Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Północna zapowiedziała wystrzelenie satelity

0
Podziel się:

Start ma uczcić 100. rocznicę urodzin Kim Ir Sena, przypadającą na połowę kwietnia.

Korea Północna zapowiedziała wystrzelenie satelity
(W. Keith Luse/cisac.stanford.edu)

Korea Północna wystrzeli rakietę dalekiego zasięgu w celu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity. Start ma uczcić 100. rocznicę urodzin Kim Ir Sena, przypadającą na połowę kwietnia.

Jak oświadczył rzecznik północnokoreańskiego Komitetu ds. Technologii Kosmicznej, satelita Kwangmyongsong-3 ma służyć celom pokojowym, a tor lotu rakiety Unha-3 _ nie będzie miał wpływu _ na sąsiednie państwa.

Start planowany jest między 12 a 16 kwietnia i ma uczcić setną rocznicę urodzin twórcy komunistycznej Korei Płn. Kim Ir Sena. _ KRLD wystrzeli satelitę Kwangmyongsong-3 skonstruowanego samodzielnie i przy pomocy rodzimej technologii _ - cytuje KCNA rzecznika Komitetu. Próba ma służyć _ rozwojowi gospodarczemu kraju i osiągnięciu wyższego poziomu technologii wykorzystania przestrzeni kosmicznej dla celów pokojowych _.

Według Reutera rakieta nośna satelity Kwangmyongsong to w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, nazywany poza Koreą Północną Taepodong.

Start rakiety z satelitą odbędzie się dokładnie trzy lata po podobnym starcie w kwietniu 2009 roku, który spotkał się z powszechnym potępieniem, m.in. Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Zarzucano wówczas Phenianowi, że chce w ten sposób wypróbować swoje pociski dalekiego zasięgu.

Według Phenianu satelita wszedł wówczas na orbitę okołoziemską i odtwarzał tam rewolucyjne pieśni. Eksperci amerykańscy i południowokoreańscy twierdzili, że nie było oznak, by północnokoreański satelita opuścił atmosferę.

Zapowiedź kolejnej próby spotkała się w piątek z potępieniem Korei Południowej. _ Jeśli Korea Północna rzeczywiście wystrzeli (...) "satelitę", jak to ogłosiła, byłoby to jednoznaczne pogwałcenie rezolucji nr 1874 Rady Bezpieczeństwa ONZ _ - oświadczył południowokoreański MSZ. Rezolucja ta zakazuje Północy rozwijania potencjału nuklearnego i rakietowego; została uchwalona wkrótce po próbnym starcie z 2009 r.

Ponadto nowa próba _ byłaby poważną prowokacją zagrażającą bezpieczeństwu i pokojowi na Półwyspie Koreańskim i w północno-wschodniej Azji _ - dodano w komunikacie.

Zaniepokojenie wyraziła też Japonia, a przedstawiciel rządu Osamu Fujimura zapowiedział, że rząd w Tokio będzie _ intensywnie namawiać Koreę Płn. do zaniechania startu satelity _.

Korea Północna zgodziła się w lutym na moratorium na dalsze próby rakietowe i nuklearne, aby odblokować sześciostronne rozmowy rozbrojeniowe w zamian za amerykańską pomoc żywnościową.

Stany Zjednoczone ostrzegły Phenian, że wystrzelenie satelity będzie pogwałceniem ustaleń z lutego, dotyczących moratorium i może sprawić, że Waszyngton zrezygnuje z planu udzielenia Korei Płn. pomocy żywnościowej.

_ Podaje to w wątpliwość, czy Korea Płn poczyniła z nami te ustalenia w dobrej wierze _ - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland. _ Trudno sobie wyobrazić _, że Stany Zjednoczone uruchomią program pomocy żywnościowej dla Korei Płn jeśli w istocie wystrzeli ona rakietę dalekiego zasięgu - dodała Nuland.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zareagował na wiadomość o planach wystrzelenia rakiety oficjalnym komunikatem, w którym wzywa Phenian do ponownego rozważenia tej decyzji, w myśl niedawnych ustaleń dotyczących rezygnacji Korei Płn z odpalania rakiet dalekiego zasięgu. Ban zaapelował też do Phenianu o dostosowanie się do rezolucji RB ONZ, która zakazuje jej korzystania z _ balistycznych technologii rakietowych _.

Czytaj o sytuacji w Korei Północnej w Money.pl
Korea Północna ma nową broń. Ma zapewnić... Jak zauważyła japońska agencja Kyodo, w ten sposób po raz pierwszy północnokoreańskie media poinformowały o istnieniu jednostki rakietowej.
Grożą odwetem, gdy naruszą wody o 0,001 mm Dyktator wydał już rozkaz swoim żołnierzom. Obawia się prowokacji.
Uratują koreańczyków? Dają im obywatelstwo Kilkudziesięciu uciekinierów z Korei Północnej jest ostatnio przetrzymywanych na terenie Chin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)