Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Sklep Lidla do rozbiórki po 12 latach? Twardy wyrok NSA

75
Podziel się:

NSA uznał, że najważniejsze są wartości konstytucyjne - w tym przypadku ochrona prawa własności osoby, której działka sąsiaduje z feralnym Lidlem w Międzyrzeczu.

Sklep Lidla do rozbiórki po 12 latach? Twardy wyrok NSA
(Flickr/Klaus Tenter (CC BY-SA 2.0))

Działający od 12 lat sklep Lidla w Międzyrzeczu zostanie zamknięty, a cały budynek - rozebrany. Takie mogą być konsekwencje wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że jeśli wydane przed laty pozwolenie na budowę sklepu jest nieważne, nic nie może chronić go przed rozbiórką, ponieważ najważniejsza jest ochrona praw własności.

Niekorzystny dla spółki Lidl Polska wyrok kasacyjny NSA kończy sprawę, którą zapoczątkowało złożenie przez jednego z mieszkańców Międzyrzecza wniosku do wojewody lubuskiego o unieważnienie pozwolenia na budowę sklepu na sąsiadującej działce.

Jak pisze "Rzeczpospolita", zlecona przez wojewodę kontrola wykazała, że starosta popełnił błąd, wydając pozwolenie na budowę sklepu. Okazało się bowiem, że budynek stoi zaledwie metr od prywatnej posesji, co stanowi jasne pogwałcenie prawa budowlanego.

Lidl nie zgodził się z wojewodą i złożył skargę do głównego inspektora nadzoru budowlanego, który jednak potwierdził, że przy wydawaniu zgody na budowę doszło do rażącego naruszenia przepisów. Sieć nie dała za wygraną i złożyła odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale z takim samym skutkiem.

W tej sytuacji Lidlowi pozostało jedynie złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten w wydanym właśnie wyroku odrzucił argumenty prawników sieci handlowej, którzy powołali się na zeszłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące kodeksu postępowania administracyjnego.

NSA uznał, że najważniejsze są wartości konstytucyjne - w tym przypadku ochrona prawa własności osoby, której działka sąsiaduje z feralnym Lidlem w Międzyrzeczu. Sędziowie za mniej istotne uznali argumenty spółki, która przekonywała, że sklep działa już od 12 lat, a niekorzystny wyrok będzie oznaczał ryzyko utraty pracy przez wiele osób, a także cios w lokalnych dostawców.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
Tośka
7 lat temu
Poczytajcie sobie Państwo o Lidlu w Jabłonnie. Za nic mają mieszkańców domów pod gdzie pod oknami postawili rampę rozładunkową. A mecenasi Lidla piszą, że stworzyli mieszkańcom ponadprzeciętne warunki życia w sąsiedztwie Lidla. Że posadzili nową odmianę krzewów tzw." dźwiękochłonnych" a są to wypierdki-tuje wysokości około 1 metra. Że postawili ekrany dźwiękochłonne a jest to ozdóbka z naklejonymi ptaszkami , która nie spełnia swojej roli. Codziennie mieszkańcy zmuszeni są oglądać eleganckie panie kucające i sikające przy tych ekranach. Piwko pod naszymi oknami i sikanie , czemu nie?! Badania akustyczne wykazały przekroczenia norm. Mieszkańcy bardzo cierpliwie czekają na finał batalii o spokój. Niemiecki Lidl stać tylko na straszenie nas sądami, że uniemożliwiamy im działalność gospodarczą zapewnioną przez Polską Konstytucję, bo mieszkamy u siebie już 20 lat a oni działają dopiero od 3 lat i to my im przeszkadzamy pracować!!!!!!!!!!!!!
ryszard1956
7 lat temu
chytrusy mogli dogadac z wlascicielem dzialki i na pewno bylby argument kasa ,,ugoda ,,achciwce byly za chciwe oczywiscie lidla czas rozebrac byl c marketu zas by gosciowi zrekompesowac niedogodnosc bycia 1m od marketu bo jest to jednak niedogodnosc i to spora
etg
7 lat temu
w ciagu 12 lat to typowy sklep Lidla jest 2 razy kompletnie odnawiany. zostaja gole sciany. nawet dach przekladaja. wiec ich strata po 12 latach jest niemal zerowa.
rickh
7 lat temu
A co maja lokalni dostawcy do Lidla ? to jest sieciówka i z centralnej hurtowni dostaje towary ...
robertWWA
7 lat temu
Won niemieckie cwele
...
Następna strona