Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leki refundowane trudniej dostępne? Lekarze ostrzegają

0
Podziel się:

Od stycznia pacjenci mogą mieć trudności z nabyciem leków refundowanych, ponieważ lekarze będą unikać wypisywania recept na te leki - alarmuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Leki refundowane trudniej dostępne? Lekarze ostrzegają
(sjlocke/iStockphoto)

Od stycznia pacjenci mogą mieć trudności z nabyciem leków refundowanych, ponieważ lekarze będą unikać wypisywania recept na te leki, w obawie przed karami - alarmuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w liście przesłanym do Rzecznika Praw Obywatelskich.

_ ZK OZZL wysłał do RPO list, w którym zwraca uwagę, że wskutek represyjnych wobec lekarzy i niejasnych przepisów ustawy refundacyjnej i projektowanego rozporządzenia MZ w sprawie recept pacjenci mogą mieć trudności w nabyciu leków refundowanych - od 1 stycznia 2012 r. _ - poinformował OZZL.

Jak wyjaśnili lekarze, _ stanie się tak, bo lekarze w odruchu uzasadnionej samoobrony będą unikać wypisywania recept na leki refundowane, aby nie narażać się na kary, mogące wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych _.

OZZL poinformował RPO w liście, że przepisy ustawy refundacyjnej i rozporządzenie MZ w sprawie recept nakładają na lekarzy obowiązek weryfikacji uprawnień pacjenta do leków refundowanych i określenia stopnia refundacji leków oraz wprowadzają _ drakońskie _ kary dla lekarzy za błędy popełnione przy w/w czynnościach albo za wypisanie recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi.

Lekarze podkreślili, że _ weryfikacja uprawnień do refundacji to działanie niezwykle czasochłonne, a niekiedy wręcz niemożliwe, ponieważ brakuje jednego typu dokumentu potwierdzającego uprawnienia chorego _.

OZZL zwrócił też uwagę, że rozporządzenie resortu zdrowia ws. recept wprowadza obowiązek określenia stopnia refundacji leku, a za każdą pomyłkę grodzi kara finansowa równa kwocie refundacji przepisanych leków, _ co w przeciągu miesięcy może oznaczać nawet dziesiątki tysięcy złotych _.

Jak dodają lekarze, listy leków refundowanych mają zmieniać się co dwa miesiące, _ a niektóre decyzje w tym zakresie dokonywane są z dnia na dzień, więc lekarze nie mają możliwości śledzenia każdej ze zmian _.

_ W istocie wspomniane przepisy wyglądają na pułapkę celowo zastawioną przez rządzących na lekarzy, aby bali się oni wypisywać recepty refundowane, a państwo aby zaoszczędziło w ten sposób na refundacji leków _ - oceniają lekarze.

Jak przekonuje OZZL, konieczna jest natychmiastowa zmiana prawa, a lekarz powinien być całkowicie wyłączony z procesu orzekania o uprawnieniach pacjentów do leków refundowanych oraz o stopniu refundacji.

Resort zdrowia podkreśla, że wypisujący recepty mają obowiązek sprawdzać, czy pacjent ma dokument potwierdzający prawo do refundacji leków. Ministerstwo zaznacza, że obowiązek weryfikacji uprawnień pacjentów wynika z przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Resort podkreśla jednocześnie, że nie chodzi o kontrolę faktycznego stanu ubezpieczenia czy uprawnień pacjenta, lecz dokumentu potwierdzającego uprawnienia.

Prawo do wystawiania recept refundowanych mają lekarze, którzy zawarli kontrakt bezpośrednio z NFZ lub są zatrudnieni w placówkach, które taki kontrakt podpisały.

W ustawie refundacyjnej wyliczono przypadki, w których lekarz jest obowiązany do zwrotu równowartości kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta, niezgodnej z listą leków refundowanych lub w przypadku wypisania recepty w miejscu niewymienionym w umowie.

Czytaj więcej o lekach i służbie zdrowia
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t85644.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lekarze;musza;sprawdzac;czy;pacjenci;sa;ubezpieczeni,56,0,945464.html) Lekarz musi to zrobić z każdym pacjentem Wypisujący recepty mają obowiązek sprawdzać, czy pacjent ma dokument potwierdzający prawo do refundacji leków. Za błędy będą kary.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t139727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/duze;zmiany;w;aptekach;refundacja;lekow;podpisana,42,0,838954.html) Zmiany w refundacji leków. Jest podpis Nowe przepisy wprowadzają urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/leki;drozsze;o;18;proc;przez;nowa;ustawe,193,0,761281.html) Leki droższe o 18 proc. przez nową ustawę? Taki - według pracodawców - ma być skutek wejścia w życie ustawy refundacyjnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)