Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazociąg Nabucco nie powstanie? Są problemy z finansami

0
Podziel się:

Europejski projekt gazociągu Nabucco może nie zostać zrealizowany w takiej formie, jak planowano.

Gazociąg Nabucco nie powstanie? Są problemy z finansami
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Europejski projekt gazociągu Nabucco może nie zostać zrealizowany w takiej formie, jak planowano. Według niemieckiego dziennika * _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ *budowa magistrali okazała się zbyt droga.

Konsorcjum Nabucco oszacowało koszty projektu na 8 mld euro, zaznaczając jednak, że liczy się z tym, iż suma ta wzrośnie. _ Najwyraźniej tak się stało. Dlatego konsorcjum prowadzi analizy, czy opłacalne byłoby również skromniejsze rozwiązanie w postaci gazociągu Nabucco-West, którym przesyłano by gaz od bułgarsko-tureckiej granicy do Austrii _ - pisze _ FAZ _.

Według obecnych planów magistralą miałby płynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej. Wspierany przez Komisję Europejską gazociąg Nabucco ma ograniczyć uzależnienie europejskiego rynku od gazu z Rosji.

_ FAZ _ informuje też, że obawy wywołała zapowiedź węgierskiego premiera Viktora Orbana, iż koncern MOL chce się wycofać z projektu, bądź ograniczyć w nim swój udział. MOL miał wskazać na kilka niepewnych punktów w projekcie Nabucco, których nie należy lekceważyć. Jednak - pisze _ FAZ _ - Komisja Europejska uspokaja, że wycofanie się MOL nie musi mieć negatywnych konsekwencji, jeśli znajdzie się nowy partner o mocnej pozycji finansowej.

Poza węgierskim MOL udziałowcami powołanej w 2004 r. spółki Nabucco Gas Pipeline Int. są firmy: austriacki OMV, rumuński Transgaz, Bułgarski Holding Energetyczny, turecki Botas oraz niemiecki RWE. Każda z nich posiada po 16,67 proc. udziałów.

Budowa Nabucco ma się rozpocząć w 2013 roku, a eksploatacja - od 2017 r. Konsorcjum Nabucco chce, by gazociągiem płynął surowiec pochodzący ze złoża Shah Deniz II w Azerbejdżanie. Latem tego roku Azerbejdżan ma zdecydować, czy będzie dostarczać gaz do Nabucco czy też do planowanych gazociągów TANAP do Turcji albo transadriatyckiego TAP do Włoch. Rozpatrywane jest również połączenie TANAP z Nabucco-West.

Czytaj więcej w Money.pl
Spotkał się z Pawlakiem. Też chce tego gazu Serbia chce uczestniczyć w projekcie gazowym Nabucco - poinformował wicepremier Serbii Bożidar Delić.
Przesuwa się budowa gazociągu Nabucco Budowa prowadzącego z Azji do Europy przez terytorium Turcji gazociągu Nabucco rozpocznie się w 2013 roku. Wcześniej planowano w 2012 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)