Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrakt na śmigłowce i rakiety. Prezydent zapewnia, że będzie offset

0
Podziel się:

- Nikt z dostawców nie lubi umów offsetowych, ale lubi je polski przemysł - powiedział Bronisław Komorowski.

23.04.2015, Sejm. Bronisław Komorowski rozmawia z dziennikarzami </br>
23.04.2015, Sejm. Bronisław Komorowski rozmawia z dziennikarzami </br> (PAP/Radek Pietruszka)

Kontraktom na zakup śmigłowców i zestawów rakietowych dla polskiej armii będą towarzyszyły umowy offsetowe, korzystne dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - zapewnił prezydent Bronisław Komorowski.

We wtorek 21 kwietnia rząd postanowił o wyborze dla systemu obrony powietrznej zestawów średniego zasięgu Patriot amerykańskiej firmy Raytheon. W przetargu na śmigłowce wielozadaniowe zdecydował się na ofertę Airbus Helicopters. Popisanie kontraktu na śmigłowce jest planowane na jesień tego roku, a na zestawy przeciwlotnicze - na przyszły rok.

PZL Mielec i PZL Świdnik, które przegrały z Airbusem, były zawiedzione decyzją MON. "Solidarność" przemysłu lotniczego zapowiedziała, że będzie się domagać ujawnienia kryteriów wyboru śmigłowca.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m343957.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/prezes-pzl-swidnik-o-przetargu-nie-liczyla,91,0,1770331.html) *Prezes PZL-Świdnik krytykuje wynik przetargu * W wywiadzie dla Money.pl Krzysztof Krystowski podaje ciekawe szczegóły, dotyczące przetargu na helikopter wielozadaniowy dla armii.
Komorowski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w sejmie, że z zawarcia kontraktów na śmigłowce i zestawy rakietowe "powinny płynąć korzyści dla rodzimego przemysłu zbrojeniowego" i "temu mają służyć zawierane umowy offsetowe, czyli o współpracy przemysłowej".

- Ona daje szansę dla polskiego przemysłu, nie tylko dla firm zagranicznych, które funkcjonują na terenie Polski - dodał prezydent.

Zapewniał, że umowy offsetowe będą towarzyszyły zakupowi zestawów rakietowych, a także rozstrzygnięciu kontraktu na śmigłowce.

- Nikt z dostawców nie lubi umów offsetowych, ale lubi je polski przemysł. Mieliśmy dosyć złe doświadczenia, jeśli chodzi o wykonanie offsetu przy zakupie amerykańskiego samolotu wielozadaniowego, ale jesteśmy bogatsi o to doświadczenie - dodał.

Prezydent wyraził przekonanie, że obecny rząd stworzy realne szanse skorzystania z zawartych kontraktów dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Komorowski odniósł się także do wypowiedzi kandydata PiS na prezydenta europosła Andrzeja Dudy, który sugerował, że Polska powinna otrzymać z Unii Europejskiej, w ramach solidarności europejskiej, wsparcie finansowe na dozbrojenie armii.

- Osoby funkcjonujące w strukturach Parlamentu Europejskiego powinny dobrze wiedzieć, że nie ma, nie było i nic nie zapowiada, by były mechanizmy finansowania przez instytucje europejskie systemów obronnych krajów członkowskich - mówił prezydent.

Jak podkreślił, Polska musi sama finansować własny system obronny, "wspomagając się trochę przez NATO". Komorowski zaznaczył, że w Sojuszu są mechanizmy pozwalające na finansowanie infrastruktury ogólnonatowskiej na terenie krajów członkowskich. - To są realne pieniądze i realne źródła finansowania. Budowanie czegokolwiek na iluzjach, że można wykorzystać pieniądze europejskie, byłoby szkodliwe i niemądre - uważa prezydent.

- Albo jesteśmy cząstką świata zachodniego albo wschodniego. Kiedyś mieliśmy głównie sprzęt pochodzenia radzieckiego i jeśli ktoś "dąsa się" na sprzęt zachodni, to domniemuję, że albo chce mieć sprzęt z krajów neutralnych albo jeszcze raz ze wschodu. Wiążemy Polskę pod względem systemów zbrojeniowych ze światem zachodnim i to jest konsekwentna praca - mówił Komorowski.

Czytaj więcej w Money.pl
MON odpiera zarzuty o ustawiony przetarg - MON kierowało się interesem wojska - zapewnia Tomasz Siemoniak.
"To nie koniec przetargu na śmigłowce" Nie jest jeszcze pewne, że Polska kupi akurat Airbusy - przekonuje wicepremier i minister gospodarki.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)