujemy go 9-10 mld m3.

_ Takie są jednak prognozy w dzisiejszych warunkach cenowych i fiskalnych. Ale reżim podatkowy ma się zmienić na niekorzyść inwestorów, a w wyniku liberalizacji rynku gazu cena surowca może spaść do 400 dolarów. Trudno przesądzać więc już teraz o opłacalności produkcji gazu _ - zastrzegł Poprawa w wypowiedzi dla _ DGP _.

Dotychczas żadna z firm poszukująca gazu łupkowego nie osiągnęła złoża gwarantującego komercyjne wydobycie.

_ O opłacalności wydobycia decyduje jednak znacznie więcej czynników. Kluczowy wpływ na nią, a więc i na decyzje inwestorów, będą miały szczegółowe rozwiązania prawne i podatkowe dla branży. Niezwykle istotne są też koszty produkcji gazu z łupków oraz cena gazu na rynku. Ta może się jednak zmienić. Eksperci uważają, że w wyniku liberalizacji krajowego rynku gazu i pojawienia się konkurencji paliwo może potanieć do 400 dolarów. W tej sytuacji o opłacalności będą decydować koszty wierceń, które dziś są ok. dwukrotnie wyższe niż w USA _ - czytamy dalej w artykule.

Szacuje się, że w ciągu trzech najbliższych lat inwestorzy wydadzą 4,5-6,5 mld dolarów na inwestycje związane z poszukiwaniami. Według Deloitte do 2022 r. pochłoną one 19 mld zł. Eksperci CASE wskazują z kolei, że wydatki do roku 2025 znacznie przekroczą 26 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekolodzy zmusili spółkę do zmiany planów Brytyjska spółka Cuadrilla Resources wycofała swój wniosek o przedłużenie koncesji poszukiwawczej w okolicach Balcombe w południowo-wschodniej Anglii. Wszystko przez ekologów.
Gaz łupkowy szansą na walkę z ubóstwem? Rozwinięcie technologii wydobywania łupków może ulżyć pięciu milionom brytyjskich gospodarstw, mających dziś problemy z zapłaceniem rachunków. A ekolodzy to ignorują.
Jak wygląda wydobycie gazu łupkowego? Wydobywanie gazu ze złóż łupkowych za pomocą mieszanki wody, piaski i chemikaliów pod wysokim ciśnieniem to metoda budząca wiele kontrowersji.
PGNiG proponuje współpracę w sprawie gazu łupkowego Oprócz dzielenia się doświadczeniami chodzi także o wymianę danych zdobytych podczas prac poszukiwawczych na zasadzie wzajemności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)