Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ile mamy gazu łupkowego? Pierwsze wyniki w lipcu

0
Podziel się:

Wtedy PGNiG pozna oceny na temat złóż w Markowoli na Lubelszczyźnie.

Ile mamy gazu łupkowego? Pierwsze wyniki w lipcu
(Materiały prasowe)

Niebawem PGNiG pozna oceny na temat złóż w Markowoli na Lubelszczyźnie. - _ W lipcu powinniśmy wiedzieć, jaka jest jakość tego złoża _ - informuje dyrektor biura poszukiwań w PGNiG Andrzej Maksym.

Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight oraz łupkowych, w przeciwieństwie do gazu ze złóż konwencjonalnych, jest trudniejszy w wydobyciu, jednak Amerykanie oceniają, że w Polsce jego zasoby mogą wynosić nawet od 1,5 do 3 bln metrów sześciennych. Państwowy Instytut Geologiczny ocenia, że w Polsce może występować około 150 mld metrów sześciennych gazu niekonwencjonalnego.

Maksym ocenił, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma około 25 do 30 procent udziałów w polskich koncesjach na poszukiwania gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Spółka ma 11 koncesji i ubiega się o dwie kolejne, podczas gdy wszystkich koncesji wydano 58. - _ Jest znaczne prawdopodobieństwo, że na koncesjach występuje gaz _ - powiedział.

Najbliższe wiercenie pod koniec 2010 roku PGNiG planuje w rejonie Siekierek (woj. wielkopolskie - koncesja Kórnik-Środa) w poszukiwaniu tight gazu, a na przełomie roku 2010 i 2011 roku w okolicach Wejherowa koło Gdańska będzie wiercony otwór w poszukiwaniu gazu z łupków.
Do końca 2013 roku spółka wywierci pierwsze otwory na obszarze większości koncesji na poszukiwanie niekonwencjonalnego gazu. Oznacza to, że za dwa - trzy lata powinny być znane pierwsze miarodajne dane na temat występowania i wielkości złóż takiego gazu w Polsce. W Markowoli na Lubelszczyźnie spółka wywierciła otwór pod koniec kwietnia w poszukiwaniu tzw. tight gazu.

_ - Teraz są robione testy, które nam pozwolą oszacować wielkość przepływu gazu i wielkość złoża _ - poinformował Maksym. Wyjaśnił, że po wierceniach trzeba wziąć próbki skał, potem je dokładnie przeanalizować, żeby zaprojektować jak najlepszy proces tzw. szczelinowania, czyli kruszenia skał w poziomym odwiercie.

_ - Szczelinowanie przeprowadzimy najprawdopodobniej na początku lipca i będzie to pierwszy tego typu zabieg na pasie koncesyjnym przebiegającym z okolic Gdańska do okolic Lublina. Po zakończeniu tego zabiegu, czyli w lipcu powinniśmy wiedzieć, jaka jest jakość tego złoża _ - podkreślił dyrektor. Same wiercenia wykonują spółki serwisowe PGNiG, szczelinowanie będą robiły firmy zachodnie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)