Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeGazprom rozmawia z Centriką w sprawie udziałów w budowie Gazociągu Północnego
2006-04-30 18:19

Gazprom rozmawia z Centriką w sprawie udziałów w budowie Gazociągu Północnego


Rosyjski Gazprom prowadzi wstępne rozmowy z największym dystrybutorem gazu na rynku brytyjskim firmą Centrica, dotyczące jej udziału w budowie Gazociągu Północnego - pisze londyński "The Observer".

Jak tłumaczy tygodnik, nie podając źródeł swych informacji, krok ten może być zwiastunem pełnej wymiany aktywów między tymi spółkami, dzięki której Gazprom przejąłby część udziałów Centriki. Zauważa też, że choć negocjacje Gazpromu z Centriką rozpoczęły się przed rokiem, nadal pozostają w fazie wstępnej.

"Observer" przypomina, że druga faza budowy Gazociągu Północnego przewiduje przedłużenie - mającej biec z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku - rury do Holandii i Wielkiej Brytanii.

Chęć udziału w tym przedsięwzięciu wyraziły wcześniej koncerny: holenderski Gasunie, francuski Gaz de France, brytyjskie BP i Transco oraz norweski Hydro. Największe szanse rosyjscy eksperci dają dwóm pierwszym firmom. Za atut Gasunie uznają oni gazociąg BBL, który holenderski koncern odda do użytku w przyszłym roku, łącząc niemiecki i brytyjski system przesyłowy.

Gazprom od dawna jest zainteresowany wejściem na brytyjski rynek gazowy, na którym ceny błękitnego paliwa są najwyższe w Europie i sięgają 1200-1500 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Rosyjski koncern sprzedaje Europie Zachodniej tę samą ilość surowca za średnią cenę 180-200 dolarów.
Giełda na żywo

Polska spółka przejmuje drogerie w Luksemburgu

Kerdos szykuje dwie akwizycje. Jedna na około 25 drogerii ma być...

Giełda na żywo

Tomasz Sadlik: miało być pięknie, a frankowiczów wprowadzono w błąd

Okłamani przez banki, media i doradców idą po sprawiedliwość.

Giełda na żywo

Euro tematem kampanii prezydenckiej

Polityków różni sprawa perspektywy przyjęcia euro. Czy wspólna waluta wpłynie...Rosyjski monopolista pod koniec marca przyjął nową strategię eksportu gazu do Europy. Przewiduje ona, że przy negocjowaniu nowych i renegocjowaniu starych kontraktów koncern będzie się domagać od swoich partnerów bezpośredniego dostępu do mocy transportowych i rynków zbytu.

Zgodnie z nową strategią, Gazprom będzie przejmować firmy dystrybucyjne, budować i kupować podziemne magazyny gazu oraz gazociągi przesyłowe, a także inwestować w spółki energetyczne.

Wcześniej prasa w Wielkiej Brytanii ujawniła, że oferta Gazpromu dotycząca zakupu Cetriki ma zostać dokładnie zbadana przez stronę brytyjską. Tamtejsze Ministerstwo Handlu i Przemysłu, w związku z ewentualną transakcją i zabezpieczeniem rynku, zapowiedziało iż jeszcze w tym roku dokona zmian w przepisach dotyczących fuzji i przejęć, w celu uniemożliwienia nabycia Centriki. Ostro sprzeciwiał się temu szef Gazpromu Aleksiej Miller.

W środę "Financial Times" napisał jednak, że brytyjski premier Tony Blair wykluczył weto swego rządu wobec nabycia Centriki przez Gazprom.
 
Tagi:gaz, gazprom, centrika
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Gazprom rozmawia z Centriką w sprawie udziałów w budowie Gazociągu Północ...

Donat / 80.48.211.* / 2006-05-04 21:41
A co z naszym krajem czy dalej obiecują dostawy gazu z księżyca nasi władcy prawicowi ,którzy na hasło Rosja gotowi są do wojny na szable bo jankeskich samolotów garstka nie pomoże.
Najpopularniejsze