Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Chinach już za trzy lata? Bank Światowy ostrzega

0
Podziel się:

Ratunkiem mogą być tylko drastyczne reformy - podkreślają autorzy raportu. Inaczej to równia pochyła.

Kryzys w Chinach już za trzy lata? Bank Światowy ostrzega
(decade_null/CC/Flickr)

Chiny nie wdrożą daleko idących reform gospodarczych to czeka je kryzys, a * tempo wzrostu gospodarczego zacznie spadać znacząco w 2015 r. *- ostrzegają autorzy raportu Banku Światowego i chińskiego rządowego think tanku DRC na łamach amerykańskiego dziennika _ Wall Street Journal _.

Gospodarce Chin, która przez ostatnie lata rozwijała się w imponującym tempie, grozi nagłe spowolnienie tempa wzrostu, gdy kraj osiągnie pewien poziom zamożności, jak miało to miejsce w innych krajach rozwijających się, na przykład w Meksyku czy Brazylii.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m86359.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;robia;zakupy;w;usa;na;duza;skale,44,0,1026860.html) *Rekordowe zakupy Chin. Zobacz u kogo je robią * Łączne dostawy amerykańskiej soi dla Państwa Środka mają sięgnąć rekordowej ilości ponad 12 mln ton wartości 6 mld dolarów. Przewidywany gwałtowny spadek tempa wzrostu pogłębi problemy w sektorze bankowym w Chinach i za granicą, co doprowadzi do kryzysu - przekonują autorzy raportu _ Chiny 2030 _.

Obecnie gigantyczne spółki państwowe utrzymują monopol w chińskim sektorze energii, zasobów naturalnych, telekomunikacji czy infrastruktury i korzystają z preferencyjnego traktowania, m.in. tanich kredytów przyznawanych przez państwowe banki.

Zdaniem USA i innych krajów zachodnich podobne praktyki szkodą konkurencji na rynku międzynarodowym. W samych Chinach podnoszą się głosy, że państwowe giganty wykorzystują swoje przywileje, by przejmować inne firmy i wypłacać niewielkie dywidendy.

_ - Chiny muszą ograniczyć rolę państwowych przedsiębiorstw, przełamać monopole, obniżyć bariery wejścia na rynek dla prywatnych firm _ - mówił w zeszłym miesiącu na spotkaniu z ekonomistami w Chicago szef Banku Światowego Robert Zoellick.

_ - Rząd Chin musi zdecydować, czy chce państwowego kapitalizmu zdominowanego przez państwowe giganty czy wolnorynkowego modelu przedsiębiorczości _ - powiedział Fred Hu z pekińskiej firmy inwestycyjnej Primavera Capital Group, cytowany przez _ WSJ _.

Amerykański think tank Conference Board przewiduje, że w tym roku wzrost gospodarczy Chin wyniesie 8 proc. PKB, a średnia wzrostu w latach 2013-2016 wyniesie 6,6 proc.

W 2015 roku tempo wzrostu gospodarczego Chin zacznie obniżać się o co najmniej dwa punkty procentowe rocznie - uważają ekonomiści Barry Eichengreen z Uniwersytetu w Berkeley, Donghyun Park z Asian Development Bank i Kwanho Shin z Uniwersytetu Korei.

Jako potencjalny wczesny sygnał tego zjawiska _ WSJ _ przywołuje wskaźnik wzrostu produkcji przemysłowej, który zmniejszył się w lutym już czwarty miesiąc z rzędu.

Chiny są podatne na spowolnienie, bo zbytnio polegają na branżach, które kopiują zagraniczne rozwiązania technologiczne, a zgłasza za mało własnych patentów - powiedział cytowany przez gazetę chiński ekonomista Jun Ma.

Autorzy raportu, którego pełna wersja ma zostać opublikowana 27 lutego, zakładają, że zawarte w nim wnioski wpłyną na politykę następnego pokolenia przywódców Państwa Środka, w tym Xi Jinpinga, który w najbliższych latach ma objąć stanowiska sekretarza generalnego partii komunistycznej i prezydenta Chin.

Nie wiadomo, jaki wpływ wywrze raport na Xi i innych chińskich politykach. Jednak za dokumentem przemawia autorytet Banku Światowego oraz pozycja jednego z jego autorów, Liu He, który doradza Stałemu Komitetowi Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin oraz współtworzył obecny pięcioletni plan rozwoju Chin.

Czytaj więcej o gospodarce Chin
Potężne inwestycje. Na co pójdzie 1,7 bln USD? Chiny ciągu pięciu lat zainwestują 1,7 bln dol. w tak zwane sektory strategiczne.
Pekin straszy ekonomicznym pistoletem Chiny grożą niepokornym ekonomicznym pistoletem.
Ekspert: Chiny czeka olbrzymia recesja - _ Chiny osiągnęły imponujące wskaźniki wzrostu, ale przyjęty w tym kraju model wzrostu prowadzi do skażenia środowiska, nieefektywnego rozdziału środków, nadmiaru inwestycji i forsowaniu eksportu kosztem spożycia krajowego _ - zaznaczył Charles Grant.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)