Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest projekt ustawy o komisji ds. kontrowersyjnych reprywatyzacji

22
Podziel się:

- 9-osobowa komisja, kierowana przez wiceministra sprawiedliwości lub SWiA, zbada kontrowersyjne przypadki decyzji reprywatyzacyjnych w stolicy - głosi przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt ustawy, do którego dotarła PAP.

Jest projekt ustawy o komisji ds. kontrowersyjnych reprywatyzacji
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

W projekcie ustawy "o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa" zapisano, że powołana ustawą komisja ma być "organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego".

W jej skład wejdzie przewodniczący (w randze wiceministra sprawiedliwości lub spraw wewnętrznych i administracji), powoływany i odwoływany przez premiera na wniosek ministra sprawiedliwości, złożony w porozumieniu z MSWiA oraz 8 członków (prawników o nieposzlakowanej opinii) powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Regulamin komisji określi MS. Ustawa miałaby wejść w życie 30 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Przed Komisję mają się stawiać świadkowie i biegli (niestawiennictwo ma być karane grzywną do 3 tys. zł). Ostateczna decyzja Komisji, wydana po jawnej rozprawie, zawierająca odmienne rozstrzygnięcie niż uchylona decyzja reprywatyzacyjna, miałaby stanowić podstawę wznowienia postępowania cywilnego o zapłatę odszkodowania lub dotyczącego zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Ma też być podstawą wykreślenia z księgi wieczystej wpisu dokonanego na podstawie uchylonej decyzji lub na podstawie aktu notarialnego sporządzonego w uwzględnieniu uchylonej decyzji.

Komisja może stwierdzić, że wskutek wydania decyzji reprywatyzacyjnej wyrządzono szkodę gminie lub Skarbowi Państwa przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej.

Będzie to stanowić podstawę odpowiedzialności urzędnika działającego jako organ administracji publicznej, na podstawie ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Komisja doręcza takie decyzje właściwemu prokuratorowi okręgowemu.

kraj
prawo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Polak
7 lat temu
uniewazniac akty notarialne i zamykac złodzieji-czas najwyzszy
ayna
7 lat temu
Cała Polska odbodowywała Warszawę więc to wszystko winno być odliczone od zwracanych zgodnie z prawem nieruchomości. Natomiast HANIEBNYM był proceder przejmowania majątków ludzi pomordowanych przez niemców. Za to powinien być bardzo wysoki wyrok.
Polak
7 lat temu
Czy zajmą sie również przekretami kościoła? Ile polskiego majątku zostalo rozkradzionego przez komisję "oddajaca" kościołowi nie należący do niego majątek...
Nemo
7 lat temu
Mam nadzieję, że ta komisja zajmie się także wywożoną wagonami z terenów zachodniej Polski cegły. Hasło "Cały Naród buduje swoją stolicę" spowodował, że na ww. terenach rozbierano całe, niezniszczone, wojną budynki. Rozbierano nawet osiedla domków aby wysłać to do Warszawy. Cegły to tylko jedna z wielu grabieży tych terenów.
prst
7 lat temu
Dlaczego rozpatruje się tylko Warszawę? Identyczne przypadki są powszechne w całym kraju, z Komisją majątkową włącznie.
...
Następna strona