Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia: Władze dają zgodę na uruchomienie dwóch reaktorów

0
Podziel się:

Władze prefektury Kagoshima w południowo-zachodniej części Wysp
Japońskich wydały w piątek zgodę na ponowne uruchomienie dwóch reaktorów nuklearnych Sendai 1 i 2, które jako pierwsze mają działać zgodnie z zaostrzonymi normami od wypadku w Fukushimie I w 2011 r.

Japonia: Władze dają zgodę na uruchomienie dwóch reaktorów
(HAP/Quirky China News / Rex Feat/EAST NEWS)

Władze prefektury Kagoshima w południowo-zachodniej części Wysp Japońskich wydały zgodę na ponowne uruchomienie dwóch reaktorów nuklearnych Sendai 1 i 2, które jako pierwsze mają działać zgodnie z zaostrzonymi normami od wypadku w Fukushimie I w 2011 r.

Jak oświadczył na konferencji prasowej gubernator Kagoshimy Yuichiro Ito, do uruchomienia dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Sendai dojdzie nawet, jeśli niektórzy mieszkańcy mają co do tego obawy.

Prefektura Kagoshima znajduje się na południu wyspy Kiusiu.

Na uruchomienie Sendai musi jeszcze wydać ostateczną zgodę japoński rząd - pisze agencja AFP. Konieczne jest ponadto przeprowadzenie kilku niedokończonych procedur technicznych, co powinno nastąpić na początku 2015 r.

W lipcu państwowy nadzór nuklearny Japonii wstępnie zgodził się na ponowne uruchomienie elektrowni atomowej Sendai; poinformowano wówczas, że standardy bezpieczeństwa w obu reaktorach odpowiadają ustalonym w lipcu ub.r. podwyższonym wymogom.

11 marca 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima I na wyspie Honsiu we wschodniej Japonii. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Konieczna była ewakuacja ponad 150 tys. mieszkańców, z których jedna trzecia ponad trzy lata później wciąż nie może wrócić do swoich domów i mieszka w prowizorycznych lokalach.

W efekcie katastrofy w Fukushimie wyłączono wszystkie 48 pozostałe japońskie energetyczne reaktory jądrowe i nie wznowiły one pracy do dziś. Nastąpi to dopiero po uzyskaniu pewności, że przeprowadzone w nich remonty i modernizacje są wystarczające.

Czytaj więcej w Money.pl
Koszty związane z Fukushimą są orgomne Neutralizowanie skutków awarii będzie kosztować w przeliczeniu przynajmniej 80 mld euro.
Fukushima trzy lata po awarii. Są problemy Mieszkańcy zmagają się z trudnościami ekonomicznymi, a 267 tys. ludzi wciąż mieszka w tymczasowych osiedlach.
Będzie śledztwo ws. porwanych Japończyków W 2002 roku Korea Płn. przyznała się do porywania w latach 70. i 80. obywateli japońskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)