Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mateusz Morawiecki przedstawia pakiet uproszczeń w sprawie funduszy europejskich

91
Podziel się:

Dla mnie sukces funduszy europejskich, sukces polityki spójności to nie o 0,3 czy o 0,6 proc. wyższe PKB (...). Najbardziej zależy nam na rozwoju poprzez inwestycje, rozwoju przez innowacje, rozwoju poprzez edukację - powiedział wicepremier.

Mateusz Morawiecki przedstawia pakiet uproszczeń w sprawie funduszy europejskich

Fundusze europejskie mają lepiej pracować dla polskiej gospodarki. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przedstawili w Warszawie pakiet uproszczeń dotyczący pozyskiwania funduszy unijnych z perspektywy 2014-20.

Wicepremier Morawiecki powiedział, że celem jest m.in. przesuwanie pieniędzy w kierunku wyżej zaawansowanych technologii, tam gdzie są wyżej płatne miejsca pracy.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że jednym z elementów proponowanych zmian jest nowelizacja ustawy wdrożeniowej o zasadach realizacji programów operacyjnych w ramach polityki spójności na lata 2014-20. Dodał, że ta nowelizacja, jak również szereg innych zmian, które niekoniecznie są związane ze zmianami prawnymi są częścią Konstytucji dla Biznesu. Będą z nich korzystali nie tylko przedsiębiorcy, ale również samorządowcy, organizacje pozarządowe oraz administracja centralna.

Wśród zapowiadanych uproszczeń znalazły się między innymi: możliwość poprawienia wniosku od dofinansowanie, ograniczenie obowiązku przedkładania dokumentów, powołanie rzecznika funduszy europejskich oraz łatwiejsza ocena wniosków.

- Dla mnie sukces funduszy europejskich, sukces polityki spójności to nie o 0,3 czy o 0,6 proc. wyższe PKB (...). Najbardziej zależy nam na rozwoju poprzez inwestycje, rozwoju przez innowacje, rozwoju poprzez edukację - w to staramy się przede wszystkim przesterować środki z funduszy unijnych - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów.

- Wtedy odniesiemy sukces, kiedy ta spójność pomiędzy poszczególnymi krajami będzie na poziomie innowacyjności, na poziomie dochodu na głowę mieszkańca. Ale ten wyższy poziom osiągniemy właśnie poprzez to, jeśli wy, nasi przedsiębiorcy, będziecie mogli realizować wyższe marże - dodał.

Wskazał, że ważne jest tworzenie w Polsce jak najwyższej wartości dodanej. Temu według niego m.in. służy rządowe wsparcie dla poszczególnych branż, określanych jako "branże przyszłości" w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Wicepremier tłumaczył, że wyodrębnienie tych branż miało ukazać przedsiębiorcom, gdzie państwo widzi przyszłość. Ten wybór 11 gałęzi - jak podkreślił - poprzedziły kilkuletnie analizy.

- Oprócz tego wzięliśmy kilkanaście kryteriów przekrojowych, horyzontalnych, jak: niskoemisyjność, energooszczędność, wysoka wartość dodana w globalnym łańcuchu dostaw. Jeżeli branża spełniała większość lub wszystkie z tych kryteriów, to stawała się branżą przez nas wybraną w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako branża przyszłości - mówił Morawiecki.

- Co nie znaczy oczywiście, że inne branże są mniej dla nas pożądane. Ale w naturalny sposób widzimy ogromne lewary, ogromne dźwignie w tych obszarach, gdzie (...) możemy przeskoczyć, a nie tylko doganiać - dodał. - Przeskoczyć jest czasami łatwiej, bo zanim dogonimy, to ten, którego gonimy, jest już dalej o kilka lat do przodu, o kilka mil przed nami - zauważył.

W ramach unijnej polityki spójności na lata 2014-20 Polska ma do wykorzystania ponad 82,5 mld euro.

gospodarka
inwestycje
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(91)
WYRÓŻNIONE
gt
8 lat temu
i jak tu zaufać? Ludzie nie otwierają działalności gospodarczej ze środków UE bo wiedzą jak urząd marszałkowski i pozostałe instytucje uprawnione do kontroli zmieniają co 5 minut zdanie oraz wydają sprzeczne decyzje. Najpierw zachęcają do otwierania nowych firm, dają 75 tyś. złotych, ale potem wykańczają ludzi finansowo i psychicznie. Takich przypadków jest już zbyt wiele by połakomić się na kasę, spełnić złudne marzenia a potem tylko powiesić z rozpaczy. Mdli mnie jak słyszę o pieniądzach na uruchomienie własnej działalności.
zax
8 lat temu
ten niedouk wymysla coraz to smieszniejsze ekonomiczne dziwolagi,
lech
8 lat temu
Panie premierze, jaki pomysł na jutro? Może zbudujmy rakietę na Wenus, albo samolot który i lata i pływa, nawet pod wodą? No i kiedy ponownie do jednego samolotu Kempa załaduje cały rząd, prezydenta i prymasa i polecicie na księżyc. Nie zapomnijcie o ojcu z Torunia i naczelniku z Żoliborza.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (91)
PIS = dyktatu...
8 lat temu
Czy ten koleś jest a) naprawdę tak mierny? b) lobbysta banków i korpów? c) V kolumną PełO w PISiu? Zdążył już zniechęcić do siebie przedsiębiorców i klasę średnią. Ostatnio bełkotał o ciężkiej pracy posłów. Z wielką pompą ogłosił mało znaczący świstek papieru o szumnej nazwie "Konstytucja dla biznesu". Ciekawe kiedy Naczelnik się zorientuje, że ten człowiek to zwykła wydmuszka z dobrym PRem.
Globetrotuar
8 lat temu
tja.od nowego roku 1 000 000 samochodóf elektrycznych miesiencznie i produkcja kamienia filozoficznego na eksport
we
8 lat temu
Pamiętacie Ferdka Kiepskiego jak z browarkiem w reku krzyczał :Cycu ma pomysła :) To mniej więcej taki sam poziom
Bolesław
8 lat temu
srutututu majtki z drutu ... Mateusz Morawiecki od roku zapowiada i pokazuje slajdy ... i tyle ... A tym czasem PIS likwiduje w Polsce demokrację i wprowadza ustawy (zgromadzenia) rodem ze stanu wojennego ... a zapomniałem, jeszcze za ciężkie miliardy przywraca szkołę z PRL ... tyle, że gorszą bo bez pracowni ... Jakoś ustawy likwidujące trybunał konstytucyjny i wolność zgromadzeń dało się przeprowadzić w 1 dzień ... te gospodarcze cuda nie mają jeszcze nawet projektów ....
gorszy sort
8 lat temu
Zamiast "Świat według Kiepskich" mamy serial "Gospodarka według Morawieckich". Tylko ten pierwszy jest śmieszny, a ten drugi jest tragiczny dla nas wszystkich.
...
Następna strona