Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne 100 mln USD na górnictwo

0
Podziel się:

Bank Światowy zaaprobował udzielenie 100 mln USD pożyczki na wsparcie restrukturyzacji zatrudnienia w polskim górnictwie, podał bank w komunikacie w czwartek wieczorem / ISB /

Bank Światowy zaaprobował udzielenie 100 mln USD pożyczki na wsparcie restrukturyzacji zatrudnienia w polskim górnictwie, podał bank w komunikacie w czwartek wieczorem.

„Nowa pożyczka wspiera dalszą redukcję zdolności produkcyjnych w ramach rządowego programu restrukturyzacji sektora na lata 2003-2006 [...] i stanowi silne wsparcie dla pracowników odchodzących z sektora, by znaleźć zatrudnienie w innych gałęziach przemysłu” – powiedział szef projektu, John Strongman, cytowany w komunikacie.

W kwietniu Bank Światowy zapowiadał, że na łagodzenie społecznych skutków restrukturyzacji górnictwa chce udzielić w sumie 160 mln euro pożyczki, w dwóch transzach.

Ponadto bank zapowiadał, że chce wesprzeć reformę dodatkowymi pożyczkami na około 80-100 mln USD na aspekty związane z ochroną środowiska oraz 200 mln USD na przygotowanie sektora do prywatyzacji.

Według kwietniowych danych Banku Światowego nadwyżka zdolności produkcyjnej węgla w Polsce wynosi około 20-25%, a biorąc pod uwagę tendencje długoterminowe odchodzenia od paliw stałych, nadwyżka ta może sięgnąć nawet 50%.

Rząd postanowił w kwietniu, że poziom wydobycia węgla zmniejszy się o 8 mln ton w latach 2004-2006, jeśli utrzymają się dobra koniunktura na rynkach światowych oraz korzystna sytuacja ekonomiczna kopalni. Wszystkie firmy sektora muszą jednak przygotować plany redukcji o pierwotnie zakładaną wielkość, czyli 14 mln ton.

Zgodnie z wcześniej przyjętym założeniem, że jeśli moce produkcyjne zostaną ograniczone o 8 mln ton, z górnictwa odejdzie w latach 2004-2006 19.500 osób, a nie jak wcześniej planowano 25.500.

Od 1986 roku zaangażowanie Banku Światowego w Polsce wyniosło łącznie 5,9 mld USD w ramach 40 przedsięwzięć.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)