Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Górnictwo w Polsce czeka upadek albo restrukturyzacja. Do Sejmu trafi ważny projekt

0
Podziel się:

Plan warty 2,3 mld zł przewiduje podział majątku Kompanii Węglowej na trzy grupy.

Górnictwo w Polsce czeka upadek albo restrukturyzacja. Do Sejmu trafi ważny projekt
(eyeweed/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Premier Kopacz zapowiedziała, że jutro lub pojutrze do Sejmu trafi ustawa o restrukturyzacji kopalń. Złożona zostanie jako projekt poselski aby skrócić czas procedowania.

Aktualizacja godz. 21:10

Rząd opracował plan naprawy Kompanii Węglowej. W dokumencie czytamy, że możliwości dofinansowania Kompanii się wyczerpały, a bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca.

Plan przewiduje, że całkowity koszt Programu Naprawczego na najbliższe dwa lata wyniesie około 2,3 miliarda złotych z czego w tym roku trzeba wydać 1,5 miliarda. Program będzie finansowany z głównie dotacji budżetowych oraz ze środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych a także przez specjalną Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Plan przewiduje podział majątku Kompanii Węglowej na trzy grupy. Pierwsza - zakłady, w których wydobycie nie jest ekonomicznie uzasadnione trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu wygaszenia działalności. Druga - kopalnie, w których wydobycie jest opłacalne dołączą do spółki celowej utworzonej przez Węglokoks. Trzecia grupa to majątek niezwiązany z działalnością górniczą z przeznaczeniem do likwidacji i sprzedaży.

Blisko 6 tysięcy pracowników dołowych z wygaszanych kopalni znajdzie zatrudnienie w spółce celowej. Dla pozostałych ponad dwóch tysięcy pracowników dołowych przygotowano możliwość skorzystania z 4-letniego urlopu górniczego lub z jednorazowej odprawy pieniężnej o równowartości 24-miesięcznego wynagrodzenia

Premier Kopacz powiedziała, że Rada Ministrów przyjęła bardzo konkretny program, niełatwy, ale powiązany z propozycją, która zostanie przedłożona mieszkańcom Śląska. Chodzi o to, by stworzyć z tego regionu mocne centrum polskiego przemysłu.
Dodała, że na początku marca specjalny zespół, który został dziś powołany, przedstawi kompleksowy program dla Śląska.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m322285.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/restrukturyzacja-gornictwa-gornicy,243,0,1689075.html) *Górnicy zapowiadają protesty. Jutro decyzja * Przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności akcentują, że ustawa ta zakłada likwidację kopalń i tysięcy miejsc pracy.
Wiceminister Wojciech Kowalczyk, odpowiadający za górnictwo, powiedział na konferencji prasowej, że alternatywą dla tego planu jest upadłość Kompanii Węglowej. Pracuje w niej teraz ponad 49 tysięcy osób. W ciągu 11 miesięcy zeszłego roku straty na sprzedaży wyniosły ponad miliard 100 milionów złotych.

Zobowiązania Kompanii Węglowej to obecnie około 4 miliardy 200 milionów złotych - dodał wiceminister. Zapowiedział, że cztery kopalnie węglowe rząd zamierza przekazać do spółki restrukturyzacji, a wdobycie w nich zostanie wygaszone. Są to kopalnia Brzeszcze, Bobrek - Centrum, Sośnica - Makoszowy i Pokój. Kopalnia Piekary zostanie nabyta przez spółkę Węgolokoks SA. Pozostałe dziewięć kopalń zostanie przeniesione w dwóch etapach do nowej spółki.

Wiceminister zapowiedział, że spośród pracowników likwidowanych zakładów około 3 tysięcy osób dostanie odprawy, reszta przejdzie na emerytury lub do pracy w innych kopalniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna próba modernizacji górnictwa. Plan Ponad 25 lat temu wydobywano w Polsce około 170 milionów ton węgla, a w całej branży pracowało około 400 tysięcy osób. Od tamtego czasu zarówno wydobycie jak i zatrudnienie systematycznie spadają.
Lewandowski ujawnia, czym teraz zajmie się rząd Szef Rady Gospodarczej przy premierze mówi o programie, który trzeba przyjąć.
JSW negocjuje ze związkami zawodowymi Spółka podała, że plan działań, który zostanie zaprezentowany związkom zawodowym został oparty na założeniu, że poziom cen węgla i koksu w 2015 roku nie ulegnie poprawie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)