Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grzegorz Schetyna w Sejmie o wejściu Polski do strefy euro i bezpieczeństwie kraju. Premier i prezydent chwalą, opozycja krytykuje

0
Podziel się:

Według badań CBOS większość Polaków nie chce zmiany waluty, ale to nieuniknione?

Grzegorz Schetyna w Sejmie o wejściu Polski do strefy euro i bezpieczeństwie kraju. Premier i prezydent chwalą, opozycja krytykuje
(PAP/Rafał Guz)

W 2014 roku za sprawą Rosji został zakwestionowany ład międzynarodowy. Źródłem naszego niepokoju jest sytuacja na Wchodzie. Szef MSZ Grzegorz Schetyna zapowiedział też, że Polska rozważa udział w nowej, mniejszej niż dotychczas misji szkoleniowej NATO w Afganistanie - _ Dzisiaj dyplomacja to coraz częściej zarządzanie niestabilnością _ - mówi szef polskiej dyplomacji.

Aktualizacja: 16:59

_ - Polska jest bezpieczna dzięki członkostwu w NATO _ - powiedział dziś Grzegorz Schetyna.Jak przekonuje szef MSZ Polska na forum Unii Europejskiej będzie przeciwdziałać próbom ograniczenia swobody przepływu osób i usług. Nie rezygnuje też z przystąpienia do strefy euro, ale określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne.

Polacy przeciwni wprowadzeniu euro? Zobacz badanie CBOS

Plany wejścia Polski do strefy euro budzą negatywne reakcje. Większość dorosłych Polaków - 68 procent jest przeciwna przyjęciu przez nasz kraj wspólnej europejskiej waluty.

Z kolei wprowadzenie euro popiera jedynie 24 procent ankietowanych. W stosunku do wyników z lutego 2013 roku odsetek zwolenników przystąpienia Polski do strefy euro zmniejszył się o 5 punktów i obecnie należy do najniższych w historii naszych badań.

W ciągu ostatniego półtora roku obawy związane ze zmianą waluty rozliczeniowej jeszcze się nasiliły.

Wśród najważniejszych negatywnych skutków wprowadzenia euro wskazywano przede wszystkim na wzrost cen (64%), niekorzystny kurs wymiany złotego na euro (42%), ułatwienia dla podróżujących (35%) oraz utratę przez Polskę możliwości prowadzenia samodzielnej polityki pieniężnej (27%).

Grzegorz Schetyna przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015 zaznaczył, że współpraca z Niemcami i Francją pozostaje priorytetem polskiej polityki zagranicznej.

Polska polityka zagraniczna musi skutecznie reagować na zmiany. 80 procent naszej wymiany handlowej odbywa się z Europą - _ Musimy liczyć się z koniecznością poszukiwania nowych rynków - _powiedział polityk w Sejmie. Podkreślił też, że Polska musi w szczególności zabiegać o konsolidację państw podobnie myślących.mówi.

_ ##Pomoc dla Ukrainy i współpraca z Rosją _

W przyszłym roku Polska chce zwiększyć środki na pomoc dla Ukrainy. Ma to być suma większa niż 21 mln zł. Minister pogratulował również społeczeństwu ukraińskiemu wyniku wyborów parlamentarnych, które - jak mówił - potwierdziły znaczenie orientacji europejskiej i reformatorskiej oraz marginalizację radykałów i ekstremistów. - Determinacja Ukraińców, by wbrew wszystkim przeciwnościom utrzymać wybrany kierunek, zasługuje na szczególny szacunek - ocenił szef MSZ.

- _ Nie chcemy sprowadzać polityki wobec Rosji do sankcji. Z niepokojem obserwujemy oddalanie się Rosji od Europy. Krytyczna ocena jej polityki nie zmienia faktu, że pozostajemy sąsiadami i partnerami gospodarczymi. Konflikt na Ukrainie doprowadził do pogorszenia relacji z Rosją. Polska będzie dążyć do utrzymania współpracy z Federacją Rosyjską tam, gdzie jest ona możliwa _- zapewnił Grzegorz Schetyna.

- _ Mimo niekorzystnych zmian w naszym sąsiedztwie Polska jest bezpieczna dzięki obecności w NATO i modernizacji sił zbrojnych. W dyskusji o bezpieczeństwie w ramach Unii Europejskie duże znaczenie przypisujemy pracom Trójkąta Weimarskiego _ - podkreślił szef MSZ

_ Grzegorz Schetyna podkreślił w swoim wystąpieniu, że Polska poczuwa się do współodpowiedzialności za bezpieczeństwo europejskie. _ - Nie będziemy przymykać oczu na zagrożenia z południa. Bezpieczeństwo Europy jest jedno i niepodzieln _e - dodał. _ - Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że nie popełniliśmy błędu opierając się na dwóch filarach - UE i NATO. Dzięki temu jesteśmy silni, bezpieczni i bogaci. Czasy bezwzględnej dominacji Europy dobiegły końca. Większy nacisk położymy na globalny, pozaeuropejski wymiar naszej polityki zagranicznej _ - mówi dalej szef MSZ. Za jeden z największych sukcesów uznał wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. - _ Od pierwszego grudnia Polak, premier Donald Tusk, pokieruję Radą Europejską. To najlepszy przykład sukcesu 25 wolnej Polski. Minister Radosław Sikorski pozostawił polską politykę zagraniczną w dobrej kondycji _. _

Grzegorz Schetyna zaskoczył?

- _ Wystąpienie Grzegorza Schetyny w Sejmie było miejscami dość zaskakujące _ - tymi słowami doktor Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych komentuje dzisiejsze przemówienie szefa polskiej dyplomacji.

W jej opinii, z jednej strony było dość przewidywalne, bo poruszone tematy były wręcz oczywiste, ale minister zaskoczył szerokim spojrzeniem na perspektywy polskiej polityki zagranicznej. Grzegorz Schetyna stosunkowo dużo, jak na szefa dyplomacji, mówił o polskiej gospodarce, było to jednak słuszne, bo rola Polski w Unii Europejskiej zależy w dużej mierze właśnie od tego.

Minister Schetyna sporo uwagi poświęcił też kwestiom związanym z obronnością i szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową jest to wręcz naturalne - podkreśla Łada. Obecnie to bezpieczeństwo zajmuje uwagę obywateli, czego minister jest świadom, mało było natomiast w jego wypowiedzi zagadnień związanych bezpośrednio z dyplomacją - mówi europeistka. Doktor Łada podkreśla, że tradycyjna dyplomacja w dzisiejszych czasach już nie wystarcza, dlatego trzeba myśleć o 'twardych' metodach zapewnienia bezpieczeństwa.

Szerokie spojrzenie Grzegorza Schetyny to nie tylko próba budowanie swojego autorytetu jako ministra, ale także zabieg, mający wzmocnić jego pozycję na polskiej scenie politycznej. Minister chciał podkreślić swoją rolę, i podkreślić swoją pozycję w rządzie, także wchodząc w kompetencje Ministerstwa Gospodarki. _ Oczywiście, że jest to pozycjonowanie siebie _ - podsumowuje doktor Agnieszka Łada.

Minister Grzegorz Schetyna w swoim wystąpieniu odnosił się między innymi do sytuacji na Ukrainie, programu Partnerstwa Wschodniego, roli unijnych dopłat dla polskiej gospodarki, a także przyszłości euro w Polsce.

Prezydent zachwycony

Prezydent Bronisław Komorowski z satysfakcją zauważył, że dużo miejsca w czwartkowym wystąpieniu szefa MSZ Grzegorza Schetyny zajęły kwestie związane z polityką bezpieczeństwa i obrony, a także sprawa budowania silniejszych relacji z USA.

Szef polskiej dyplomacji przedstawił w czwartek w Sejmie informację rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015. Komorowski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że wystąpienie Schetyny ocenia pozytywnie. - _ Znalazły w nim odbicie najpoważniejsze problemy, przed którymi stoi Polska i polska polityka zagraniczna _- podkreślił.

Prezydent z satysfakcją zauważył, że w informacji rządowej _ dużo miejsca zajęły aspekty związane z polityką bezpieczeństwa i obrony - zarówno w wymiarze NATO, jak i wymiarze relacji polsko-amerykańskich, ale również w kontekście polityki UE _.

W wystąpieniu Schetyny - zwrócił uwagę Komorowski - znalazły też odbicie _ rola i polskie zaangażowanie w budowanie jak najsilniejszych relacji polsko-amerykańskich _. To także jest zrozumienie wagi tych relacji, nie tylko dla bezpieczeństwa - nie tylko Polski, ale całego regionu i całej Europy - mówił. _ - Perspektywa wzmocnionej współpracy europejsko-amerykańskiej to jest na czym Polsce powinno zależeć _ - uważa Komorowski.

Prezydent zwrócił też uwagę, że w wystąpieniu szefa dyplomacji podkreślona została waga relacji gospodarczych. _ Nie tylko w kontekście promocji Polski z powodu osiągnięć gospodarczych, ale również w kontekście zwiększonego wysiłku na rzecz uchwycenia w porę szans wzmocnienia współpracy ekonomicznej z nowymi centrami rozwoju ekonomicznego i politycznego na świecie _ - mówił Komorowski.

Za _ ważne, zrozumiałe i konieczne _ prezydent uznał elementy kontynuacji w wystąpieniach kolejnych ministrów spraw zagranicznych. Wymienił w tym kontekście politykę sąsiedztwa czy wsparcie dla Ukrainy.

_ Cieszę się, że znalazło potwierdzenie polskie zaangażowanie w europejską politykę Partnerstwa Wschodniego, a także zrozumienie, że musimy angażować się w sytuację południowego sąsiedztwa UE _ - powiedział Komorowski.

Prezydent odniósł się też do słów Schetyny, że Polska nie rezygnuje z przystąpienia do strefy euro, ale określanie daty przyjęcia wspólnej waluty jest dziś przedwczesne. Komorowski ocenił, że do tematu przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty należy wrócić po wyborach parlamentarnych w 2015 r. Ocenił, że dzisiaj Polska nie jest do końca do tego przygotowana. _ To jest wielkie wyzwanie, które stoi i przed obecnym rządem, i następnymi rządami _ - mówił prezydent.

Ewa Kopacz też chwali

Premier Ewa Kopacz oceniła w czwartek, że wystąpienie szefa MSZ Grzegorza Schetyny, który przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polityki zagranicznej w latach 2014-2015, było bardzo dobre, kompleksowe i wyczerpujące.

_ Uważam, że to było bardzo dobre, kompleksowe wystąpienie, bardzo spokojne i wyczerpujące właściwie cały zakres kierunków polityki zagranicznej tego rządu _ - powiedziała dziennikarzom premier.

Pytana o politykę rządu wobec Ukrainy Kopacz oceniła, że Schetyna _ bardzo czytelnie mówił o europejskiej polityce sąsiedztwa _. _ Mówił jednoznacznie: jeśli chodzi o nasze stanowisko wobec Ukrainy, my stajemy jednoznacznie po stronie Ukrainy, będziemy jej pomagać z całych sił, tak jak to robiliśmy do tej pory, wręcz zwiększamy naszą pomoc _ - uznała.

Nawiązała w ten sposób do środowego wywiadu Schetyny dla _ Gazety Wyborczej _. _ Każda poważna rozmowa dotycząca przyszłości Ukrainy i szukania poważnej odpowiedzi, jak zakończyć konflikt, musi się odbyć z naszą obecnością. Rozmawiać bez Polski o Ukrainie to tak, jakby w sprawach Libii, Algierii, Tunezji, Maroka rozmawiać bez Włoch, Francji, Hiszpanii _ - oświadczył wtedy szef MSZ.

Kopacz zaznaczyła, że bardzo zaskoczyła ją wypowiedź z debaty Krzysztofa Szczerskiego (PiS). _ Naprawdę skóra mi cierpnie, kiedy usłyszałam, że my mamy pomóc Ukrainie wygrać wojnę. Ja uważam, że obowiązkiem polskiej polityki jest wygrać pokój dla Ukrainy. Nie prowokować ani nie dążyć do takiej sytuacji, w której my mielibyśmy dzisiaj pomagać Ukrainie w wojnie _ - powiedziała. _ I wierzcie mi, że Ukraińcy też niczego bardziej w tej chwili nie pragną jak pokoju _ - podkreśliła szefowa rządu.

Według niej Polska _ musi przede wszystkim zawalczyć o pokój na Ukrainie _. Premier dodała, że nie należy _ mylić odwagi z szaleństwem _; podkreśliła, że Polska powinna _ poprzez nasze sojusze wpływać na to, co dzieje się na Ukrainie _ oraz pomagać jej i wspierać.

Kopacz powiedziała też, że stoi na stanowisku, _ aby utrzymać sankcje wobec Rosji _. Dodała, że taka deklaracja została poparta przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. _ Gdyby było to zależne od nas, bylibyśmy zwolennikami zwiększenia tych sankcji _ - zaznaczyła.

Pytana o zapowiadaną przez Schetynę w czasie wystąpienia dalszą obecność polskich wojsk w Afganistanie szefowa rządu poinformowała, że tą sprawą rząd zajmie się na następnym posiedzeniu, w środę.

_ Ale to dotyczy tylko i wyłącznie obecności naszych 150 żołnierzy, w ramach misji szkoleniowej. Bo tę misję bojową 10-letnią kończymy z końcem tego roku _ - zaznaczyła.

Dziennikarze pytali też premier o wspomnianą w wystąpieniu Schetyny obronę południowej flanki Europy; chcieli wiedzieć, czy będzie to wsparcie materialnie, czy dyplomatyczne. Kopacz powiedziała, że będzie to pomoc _ na różny sposób, na każdy sposób _. _ W dyplomacji najważniejszą rzeczą jest, by umieć rozmawiać o problemie, a potem znajdować takie rozwiązania, które są dzisiaj rozwiązaniami bezpiecznymi, (żeby) bardziej pomagać niż szkodzić _ - zaznaczyła.

Dodała, że chciałaby, aby działania polskich i zagranicznych dyplomatów doprowadziły do uchronienia mieszkańców Polski i Europy przed konfliktem zbrojnym. Podkreśliła, że należy _ walczyć, bić się - oczywiście w cudzysłowie - o pokój, a nie prowokować wojnę _. (

Opozycja krytykuje

- _ Wystąpienie szefa MSZ Grzegorza Schetyny byłe pełno ogólników, zabrakło konkretnych rozwiązań _ - ocenił poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń. Jego zdaniem Schetyna mógł więcej powiedzieć o wizji UE i o drodze wchodzenia Polski do strefy euro. Biedroń zarzucił Schetynie, że mimo iż obiecał przedstawienie wizji i priorytetów, to _ opowiadał tylko ogólniki bez wskazywania konkretnych planów na rozwiązanie poważnych kwestii _.

- _ W zakresie wizji Unii Europejskiej pan minister Schetyna mógł dzisiaj dużo więcej powiedzieć _- mówił Biedroń.

Polityk TR przekonywał, że nadrzędnym celem Polski powinna być Europa zintegrowana w federacji, z silną walutą. -_ Minister spraw zagranicznych powinien - szczególnie w sytuacji, w której znajduje się Europa, przedstawić dokładną drogę dochodzenia do strefy euro. Polska musi koniecznie - dla swojego bezpieczeństwa, nie tylko finansowego - znaleźć się w strefie euro _ - podkreślił Biedroń.

Zdaniem posła TR w wystąpieniu Schetyny zabrakło m.in. informacji o tym, jak zostaną wykorzystane środki unijne, a także konkretów o kształcie wspólnej polityki zagranicznej UE. Za wadę wystąpienia uznał również to, że Schetyna nie wspomniał o Karcie Praw Podstawowych ani o Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.

Biedroń przekonywał także, że polska polityka regionalna _ jest kulawa _, Grupa Wyszehradzka _ poniosła klęskę _, Partnerstwo Wschodnie _ jest niewiarygodne _, a Trójkąt Weimarski jest w stanie _ uwiądu _. _ W tej dziedzinie mamy nadal wiele do zrobienia _ - ocenił. Zapowiedział, że jeżeli Schetyna nie odniesie się do kwestii, których - zdaniem TR - zabrakło w wystąpieniu szefa MSZ, to Twój Ruch nie zagłosuje za przyjęciem rządowej informacji.

_ Czytaj wi_ ę _cej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m277967.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/msz;zamyka;sprawe;atakow;na;ambasady,56,0,1422392.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) MSZ zamyka sprawę ataków na ambasady Polska utrzymuje z Rosją normalne kontakty. W grudniu ma przyjechać do Polski szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow. [ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m324746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska-gotowa-do-rozmow-o-ukrainie,115,0,1653363.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska gotowa do rozmów o Ukrainie Grzegorz Schetyna przypominał na konferencji prasowej, że już wcześniej Polska angażowała się w rozwiązanie konfliktu na Wschodzie. [ ( http://static1.money.pl/i/h/200/m325320.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-na-wschodzie-ukrainy-zachod-nie,237,0,1651181.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wybory na wschodzie Ukrainy. Zachód nie uznaje, Kreml przyjmuje z szacunkiem _ Unia powinna uznać wybory, jeśli chce jak najszybciej zażegnać kryzys _ - oświadczył dziś ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow. [ (
http://static1.money.pl/i/h/117/m321909.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy-boja-sie-napasci-ze-wschodu,242,0,1648114.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja o Polsce: Boją się napaści ze Wschodu _ Rossijskaja Gazieta _ ze zdziwieniem zauważa, że Polacy poważnie biorą pod uwagę możliwość napaści ze strony Rosji. _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)