Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycje firm z UE w hazard

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy pozwalającej podmiotom z Unii Europejskiej na prowadzenie w Polsce działalności w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych

- podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Zmiana przepisów w tym zakresie jest niezbędna ze względu na konieczność dostosowania prawa polskiego do norm unijnych.

Poprzedni rząd próbował dwukrotnie w 1999 i 2000 roku wprowadzić do ustawy zapisy umożliwiające podmiotom zagranicznym inwestowanie w rynek gier losowych, jednak za każdym razem Sejm odrzucał propozycje rządu.

Prawo unijne przewiduje traktowanie obywateli i przedsiębiorstw innych krajów UE w zakładaniu przedsiębiorstw nie mniej korzystne niż obywateli własnego kraju.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych zawiera także nowe przepisy, które określają warunki uniemożliwiające wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności objętej ustawą.

'Zezwolenie nie będzie mogło być wydane, gdy udziałowcami (akcjonariuszami) będą osoby, co do których istnieją uzasadnione zastrzeżenia z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego' - napisano w komunikacie CIR.

Zezwolenie nie będzie mogło być wydane także w przypadku, jeśli w stosunku do osoby lub firmy, która będzie chciała prowadzić działalność w zakresie gier losowych lub zakładów wzajemnych, będzie się toczyło postępowanie w sprawie legalności pochodzenia ich kapitału.

Projekt nowelizacji zakłada też, że osoby sprawujące zarząd lub nadzór nad ośrodkami gier i punktami przyjmowania zakładów oraz osoby bezpośrednio je prowadzące będą musiały uzyskać świadectwo zawodowe.

Egzamin będzie się odbywał w języku polskim, którego znajomość ma być warunkiem uzyskania świadectwa zawodowego.

'Znajomość języka polskiego jest uzasadniona ochroną praw uczestników gier, bowiem osoby zatrudnione na wymienionych stanowiskach mają bezpośredni wpływ na prawidłowość przebiegu gry, są zobowiązane do udzielania klientom wszelkich informacji związanych z zasadami gry, przyjmowania ewentualnych reklamacji, a także udostępniania niezbędnych informacji inspektorom kontroli skarbowej' - napisano w komunikacie CIR.

Rząd chce, by znowelizowane przepisy weszły w życie wraz z przyjęciem Polski do Unii Europejskiej.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)