Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce. NBP przewiduje koniec spadku cen

1
Podziel się:

Mimo że w gospodarce pojawi się inflacja, to na razie nie zostanie osiągnięty założony przez NBP cel.

Inflacja w Polsce. NBP przewiduje koniec spadku cen
(Jacek Bereźnicki)

Spadek cen w tym roku sięgnie 0,5 procent, wynika z prognoz opublikowanych przez NBP. W przyszłym roku ma się jednak pojawić wzrost cen. Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego, w 2016 roku inflacja wyniesie 1,3 procent rok do roku, a w 2018 roku wzrost cen osiągnie wartość 1,5 procent rok do roku. Bank centralny zwraca również uwagę, że inflacja pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego wynoszącego 2,5 procent rok do roku, do końca 2018 roku.

Inflacje jakie napłynęły z rynku spowodowały obniżenie prognoz NBP. W marcowej projekcji bank centralny spodziewał się, że deflacja konsumencka wyniesie 1,4 procent rok do roku w tym roku. Z kolei według wcześniejszych przewidywań w przyszłym roku inflacja miała wynieść 1,3 procent rok do roku, a w 2018 roku 1,7 procent rok do roku.

Niższy wzrost cen był częściowo kompensowany wyższym wzrostem cen energii.

Według centralnej ścieżki, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniesie 0 procent w 2016 roku, o 0,6 procent w 2017 roku i o 1,4 procent w 2018 roku wobec 0,3 procent w 2015 roku.

Według banku centralnego, uwzględniając słabszy w bieżącej projekcji kurs złotego oraz niższą presję popytową, przy zbliżonym do założonego w poprzedniej projekcji wzroście cen surowców rolnych na rynkach światowych, prognoza cen żywności na rynku krajowym nie uległa natomiast istotnej zmianie.

Według prognoz ceny żywności wzrosną o 0,7 procent w 2016 roku, o 2 procent w 2017 roku i o 1,6 procent w 2018 roku po spadku o 1,6 procent w 2015 roku.

"Rewizja prognozy inflacji cen energii wynika z przekładającej się z opóźnieniem na ceny krajowe korekty w górę ścieżki cen surowców energetycznych na rynkach światowych. W tym samym kierunku oddziałuje również słabszy kurs złotego. Dodatkowo ceny energii podwyższają prognozowane wyższe ceny energii elektrycznej, co wynika z prawdopodobnego wzrostu kosztów wsparcia odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz dyspozycyjnych źródeł mocy od stycznia 2017 roku" - czytamy także.

Według centralnej ścieżki, ceny energii spadną o 4 procent w 2016 roku, a następnie wzrosną o 2,6 procent w 2017 roku i o 1,5 procent w 2018 roku po spadku o 4,2 procent w 2015 roku.

Przedstawiona w raporcie projekcja inflacji i PKB z modelu NECMOD stanowiącą jedną z przesłanek, na podstawie których Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje o wysokości stóp procentowych NBP. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z uwzględnieniem danych dostępnych do 24 czerwca 2016 roku, zaznaczył bank centralny.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Zenek513
8 lat temu
Czyli NBP przewiduje inflację. 500+ działa.