Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reformy w górnictwie do końca roku. Premier przedstawiła plan

58
Podziel się:

Nowoczesne górnictwo - jak mówiła premier - ma być podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Reformy w górnictwie do końca roku. Premier przedstawiła plan
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Do końca tego roku mają się zakończyć podstawowe reformy w górnictwie. Od przyszłego roku będzie ono nowoczesne - zapowiedziała premier Beata Szydło po rozmowach z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Nowoczesne górnictwo - jak mówiła premier - ma być podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

2018 ma być rokiem rozwoju nowoczesnego polskiego górnictwa. - W grę wchodzi między innymi gazyfikacja węgla - mówiła premier. Zapowiadane przez nią nowoczesne górnictwo ma być podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

"Stoimy przed wyzwaniami, że górnictwo musi się zmieniać i ono się zmienia" - podkreśliła szefowa rządu.

Oceniła, że podjęte przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego dotychczasowe działania w resorcie "przynoszą dobre rezultaty". Premier zwróciła jednak uwagę, że nie jest to proces zakończony. "Umówiliśmy się z panem ministrem Tchórzewskim, że do końca tego roku te podstawowe reformy zostaną zakończone i rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo" - zaznaczyła premier.

Zdaniem Szydło, polskie górnictwo ma być oparte na nowoczesnych technologiach. "Będziemy szukać nowych rozwiań. Również mamy ambitne plany dotyczące zgazowania węgla" - mówiła.

Premier przyznała, że na razie te plany są w trakcie analiz i badań. Współpraca z instytutami badawczymi, naukowymi i uczelniami "ma dać podstawy do tego, by od 2018 roku właśnie można było realizować ambitne plany rozwoju nowoczesnego polskiego górnictwa".

Z ministrem energii premier rozmawiała w czwartek w ramach przeglądu resortu, podobnie jak z ministrem infrastruktury i budownictwa, Andrzejem Adamczykiem. Program Mieszkanie Plus, nowy kodeks budowlano urbanistyczny oraz inwestycje kolejowe i drogowe - to najważniejsze wyzwania ministerstwa infrastruktury i budownictwa na ten rok.

Program Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus będzie polegał na możliwości wynajęcia mieszkania po cenach niższych niż rynkowe. Jego uczestnicy będą mieli możliwość przejęcia lokalu na własność po kilkudziesięciu latach najmu. Pierwsze z mieszkań trafią na rynek w 2019 roku.

Podstawowym celem programu jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych. Rząd chce, by w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań. Obecnie są to 363 mieszkania. Więcej czytaj TUTAJ.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
Gość
6 lat temu
Oni tak na poważnie?
Jędrek
6 lat temu
Budujcie płoty ! Niedługo nowocześni, zreformowani górnicy was odwiedzą w Warszawie :)
nieudacznik z...
7 lat temu
No przecież Szanowny Pan Naczelnik o tym właśnie mówił w ostatnim odcinku "Ucho Prezesa" ;-)
ZK590
7 lat temu
czy w Polsce będą nowoczesne parowozy napędzane ekogroszkiem ?
LP
7 lat temu
Czy można wysłać na emerytury górników z upadających kopalni w wieku powyżej 45 lub 50 lat ze stażem co najmniej 20 lat, czy to byłoby słuszne,. skoro policjantów i żołnierzy można to czemu nie wygasić nierentowych kopani i wysłać na emeryturę większość. Jaki to byłby koszt jeśli tych górników jest jakieś 90 tyś. Po 3 tyś. brutto miesięcznie przez 12 miesięcy to jakieś 3 mld. Skoro program 500+ to 23 mld. O ile wiem górnik po 20 latach pracy nie szczególnie nadaje się do innej pracy. A mnie chodzi o to by do górnictwa nie szły kolejne zastępy młodych ludzi i cyklicznie nie było takich problemów z węglem , rentownością wydobycia. Przecież to jest przemysł schyłkowy. W takich kopalniach jak Bogdanka węgiel jest płytki a nie głęboki jak na Śląsku. Co o tym sądzicie. Pozdro
...
Następna strona