Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt hipoteczny. Analitycy: nie będzie ani taniej, ani łatwiej

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej obniżając stopy procentowe przyczyniła się do rekordowo niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych.

Kredyt hipoteczny. Analitycy: nie będzie ani taniej, ani łatwiej
(Reporter)

Dalsze oczekiwanie osób chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny, że będzie taniej i łatwiej, nie ma podstaw - oceniają analitycy. Dodają, że od przyszłego roku będzie można dostać większy kredyt, ale na krótszy okres.

Analityk Open Finance Halina Kochalska zwróciła uwagę, że Rada Polityki Pieniężnej obniżając w ostatnim czasie stopy procentowe przyczyniła się do rekordowo niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych. _ Najwyraźniej klientom banków musi to wystarczyć. Nadzieje, że będą one oferowały coś atrakcyjniejszego, mogą okazać się płonne _ - podkreśliła.

Jak oceniła, niskie oprocentowanie sprawia, że osoby, które miały rok temu problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową, obecnie mogą go uzyskać. _ Od końca maja nastąpiło ożywienie na tym rynku. Teraz raty kredytów są często niższe, niż opłata za wynajem mieszkania. To powoduje, że wielu Polakom jest łatwiej przełamać się do wzięcia kredytu w banku na własne M _ - oceniła.

Kochalska twierdzi, że w najbliższym czasie nie należy liczyć na szczególne promocje banków w sektorze kredytów hipotecznych. Również marże - jej zdaniem - nie będą spadać, bo obecnie nie są wysokie. _ Trzyosobowa rodzina, która chce zaciągnąć kredyt na 90 lub 100 proc. wartości nieruchomości, może teraz uzyskać kredyt z marżą poniżej 1,6 pkt proc. To nie jest wysoka marża, a dodatkowe koszty zaciągnięcia kredytu również nie są nadmiernie wygórowane _ - powiedziała.

_ Dalsze oczekiwania na to, że będzie taniej i łatwiej, jak na razie nie mają podstaw. Większego ruchu w bankach możemy spodziewać się pod koniec roku w związku z wejściem od początku 2014 roku tzw. Rekomendacji S _ - dodała. Jak wyjaśniła, zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego od przyszłego roku osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny, będzie musiała mieć oszczędności na wkład własny, przynajmniej w wysokości 5 proc. wartości nieruchomości.

Według Kochalskiej, zmiana polityki kredytowej banków będzie miała też dobre strony dla ich klientów. _ Z jednej strony banki będą wymagały wkładu własnego, ale z drugiej ustalą dłuższy okres zdolności kredytowej. Niewykluczone, że część banków nie będzie czekała do końca roku i wdroży wcześniej rekomendację S. Wtedy też miłą niespodzianką dla osób chcących zaciągnąć kredyt hipoteczny będzie to, że ich zdolność kredytowa wzrośnie _ - podkreśliła.

Obecnie banki muszą wyliczyć zdolność kredytową klientów na maksymalnie 25 lat, nawet jeśli kredyt jest zaciągany na dłuższy okres. Od przyszłego roku, wraz z wejściem w życie nowej Rekomendacji S, bank będzie mógł liczyć tę zdolność maksymalnie na 30 lat. _ Okres ten wydłuży się o 5 lat, a to istotnie przełoży się na wysokość rat, a tym samym na kwotę kredytu _ - powiedziała Kochalska. Dodała, że raty mogą spaść nawet o 9 proc.

Ekspert Expandera Aleksandra Łukasiewicz zwróciła uwagę, że teraz można otrzymać kredyt nawet na 50 lat, dość popularnym okresem kredytowania jest 40 lat, a Rekomendacja S wprowadza ograniczenie do 35 lat. _ Będzie można dostać większy kredyt, ale na krótszy okres _ - podkreśliła.

Łukasiewicz oceniła, że osoby, które będą mogły skorzystać w przyszłym roku z pomocy państwa w ramach rządowego programu _ Mieszkanie dla Młodych _, nie będą spieszyły się z jego zaciągnięciem w tym roku.

Celem programu MdM jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Dopłata państwa do kredytu będzie traktowana, jako wkład własny.

_ Optymistyczne jest to, że w lipcu akcja kredytowa banków wzrosła. Tym bardziej, że wakacje są z reguły słabym sezonem na rynku kredytów hipotecznych _ - dodała Łukasiewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Po załamaniu rynek kredytów rośnie. Powody? Zadłużenie Polaków z tytułu kupna nieruchomości wzrosło od kwietnia do czerwca o blisko 30 proc. mniej niż rok wcześniej. Widać jednak zmiany.
Stopy w dół, co dalej z kredytami hipotecznymi? Oprocentowanie kredytów w rodzimej walucie jeszcze nigdy nie było tak atrakcyjne. Sprawdź.
Kredyty nie były jeszcze tak tanie. Przełom na rynku? Po raz pierwszy w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło tak nisko.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)