Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja "Polska bez PIT" chce zmienić system podatkowy

0
Podziel się:

Pozwoli to zwolnić 90 proc. mocy przerobowych ludzi, którzy w administracji podatkowej zajmują się naliczaniem i weryfikowaniem płatności podatków PIT.

Koalicja "Polska bez PIT" chce zmienić system podatkowy
(PAP/Lech Muszyński)

Likwidacja PIT-u i zastąpienie go podatkiem od funduszu płac - takie rozwiązanie proponują przedstawiciele Fundacji Republikańskiej oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, którzy zainicjowali koalicję _ Polska bez PIT _. P** **rojekt ustawy zmieniającej system podatkowy ma być gotowy we wrześniu.

Prezes Fundacji Republikańskiej, Marcin Chludziński przekonuje, że likwidacja PIT-u i zastąpienie go innym podatkiem przyniesie oszczędności w państwowej kasie. - _ Pozwoli to zwolnić 90 proc. mocy przerobowych ludzi, którzy w administracji podatkowej zajmują się naliczaniem i weryfikowaniem płatności podatków PIT _ - mówi Chludziński.

Mariusz Chudziński przytoczył raport OECD, z którego wynika, że w Polsce na każde 100 złotych podatku 1,72 złotych przeznaczane jest na administrację skarbową. W Niemczech wskaźnik ten wynosi 79 eurocentów na 100 euro. Podatkowa rewolucja ma przynieść wytchnienie także biznesmenom.

- _ Polski przedsiębiorca poświęca 286 godzin w roku na spełnienie wymogów związanych z zapłaceniem podatku PIT za swoich pracowników. To jest mniej więcej siedem tygodni roboczych _ - mówi Chludziński.

Marcin Chludziński zwrócił uwagę, że w Polsce jest 40 różnych formularzy PIT, a ściąganie tego podatku kosztuje około 3,5 miliarda złotych. Jego zdaniem nowy system pozwoli oszczędzić tę kwotę oraz umożliwi usprawnienie działania urzędów skarbowych.

Projekt inicjatywy obywatelskiej ma być złożony w Sejmie jesienią. - _ Chcemy, żeby projekt był pozapartyjny _ - powiedział Wipler. Dodał, że na razie jest jedynym politykiem wspierającym inicjatywę. _ - Nie będę miał nic przeciwko, żeby się to zmieniło _ - dodał.

Wipler zaznaczył, że _ ma takie samo prawo do zgłaszania pomysłów gospodarczych, jak inni klubowi koledzy, na przykład Janusz Śniadek, były szef NSZZ "Solidarność" _. Według Wiplera PiS powinno przedstawiać zarówno pomysły socjalne, jak i bardziej wolnorynkowe.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/m209765.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/10;mln;deklaracji;podatkowych;przez;internet,207,0,1277391.html) *Podatnicy wolą płacić przez internet * - _ Z dużą satysfakcją obserwuję wzrost popularności wśród podatników rozliczania się przez internet _ - powiedział wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. - Nie konsultowałem pomysłu "Polski bez PIT" z partią, bo uważam, że w ramach mojego mandatu poselskiego mam prawo w normalnej demokracji do wychodzenia z inicjatywami obywatelskimi tego rodzaju, które mogą wejść do programu PiS, ale nie muszą _ - powiedział Wipler.

Dodał, że pod koniec maja, przed czerwcowym kongresem programowym PiS ma rozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na temat swoich pomysłów gospodarczych. _ - Plotki o moim odejściu z PiS są nieprawdziwe. Kolportują je osoby mi nieżyczliwie _ - zapewnił.

Politycy z kierownictwa PiS są na razie ostrożni w komentowaniu inicjatywy Wiplera. _ - Muszę najpierw z nim porozmawiać _ - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Wipler nie pojawił się ostatecznie na poniedziałkowej konferencji, na której wystąpili wspólnie przedstawiciele: Fundacji Republikańskiej, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz stowarzyszenia KoLiber. _ - Rozmawiałem z szefem klubu PiS Mariuszem Blaszczakiem. Powiedział, że moje poglądy są powszechnie znane i nie ma nic złego w tym, abym uczestniczył w takiej akcji, ale ma ona określony kontekst. Lepiej, żebym po moim wywiadzie dla portalu wPolityce.pl nie podnosił temperatury _ - powiedział Wipler.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m246149.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/pit;2012;zobacz;jak;fiskus;sledzi;cie;w;internecie,197,0,1294021.html) *Zobacz, jak fiskus śledzi Cię w internecie * Prześwietlają historie transakcji, przesyłki pocztowe i aktywność w mediach społecznościowych. Błaszczak - według relacji Wiplera - nazwał wywiad _ nieszczęśliwym _. _ - Zostałem poproszony, żeby nie robić działań, które sprawiają, że media zamiast rządem zajmują się opozycją. W pełni się z nim zgadzam, ale wywiadu udzieliłem tylko dlatego, żeby przeciąć spekulacje o moim odejściu _ - podkreślił Wipler.

W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Wipler powiedział, iż _ nie ukrywa, że nie podoba mu się gospodarczy skręt w lewo, jakiego dokonuje Prawo i Sprawiedliwość _. _ - To zły kierunek, mówię o tym uczciwie. I wiem, że wielu moich kolegów chciałoby, bym to powiedziawszy, wyszedł z partii, poddał się i zostawił im wolną rękę. Tego nie zrobię, będę walczył, by PiS reprezentowało bliskie mi wartości. By twarzą gospodarczą był nie tylko związany ze związkiem zawodowym "Solidarność" Janusz Śniadek, ale także osoby mające poglądy takie jak ja _ - mówił.

_ - PiS to partia wielonurtowa, musi być rozdyskutowana. Tylko jest ten jeden warunek - ta dyskusja musi się odbywać wewnątrz partii, a nie za pośrednictwem mediów _ - skomentował szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński doniesienia medialne na temat posła Wiplera, w tym o koalicji _ Polska bez PIT _.

Fakt, że Wipler może głosić swoje poglądy, uznał za _ najlepszą odpowiedź dla wszystkich, którzy twierdzą, że PiS jest partią hermetyczną, jednego tematu i nierozdyskutowaną _. _ - Szanuję posła Wiplera, nie zgadzając się z jego trochę naiwną wiarą, że niewidzialna ręka rynku wszystko załatwi _ - podkreślił Brudziński. Dodał, że chętnie skonfrontowałby pomysły posła Wiplera nie w Warszawie, ale np. w Łobzie (Zachodniopomorskie) czy innych miastach, gdzie jest bardzo wysokie strukturalne bezrobocie (bezrobocie w Łobzie w marcu tego roku wyniosło 30 proc.).

_ - Ci, którzy mają poglądy inne, krytykują Przemka Wiplera. Przemek Wipler jak na młodego, świetnie wykształconego, kreatywnego, dobrze odnajdującego się w polskiej rzeczywistości krytykuje tych, którzy nie są tak przedsiębiorczy i kreatywni jak on _ - powiedział Brudziński.

Przedsiębiorcy i pracodawcy przychylniNowemu rozwiązaniu przychyli są przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego prezes, Cezary Kazimierczak przekonuje, że podatek od funduszu płac jest prostym i sprawiedliwym rozwiązaniem.

- _ Chcemy płacić jako przedsiębiorcy, podatki za swoich pracowników. Jest to bardzo proste. Jeżeli fundusz płac danej firmy wynosi na przykład 100 złotych w danym miesiącu, to od tego odprowadzamy, przyjmijmy że jest to kwota neutralna, 17 procent. To zapewnia wpływy takie same do budżetu jak w tej chwili _- mówi Kazimierczak.

Najbliższe miesiące pomysłodawcy poświęcają na konsultacje. We wrześniu chcą oni rozpocząć akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem odpowiedniej ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Można mieć fiskusa z głowy. Jak to zrobić? Ministerstwo finansów zachęca, aby z rozliczeniem z zapłaconego w ubiegłym roku podatku nie czekać do ostatniej chwili, czyli do końca kwietnia.
Kończy się czas na rozliczenie PIT-ów Jeżeli nie zapłacimy podatku w tym terminie, powstanie zaległość podatkowa, od której trzeba będzie, bez wezwania urzędu skarbowego, naliczyć i zapłacić odsetki za zwłokę.
Zaliczki na PIT. Zobacz, kto straci na zmianach Likwidacja tzw. podwójnej zaliczki za listopad nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich.
pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)