Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Wiadomo dlaczego drożeją obligacje

0
Podziel się:

Według Financial Times hiszpańskie obligacje nie dlatego są rekordowo drogie dlatego, że podjęte przez rząd Mariano Rajoya kroki ku sanacji finansów są niewłaściwie.

Kryzys w Hiszpanii. Wiadomo dlaczego drożeją obligacje
(Iker Parriza/cc/wikimedia commons)

Hiszpania zmaga się z bardzo wysokimi kosztami obsługi swego długu nie dlatego, że podjęte przez rząd tego kraju kroki ku sanacji finansów są niewłaściwie, ale dlatego, iż władze popełniły błędy polityczne i tracą zaufanie - ocenia _ Financial Times _.

W poniedziałek oprocentowanie papierów dłużnych Hiszpanii osiągnęło najwyższy poziom od początku istnienia strefy euro - 7,45 proc. za obligacje 10-letnie. To najwyższe oprocentowanie długu suwerennego w historii strefy euro. Uważa się, że przy takiej rentowności obligacji państwo może obsługiwać koszty długu tylko przez kilka miesięcy.

_ Nie ma żadnych ukrytych powodów natury gospodarczej, by dziś postrzegać Hiszpanię inaczej niż przed tygodniem _ - podkreśla brytyjski dziennik. Przyznaje, że dwa regiony Murcja i Walencja poprosiły w ostatnich dniach hiszpański rząd centralny o pomoc. Nawet jeśli miałby on uruchomić specjalny fundusz w wysokości 18 mld euro ratunkowy dla zadłużonych regionów, to będzie to mniej niż 2 proc. hiszpańskiego PKB - zauważa.

Przyjęte przez Madryt posunięcia w ramach uzdrowienia finansów publicznych są ogólnie właściwe, dlatego _ to nie złe zarządzanie gospodarcze dało podstawy do ostatniego ataku paniki na rynku obligacji, lecz złe działania polityczne _ - wskazuje _ FT _.

Konserwatywna Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya w ostatnich wyborach otrzymała silny mandat na wprowadzanie reform. _ Ta siła erodowała jednak, bo kakofonia różnych przesłań (ze strony rządu), jego niezdecydowane podejście do działań oszczędnościowych oraz niesprawiedliwe ponoszenie konsekwencji upadku banków (przez społeczeństwo) coraz bardziej odstręczają wyborców, władze regionów, rządy innych państw i światowych inwestorów _ - wskazuje _ FT _ i ostrzega: _ Jeśli Rajoy szybko nie odzyska zaufania rynków do swojego przywództwa, zaufanie to może zniknąć na zawsze _.

Obecnie inwestorzy czekają, z jakim rozwiązaniem wystąpi strefa euro i czekają na konkrety w sprawie planów utworzenia europejskiej unii bankowej, która - zdaniem gazety - wydaje się być krokiem w dobrą stronę.

Póki co Madryt powinien kontynuować obecne reformy i skupić się na naprawie sektora bankowego. Jednak _ większa pewność co do politycznych kompetencji w Madrycie i zdecydowania w Brukseli mogłaby w tej sytuacji zdziałać cuda _ - konkluduje _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl
Inwestorzy w strachu. Nie starczy pieniędzy? Ministrowie finansów Hiszpanii i Niemiec wydali komunikat podkreślając, że rentowność długu Madrytu jest zawyżona wobec realnej kondycji hiszpańskiej gospodarki.
"To zamach na hiszpańską demokrację" W 80 hiszpańskich miastach manifestowano przeciwko przyjętemu przez parlament najsurowszemu planowi oszczędnościowemu w historii kraju.
Król zabiega o kontrakty dla firm swojego kraju Król Juan Carlos ma przekonać rosyjskich przywódców, aby to hiszpańskie firmy m.in. zbudowały i wyposażyły superszybką kolej mającą połączyć Moskwę z Petersburgiem i Jekaterynburgiem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)