Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncesje na poszukiwania w Polsce, legalne?

0
Podziel się:

Komisja Europejska bada obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. prawo geologiczne i górnicze, które reguluje udzielanie koncesji na poszukiwanie ropy i gazu.

Koncesje na poszukiwania w Polsce, legalne?
(Paweł Skraba/Reporter)

Komisja Europejska badając obecne polskie przepisy o udzielaniu koncesji na poszukiwanie i wydobywanie kopalin (m.in. ropy i gazu) uwzględni wskazówki z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 czerwca, choć dotyczy on nieobowiązujących już w Polsce przepisów.

Komisja Europejska bada obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. prawo geologiczne i górnicze, które reguluje udzielanie koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż m.in. ropy i gazu. Tymczasem 27 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie dotyczące przepisów obowiązujących do końca grudnia 2011 r., w którym stwierdził, że Polska _ uchybiła zobowiązaniom _ wynikającym z dyrektywy w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Choć wyrok dotyczy nieobowiązujących już przepisów, to u służb prasowych KE, daje on pewne wskazówki do badania obecnych przepisów. _ Badamy teraz polskie prawo, biorąc pod uwagę to orzeczenie _ - poinformowano. KE ocenia, czy polska legislacja jest zgodna z unijną dyrektywą węglowodorową. Służby prasowe podkreśliły jednocześnie, że nie badają słuszności przydzielenia konkretnych koncesji, ale to, czy _ polski system jest zgodny z unijnym prawem _.

W wyroku z 27 czerwca Trybunał orzekł, że Polska nie podjęła _ środków niezbędnych do zapewnienia, aby dostęp do działalności polegającej na poszukiwaniu, badaniu i produkcji węglowodorów był pozbawiony wszelkiej dyskryminacji zainteresowanych podmiotów oraz aby zezwolenia na prowadzenie owej działalności udzielane były według procedury, zgodnie z którą wszystkie zainteresowane podmioty mogą składać wnioski według kryteriów, które zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przed rozpoczęciem okresu składania wniosków _.

_ Zarówno zarzuty, jak i wyrok kwestionują przepisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze z 1994 r., uchwalonej przed wejściem w życie dyrektywy węglowodorowej _ - zareagował na wyrok resort środowiska. Zauważył, że w toku postępowania przed Trybunałem UE _ Polska kilkakrotnie odrzucała wszystkie zarzuty Komisji _.

Dodano, że wyrok jest analizowany oraz że powołano specjalny zespół składający się m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, KPRM i Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Rządowego Centrum Legislacji.

Tymczasem jest już kolejny projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. W najnowszym projekcie ministerstwa środowiska wprowadza się m.in. uproszczony model koncesjonowania, gwarancję ciągłości praw dla inwestora, który otrzymał koncesję, czyli również prawo do wydobycia, oraz uproszczenie procedur środowiskowych. Rozwiązania te mają - w zamyśle rządu - przyciągnąć inwestorów chcących wydobywać gaz z łupków.

Natomiast poszukiwanie złóż ma się odbywać na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy. Znikną dzisiejsze koncesje poszukiwawcze, zostaną jedynie koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, które będą przyznawane wyłącznie w przetargach.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskich łupków znacznie mniej niż oceniano Odwierty jak na razie nie spełniły wysokich początkowych oczekiwań przemysłu.
To rozwiązanie będzie niekorzystne dla firm Jeżeli rząd zaakceptuje propozycje dotyczące zwolnień z akcyzy w wersji resortu finansów, to z ulgi tej skorzysta tylko kilka przedsiębiorstw - ostrzegają urzędnicy.
Rząd zabierze firmom 40 procent dochodu? Poziom przejmowanej przez państwo renty surowcowej ma być rzędu 40 procent.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)