Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Głosowanie senackich poprawek do reprywatyzacji w czwartek

0
Podziel się:

W środę przedstawiciele klubów zaprezentowali w Sejmie swoje stanowiska w sprawie poprawek senackich do ustawy reprywatyzacyjnej. Głosowanie - w czwartek

.
Marcin Libicki nie ujawnił stanowiska AWS co do sposobu głosowania poszczególnych poprawek. 'Klub AWS zajmie stanowisko w głosowaniu' - powiedział.

Dodał, że wprowadzenie przez Sejm wymogu posiadania polskiego obywatelstwa 31 grudnia 1999 roku przez uprawnionych do reprywatyzacji nie narusza konstytucji, ponieważ zgodnie z nią, ustawa może w inny sposób traktować Polaków i cudzoziemców.

'Wynik głosowania przesądzi, czy ten zapis się utrzyma' - powiedział.

Sejm uzależnił przyznanie świadczenia reprywatyzacyjnego od posiadania obywatelstwa polskiego przez b. właścicieli lub ich spadkobierców nie tylko w dniu utraty majątku, ale także 31 grudnia 1999 roku.

Senat skreślił wymóg posiadania polskiego obywatelstwa przez te osoby w dniu 31 grudnia 1999 roku. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna rekomenduje Sejmowi odrzucenie tej poprawki.

Wiesław Kaczmarek powiedział, że SLD nie poprze senackich poprawek, ponieważ nie spełniają oczekiwań posłów lewicy. 'Ponieważ poprawki Senatu nie spełniły naszych nadziei jeżeli chodzi o racjonalność i bezpieczeństwo tej ustawy w kategoriach bezpieczeństwa finansów publicznych państwa, a właściwie idą jeszcze w stronę rozszerzenia podmiotów, które mają korzystać z przepisów tej ustawy więc klub SLD nie może poprzeć tych poprawek i będzie głosował przeciwko wszystkim senackim poprawkom' - mówił.

Z kolei Jan Wyrowiński zapowiedział, że UW poprze poprawkę rozszerzającą krąg uprawnionych do reprywatyzacji o osoby, które nie miały polskiego obywatelstwa 31 grudnia 1999 roku.

Dodał, że interpretacja konstytucji przemawia na korzyść senackiej poprawki. Ponadto jego zdaniem jej odrzucenie nie będzie miało pozytywnego wpływu na wizerunek Polski w innych państwach demokratycznych.

Bogdan Pęk w imieniu PSL zapowiedział, że kub będzie głosował za odrzuceniem kluczowych senackich poprawek. Według niego zwiększają one koszty reprywatyzacji i przekraczają możliwości państwa w sposób niekontrolowany.

Wiceminister skarbu Krzysztof Łaszkiewicz powiedział, że rząd jest za przyjęciem poprawki dotyczącej wymogu polskiego obywatelstwa. Dodał, że koszty reprywatyzacji uwzględniają uprawnionych do reprywatyzacji nie mających polskiego obywatelstwa 31 grudnia 1999 roku i dlatego nie zwiększają przedstawionych przez rząd kosztów.

Komisja rekomenduje łączne głosowanie senackich poprawek dotyczących wymogu obywatelstwa i spadkobierców osób, które utraciły majątek. Komisja chce ich odrzucenia. Rząd zgłosił w związku z tym swoje wątpliwości i opowiedział się za ich rozdzielnym głosowaniem i w związku z tym Marszałek Sejmu poprosił komisję o opinię w tej sprawie. Jednak nie zmieniła ona swojego stanowiska.

Sejm postanowił, że spadkobiercy będą musieli być członkami najbliższej rodziny uprawnionego. Senat zdecydował natomiast, że uprawnionymi do świadczenia reprywatyzacyjnego będą te osoby, które nabyły spadek na mocy polskiego prawa spadkowego, czyli tzw. spadkobiercy ustawowi z wykluczeniem tzw. spadkobierców testamentowych.

Komisja rekomenduje natomiast Sejmowi przyjęcie senackiej poprawki, zgodnie z którą świadczenie reprywatyzacyjne nie będzie przysługiwało osobie, która nie odziedziczyła prawa do roszczenia, tylko je kupiła. Prawo do świadczenia reprywatyzacyjnego nie przysługiwałoby także osobie, która zbyła prawo do roszczenia.

W stosunku do Zabużan komisja chce przyjęcia senackiej poprawki, która wprowadza wymóg posiadania przez nich polskiego obywatelstwa 1 września 1939 roku. Ponadto chce skreślenia zapisu, który wyznaczał końcową datę opuszczenia przez nich terytorium ZSRR na 1 stycznia 1999 roku jako podstawę do ubiegania się o świadczenie reprywatyzacyjne.

Komisja proponuje także rozszerzyć listę nie zwracanych kompleksów zabytkowych o pałace w Krasiczynie i Baranowie Sandomierskim.

Zgodnie z ustawą o zwrot majątku będą mogły ubiegać się osoby, którym odebrano majątek w wyniku dekretów nacjonalizacyjnych w latach 1944-62 lub ich spadkobiercy. Ustawa obejmie także przesiedleńców z trenów wschodnich II Rzeczpospolitej, które po II wojnie Polska utraciła na rzecz ZSRR.

Ustawa reprywatyzacyjna zakłada zwrot połowy utraconego mienia w naturze, tam, gdzie to możliwe, a w przeciwnym przypadku w bonach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)