Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mieszko Rozpędowski
Mieszko Rozpędowski
|

Koniec z e-papierosami? Ministerstwo Zdrowia zaostrza przepisy tytoniowe

0
Podziel się:

Za kilka miesięcy nie będzie można palić e-papierosów w miejscach publicznych oraz sprzedawać wyrobów tytoniowych w internecie. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy tytoniowej, która wchodzi w życie 20 maja 2016 r. Do tego czasu Polska musi dostosować się do wymogów Parlamentu Europejskiego. Polskie prawo może być bardziej restrykcyjne niż unijne - Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada dodatkowe zaostrzenie przepisów tytoniowych.

Koniec z e-papierosami? Ministerstwo Zdrowia zaostrza przepisy tytoniowe
(Teras Karina)

Za kilka miesięcy nie będzie można palić e-papierosów w miejscach publicznych oraz sprzedawać wyrobów tytoniowych w internecie. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy tytoniowej, która wchodzi w życie 20 maja 2016 r. Do tego czasu Polska musi dostosować się do wymogów Parlamentu Europejskiego. Polskie prawo może być bardziej restrykcyjne niż unijne. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada dodatkowe zaostrzenie przepisów tytoniowych.

Zgodnie z podpisanym 3 kwietnia 2014 r. w Brukseli dokumentem, Polska jest zobowiązana do przygotowania odpowiednich przepisów m.in. zakazujących palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Do tej pory palacze swobodnie mogli palić papierosy elektroniczne w dowolnych miejscach, także w zamkniętych pomieszczeniach. W ciągu kilku miesięcy będzie to zakazane. Zabroniona ma być także sprzedaż elektronicznych papierosów osobom nieletnim oraz sprzedaż internetowa. Taki sam zakaz ma obejmować wkłady do e-papierosów. Możliwe będzie nawet zabronienie reklamowania wyrobów tytoniowych.

W Polsce przepisy zostaną wdrożone w ramach nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W Unii Europejskiej, w ramach dyrektywy 2014/40/UE, która ma ujednolicić przepisy państw członkowskich w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Unijna dyrektywa tytoniowa

Jakie inne przepisy wynikają z dyrektywy Unii Europejskiej? Bruksela zakazuje stosowania małych opakowań w przypadku niektórych wyrobów tytoniowych i ustala minimalne rozmiary ostrzeżeń. Dyrektywa wprowadza zakaz samodzielnego skręcania papierosów o aromacie charakterystycznym - dotyczy to papierosów i tytoniu ciętego. Zakazane będzie także umieszczanie na wyrobach tytoniowych elementów promocyjnych i wprowadzających w błąd.

Dodatkowo wdrożony zostanie ogólnounijny system śledzenia ruchu i pochodzenia tytoniu w celu walki z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi. Tylko w Polsce wartość szarej strefy szacuje się na 5 mld zł rocznie.

Cios w przemysł tytoniowy

Unijna dyrektywa i zaostrzone przepisy ministra zdrowia – zdeklarowanego przeciwnika palenia, mogą oznaczać duże problemy dla rodzimych producentów i dystrybutorów wyrobów tytoniowych.

Parlament Europejski zobowiązuje przemysł tytoniowy do szczegółowego informowania o składnikach w wyrobach tytoniowych. Zakazane mają być m.in. aromaty ulepszając smak popularnych e-papierosów.

Dyrektywa nakazuje także producentom zgłaszanie nowatorskich wyrobów tytoniowych co najmniej pół roku przed wprowadzeniem ich na rynek UE.

Unia Europejska szacuje, że bardziej restrykcyjne przepisy zmniejszą liczbę osób palących o około 2 proc. Nowe przepisy zastępują wcześniejszą dyrektywę Rady i Parlamentu Europejskiego 2001/37/WE i ustanawiają nowe przepisy w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Zalicza się do nich papierosy, tytoń cięty do samodzielnego skręcania papierosów, tytoń fajkowy, cygara, cygaretki, wyroby tytoniowe bezdymne, papierosy elektroniczne oraz wyroby ziołowe do palenia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)