Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy na emigracji. Nowe dane GUS o rodakach za granicą

12
Podziel się:

Około 2 mln 397 tys. Polaków przebywało w 2015 r. za granicą, w tym niemal 2,1 mln w Europie - wynika z danych GUS. Liczba polskich emigrantów wzrosła zwłaszcza w Niemczech - o 7 proc. - i w Wielkiej Brytanii - o 5,1 proc.

Polacy na emigracji. Nowe dane GUS o rodakach za granicą
(Bartosz Wawryszuk)

Główny Urząd Statyczny szacuje, że w końcu 2015 r. poza granicami Polski przebywało czasowo ok. 2397 tys. mieszkańców naszego kraju, czyli o 77 tys. (3,3 proc.) więcej niż w 2014 r. W Europie w 2015 r. przebywało około 2098 tys. osób, przy czym zdecydowana większość - ok. 1983 tys. - w krajach członkowskich UE. Liczba ta zwiększyła się o 82 tys. w stosunku do 2014 roku.

Spośród krajów UE, nadal najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii (720 tys.), Niemczech (655 tys.), Holandii (112 tys.) oraz w Irlandii (111 tys.) i we Włoszech (94 tys.).

W 2015 r. odnotowano znaczący wzrost liczby Polaków przebywających w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii, czyli w głównych krajach docelowych emigracji z Polski w ostatnich latach. W przypadku Niemiec liczba ta wzrosła o 41 tys., czyli prawie o 7 proc. Pełne otwarcie niemieckiego rynku pracy, sąsiedztwo z Polską, niska stopa bezrobocia w Niemczech (w grudniu 2015 r. - 4,4 proc.) sprawiają, że Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do tego kraju - wskazuje GUS.

W Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost liczby Polaków o 35 tys. (5,1 proc.). Spośród krajów UE niewielki wzrost zaobserwowano również w Belgii, Holandii, Szwecji, Austrii, Danii oraz Francji.

Jednocześnie nastąpił wzrost liczby osób przebywających w krajach europejskich nienależących do UE, w tym w Norwegii - w 2015 r. przebywało w tym kraju 84 tys. Polaków.

Szacuje się, że około 80 proc. czasowych emigrantów z Polski przebywa za granicą co najmniej 12 miesięcy.

Spadek liczby emigrantów z Polski w stosunku do roku poprzedniego odnotowano w Hiszpanii (o 6,3 proc.) i Grecji (o 11 proc.), czyli w krajach o wysokiej stopie bezrobocia (w grudniu 2015 r. w Hiszpanii stopa bezrobocia wynosiła 20,8 proc., w Grecji zaś 24,2 proc.). Nieco mniej Polaków przebywało również w Irlandii (spadek o 1,8 proc.).

GUS zaznacza, że wyniki szacunku powinny być traktowane jako przybliżone ze względu na różne systemy ewidencjonowania przepływów migracyjnych istniejące w poszczególnych krajach oraz różną dostępność danych o migracjach. Dane krajów przyjmujących, prezentujące liczbę Polaków lub osób urodzonych w Polsce obejmują również te osoby, które wyemigrowały z Polski na stałe i nie są objęte powyższym szacunkiem. Poza tym, poszczególne kraje przy opracowywaniu statystyk dotyczących migracji często uwzględniają różne okresy przebywania jako kryterium zaliczania osoby do imigrantów. Wiele z nich stosuje kryterium jednego roku i nie prowadzi lub nie publikuje statystyk migracji krótkookresowych.

Analizę utrudnia również fakt, ze część Polaków ma podwójne obywatelstwo, wobec czego osoba, która ma obywatelstwo polskie i kraju przyjmującego nie jest traktowana w tym kraju jako obywatel polski. Pewnym utrudnieniem przy szacowaniu danych dla poszczególnych krajów jest też fakt, że wiele osób po opuszczeniu Polski zmienia kraj przebywania, wyjeżdżając np. z Wielkiej Brytanii do Norwegii lub innego kraju - bardziej atrakcyjnego pod względem łatwości znalezienia pracy, oferowanych wynagrodzeń czy dostępu do szerszych świadczeń społecznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Grze
7 lat temu
Uciekać! Młodzi, żądni sukcesu, silni i mądrzy, póki czas, póki Eu, póki granice otwarte, póki młodość.... Świat czeka....
Ada
7 lat temu
wyjechałam i nie żałuję - serdecznie polecam każdemu, kto nie może przełamać swojego strachu... w wieku 55 lat mnie zwolniono z pracy, nikt nie chciał dać mi zatrudnienia w Polsce. I zaryzykowałam, pojechałam do Niemiec opiekowac sie starszymi ludźmi z inter job i nie żałuję - mam stałe zarobki w euro (czyli 4 razy większe niż w Polsce), ubezpieczenie, zakwaterowanie - nie żałuję
M59
8 lat temu
Czy to kogos dziwi hej.
yetti
8 lat temu
Jak im żle w Polsce to niech tam siedzą
.prawda ...
8 lat temu
Jeszcze kilku Polaków zamordują na ulicy to wtedy zaczną wracać do ojczyzny.