Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNB odsuwa decyzję o UniCredit, narasta krytyka rządu wobec prezesa NBP

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Bankowego nie podjęła decyzji dotyczącej UniCredit i Banku BPH. Burzliwy przebieg wczorajszego posiedzenia Komisji, decyzje Leszka Balcerowicza oraz samej KNB spowodowały falę krytyki ze strony przedstawicieli rządu.

KNB odsuwa decyzję o UniCredit, narasta krytyka rządu wobec prezesa NBP
(PAP/Tomasz Gzell)

Komisja Nadzoru Bankowego nie podjęła decyzji dotyczącej UniCredit i Banku BPH. Burzliwy przebieg wczorajszego posiedzenia Komisji, decyzje Leszka Balcerowicza oraz samej KNB spowodowały falę krytyki ze strony przedstawicieli rządu. Kolejne, nadzwyczajne posiedzenie Komisji w sprawie wyrażenia zgody na wykonywanie przez UniCredit prawa głosu z akcji Banku BPH ma odbyć się w najbliższą środę.

Posiedzenie Komisji Nadzoru Bankowego miało nieoczekiwany przebieg z powodu m.in. wykluczenia z postępowania, przez jej przewodniczącego, wiceministra finansów Cezarego Mecha oraz decyzji całej Komisji, która nie zgodziła się na udział Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) w charakterze strony w postępowaniu dotyczącym wyrażenia zgody na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH przez UniCredit.

"Mogły powstać wątpliwości co do bezstronności KNB, dlatego podjąłem decyzję o wykluczeniu Cezarego Mecha" - powiedział Balcerowicz po posiedzeniu KNB. Mech został wykluczony z postępowania na wniosek włoskiego UniCredit. Te decyzje zostały gwałtownie skrytykowane przez przedstawicieli rządu.

Marcinkiewicz – decyzje KMB to skandal

Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz potwierdził, że premier Kazimierz Marcinkiewicz decyzję KNB ocenia jako skandaliczną i niezgodną z prawem. Dodał, że decyzja KNB "wskazywać może na brak obiektywizmu" z jej strony oraz "jednostronne podejście".

Zaskoczenia przebiegiem posiedzenia nie kryła też wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska, która przybyła na posiedzenie KNB po tym, jak z postępowania wykluczony został wiceminister Cezary Mech.

Ministerstwo Skarbu – zaskarżymy decyzję KNB

Bardzo podobnie działania prezesa Balcerowicza i KNB ocenia resort skarbu. "Te decyzje budzą nasz niepokój co do obiektywności i bezstronności tego organu i zasad, którymi się kieruje. Jesteśmy przekonani, że są to decyzje błędne, a co do decyzji o niedopuszczeniu MSP jest ona na pewno sprzeczna z prawem, Kodeksem postępowania administracyjnego i szeregiem innych przepisów. Tą decyzję na pewno będziemy skarżyć" - powiedział wczoraj późnym wiceminister Skarbu Państwa, Paweł Szałamacha.

Za dopuszczeniem MSP jako strony w postępowaniu głosowało trzech członków KNB (Paweł Pelc, Danuta Wawrzynkiewicz oraz Zyta Gilowska), trzech było przeciwko (Leszek Balcerowicz, Wojciech Kwaśniak oraz Ewa Kawecka-Włodarczak) a jeden (Jarosław H. Kozłowski) wstrzymał się od głosu. W tej sytuacji decydujący o tym, że resort skarbu nie został dopuszczony jako strona w postępowaniu, był głos przewodniczącego.

Zdaniem Pawła Szałamacha „dzisiejsze wydarzenia budzą najwyższy niepokój MSP bo nie może być tak, że jeden organ państwa pomaga kontrahentowi w naruszeniu umów zawartych z innym organem państwa” Zresztą Szałamach wyraża się ostrzej: „To niedopuszczalne, karygodne"

Balcerowicz: bronię bezstronności KNB

Leszek Balcerowicz argumentuje natomiast, że jego decyzja o wykluczenia Mecha z postępowania związana jest z obawami, że naruszona zostanie bezstronność Komisji.

Przewodniczący powołuje się na przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego, mówiące o tym, że bezpośredni przełożony pracownika jest obowiązany na jego żądanie lub na żądanie strony albo z urzędu wyłączyć go od udziału w postępowaniu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności (...) , które mogą wywołać wątpliwość co do bezstronności pracownika.

KNB poinformowała w komunikacie, że analiza dołączonych przez UniCredit materiałów prasowych z wypowiedziami Cezarego Mecha dotyczącymi Pekao i BPH wskazuje, że członek KNB będzie głosował przeciwko wydaniu przez KNB zezwolenia na wykonywanie przez UniCredit prawa głosu.

"Według oświadczenia Pana Cezarego Mecha wypowiedzi dla prasy nie były przez niego autoryzowane. W opinii społecznej mogły one jednak wywołać określony wyżej odbiór. Należy przy tym podkreślić, że Pan Cezary Mech nie skorzystał z możliwości żądania opublikowania sprostowania (...)" – uzasadnia swoją decyzję Balcerowicz.

Prezydent zawinił – dostało się rządowi

Wiceminister Szałamacha zapytany, czy wczorajsze wydarzenia można określić jako rozgrywki między prezesem NBP a stroną rządową odpowiedział: "Widzieliśmy wydarzenia sprzed kilku dni. Obawiam się że, tak jak to widzę, pan prezes Balcerowicz wyrażając niezadowolenie z wypowiedzi prezydenta RP niejako przenosi to na stronę rządową i na jej wnioski merytoryczne co do połączenia. Jest to działanie raczej wątpliwe i nie powinno mieć miejsca w państwie o dużej jakości i wysokiej kulturze politycznej".

W zeszłotygodniowym wywiadzie dla agencji Reutera prezydent Lech Kaczyński poinformował, że na nowego prezesa NBP wytypuje ekonomistę, którego poglądy na politykę monetarną są inne niż poglądy ustępującego prezesa Leszka Balcerowicza.

W trakcie posiedzenia KNB przedstawiciel Ministerstwa Finansów Paweł Pelc zgłosił postulat o wykluczenie z postępowania Balcerowicza oraz Wojciecha Kwaśniaka, Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego.

Inspektor Nadzoru Bankowego – fuzja TAK

Wczoraj wieczorem KNB ujawniło rekomendację Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego według której nie ma przesłanek do wydania odmowy na wykonywanie przez UniCredit prawa ponad 75 proc. głosów z akcji Banku BPH.

"Analiza całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania nakazuje przyjąć ustalenie, iż nie zachodzą, (...) przesłanki odmowy zezwolenia na wykonywanie przez spółkę UniCredito, prawa ponad 75 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy banków: Banku BPH, BPH Banku Hipotecznego oraz Banku Rozwoju Energetyki i Ochrony Środowiska" - podał NBP w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)