Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościół w Polsce. "Państwo abdykowało, nie szanuje swej autonomii"

0
Podziel się:

Lider SLD przypomniał, że zgodnie z zapisami konkordatu, Rzeczpospolita Polska i Kościół katolicki pozostają od siebie niezależne i autonomiczne w każdej dziedzinie.

Kościół w Polsce. "Państwo abdykowało, nie szanuje swej autonomii"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kościół katolicki próbuje nieustannie włączać struktury państwa we własną misję religijną, a państwo polskie abdykowało, nie szanuje swej autonomii i niezależności - mówił szef SLD Leszek Miller.

W Sejmie z inicjatywy Sojuszu trwa debata na temat stosunków państwo-Kościół. Okazją jest zbliżająca się 20. Rocznica podpisania umowy konkordatowej między Polską a Stolicą Apostolską.

Miller przypomniał, że zgodnie z zapisami konkordatu, Rzeczpospolita Polska i Kościół katolicki pozostają od siebie niezależne i autonomiczne w każdej dziedzinie. Według niego jednak w praktyce jest zupełnie inaczej - Kościół stale wkracza w konstytucyjne kompetencje demokratycznego państwa prawa.

- _ Dzieje się tak, dlatego że w dużej części nasze państwo abdykowało, nie szanuje swej autonomii, niezależności i zapomina o swoich uprawnieniach _ - ocenił lider Sojuszu. Jak podkreślił, było to widoczne podczas tegorocznych obchodów święta Bożego Ciała.

- _ Hierarchowie Kościoła katolickiego przypuścili atak na konstytucyjny ład Rzeczypospolitej, czego najpełniejszym wyrazem była wypowiedź kard. Stanisława Dziwisza, który powiedział o konieczności nadrzędności prawa bożego nad prawem stanowionym przez prawodawcze instytucje. Ta wypowiedź niestety nie spotkała się z reakcją przedstawicieli władz naszego państwa _ - zaznaczył Miller.

- _ Wbrew zapisom konstytucji Kościół Rzymskokatolicki próbuje nieustannie włączać struktury państwa we własną misję religijna, zapominając o tym, że Polki i Polacy są społeczeństwem światopoglądowo zróżnicowanym i ze ustawa zasadnicza gwarantuje im wolność sumienia _ - dodał były premier.

Zdaniem Millera, po 20 latach od podpisania konkordatu, należy zastanowić się nad sposobem, w jaki on funkcjonuje. - _ Łatwo zauważyć dziedziny stosunków państwo-Kościół, które wymagałyby rewizji, chociażby w zakresie finansowania Kościoła, nauczania religii w szkołach, czy obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej _ - zaznaczył szef Sojuszu.

Czytaj więcej w Money.pl
Fundusz Kościelny do likwidacji. Co duchowni dostaną w zamian? Minister Michał Boni ujawnił szczegóły porozumienia z kościołami i związkami wyznaniowymi. Już są skargi.
Inspektorzy wkraczają do kościołów. Sprawdzą... To reakcja na skargi takich osób. Wiele z nich twierdziło, że po wystąpieniu kościoły ciągle przetwarzały ich dane - trafiały one do ksiąg parafialnych lub na strony internetowe parafii.
Kuria: "Wyrządził szkodę Kościołowi" Kuria warszawsko-praska poinformowała, że przed usunięciem z urzędu proboszcza w Jasienicy ks. Lemański miał konflikt z dyrekcją i nauczycielami szkoły, w której uczył.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)