Na skróty
Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu
2013-08-01 16:46

Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu
[fot: Reporter Poland]

SLD chce likwidacji Senatu. Partia zamierza wystosować do szefów klubów parlamentarnych pismo z prośbą o poparcie pomysłu. Możemy rozmawiać - mówi PO. Przeciwne jest PiS, za - Ruch Palikota, a PSL chce przekształcić Senat w izbę samorządową.

Propozycja SLD to odpowiedź na postulat likwidacji urzędów pracy, który we wtorek na swym blogu zamieścił senator PO Jan Filip Libicki. Według Jońskiego Libicki swymi wypowiedziami dowodzi, że senatorowie są niepotrzebni.

Rzecznik SLD przypomniał, że likwidacja izby wyższej była jednym z punktów programu PO; pytanie o jej zniesienie znalazło się m.in. w 2005 roku w projekcie referendum w sprawie zmian w konstytucji pod hasłem 4 razy tak (chodziło też o zmniejszenie liczby posłów o połowę, zniesienie immunitetu parlamentarnego oraz wprowadzenie ordynacji większościowej).

- Mija już ósmy rok i nic w tej sprawie się nie dzieje. Chcemy wysłać do przewodniczących klubów pismo z propozycją likwidacji Senatu. Wiemy, że wiąże się to ze zmianą konstytucji i musi być większość na sali, więc potrzebna jest zgoda PO - powiedział Joński na konferencji prasowej. - Mam nadzieję, że pan senator Libicki tak ochoczo, jak chce likwidować urzędy pracy, zagłosuje za likwidacją Senatu - dodał polityk Sojuszu.

Jego zdaniem Senat jest niepotrzebny, a przy tym kosztowny. - Po pierwsze jesteśmy w roku kryzysowym, a po drugie - na przykładzie senatora Libickiego - senatorowie pokazują, że są dzisiaj niepotrzebni. Senator Libicki wychodzi z coraz bardziej kuriozalnymi pomysłami, jest oderwany od rzeczywistości. Być może żyje na swojej senackiej "zielonej wyspie", być może uważa, że nie ma bezrobocia, dlatego trzeba zlikwidować urzędy pracy - powiedział Joński.

Według niego kompetencje obecnej izby wyższej parlamentu można podzielić między Sejm i prezydenta, który miałby prawo zgłaszania poprawek do ustaw. - Nie ma dzisiaj potrzeby funkcjonowania Senatu. Byłyby to dość spore oszczędności, w ciągu kadencji około pół miliarda złotych - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

Joński wezwał też premiera, by odciął się od postulatu Libickiego. - Występujemy do Donalda Tuska, aby wycofał się z pomysłu likwidacji urzędów pracy i przedstawił nową ustawę o urzędach pracy - powiedział rzecznik SLD. Polityk przyznał, że instytucje te działają źle, nie są w stanie skutecznie walczyć z bezrobociem. Urząd pracy jest traktowany jako miejsce, gdzie trzeba się "odhaczyć" i dostać w zamian ubezpieczenie zdrowotne - powiedział Joński.

Wśród zmian, które są konieczne, by poprawić pracę urzędów pracy wymienił m.in.: opracowanie nowego programu aktywizacji bezrobotnych, zwiększenie liczby doradców zawodowych i psychologów, którzy na co dzień byliby do dyspozycji bezrobotnych. Z kolei kursy, które oferują urzędy pracy, powinny odpowiadać na konkretne zapotrzebowanie na rynku pracy.

Libicki na swym blogu przekonuje, że jak dotąd nie spotkał nikogo, kto by przez urząd pracy znalazł pracę. - Jeśli szukamy oszczędności, to taka likwidacja takich właśnie urzędów jest właśnie taką oszczędnością. Ci, którzy pracę znaleźli, znaleźli ją sami, albo przez prywatne agencje. Ktoś powie - ale przez te urzędy idą też unijne dotacje! Tak. Ale czy nie lepiej dotacje te przesunąć do innych instytucji? - pyta Libicki na blogu.

- Czekamy na pismo Sojuszu, będziemy rozmawiać - tak do postulatów SLD odniosła się wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska. - Postulat likwidacji Senatu wysuwaliśmy już kilka lat temu, ale nie znalazła się większość potrzebna, aby zmienić konstytucję - dodała. Kidawa-Błońska zaznaczyła jednocześnie, że PO widzi też dobre aspekty pracy Senatu. - Jeżeli mamy rozmawiać o zmianach dotyczących Senatu, to jesteśmy gotowi - zadeklarowała.

Przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że Senat jest ważną instytucją, a tradycja Rzeczypospolitej i II RP jest taka, że zawsze izba wyższa była. Oszczędności trzeba szukać, gdzie indziej - ocenił. Jak powiedział Błaszczak, rolą Senatu powinna być przede wszystkim łączność z Polonią i Polakami za granicą i ta rola została w znaczący sposób ograniczona przez obecnie rządzących na rzecz MSZ. - To poważny błąd - dodał.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński - pytany o propozycję SLD - powiedział, że ludowcy będą namawiali do rozwiązania, które proponowali już wcześniej, czyli zastąpienia Senatu izbą samorządową, złożoną z przedstawicieli określonych samorządów - zawodowych, gospodarczych, społecznych. Ten postulat jest naszym postulatem programowym i cały czas go podtrzymujemy - zaznaczył Kosiński.

Pomysł likwidacji Senatu może liczyć na poparcie Ruchu Palikota. - Tak, cieszymy się bardzo z tej deklaracji, my jesteśmy za likwidacją Senatu, to było w naszym programie wyborczym w 2011 roku - powiedział Łukasz Gibała. Wczoraj lider Ruchu Janusz Palikot zapowiedział, że jesienią RP złoży w Sejmie m.in. projekt ustawy dotyczący likwidacji Senatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast zwalniać, wyślą do domu. Idą zmiany
Zmiany w Kodeksie Pracy mają umożliwić firmom reagowanie na zmieniającą się koniunkturę gospodarczą oraz pomóc zachować miejsca pracy.
Odpis na partie? To jeden z pomysłów
Przed parlamentarzystami decyzje o zmianach w sposobie finansowania partii.
Gowin ogłosił program. Jakie ma pomysły?
Bony wychowawcze, urlopy macierzyńskie dla kobiet na umowach śmieciowych i ordynacja mieszana w wyborach do Sejmu. To postulaty z programu kandydata na szefa PO.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

PAndy / 15.211.153.* / 2013-08-02 04:53
Wychodzi ok. 14 zł, każdy Polak składa się na Senat. To sporo, biorąc pod uwagę, że składają się również niemowlaki. A efekt ... żaden.

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

bizli / 83.5.24.* / 2013-08-01 23:27
to nie kwestia jednej głupiej wypowiedzi senatora - w rzeczy samej senat jest nam kompletnie niepotrzebny, nie pełni żadnej istotnej roli w tworzeniu prawa i w ogóle w życiu politycznym,
oczywiście oprócz miejsc dla zaplecza partyjnego,
setka darmozjadów,
dlatego nie ma sensu dyskutować czy zaoszczędzimy duże czy małe pieniądze,
ale wiemy to już wszyscy, że obniżanie podatków i odchudzanie biurokracji to tylko hasła na czas wyborów
 
PAndy / 15.211.153.* / 2013-08-02 04:51
Miałem napisać dokładnie to samo, więc nie będę się powtarzał. Odchudził bym też sejm, bo jest ich po prostu za dużo i depczą sobie po piętach.

zlikwidować sejm

kikolokiloploki / 37.209.138.* / 2013-08-01 22:50
senat zostawić bo senatorzy są wybierani przez ludzi, a pOsłowie przez partię -niezależnie od tego ilu ludzi na danego pOsła zagłosuje.
Senatora Libickiego wybrali ludzie z jego okręgu jako Libickiego.

Do likwidacji SLD

qazor / 81.190.91.* / 2013-08-01 22:14
już kiedyś krajem zarządzał Komitet Centralny, nie był potrzebny nawet Sejm (była to struktura fasadowa dla PZPR - podobnie jak teraz). Do Senatu RP każdy obywatel ma bierne prawo wyborcze, bez zgody na kandydowanie ze strony Pierwszego Sekretarza którejś z partii. Do sejmu mogą startować tylko partyjni lub pseudo niepartyjny.

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

Akira123 / 109.241.128.* / 2013-08-01 20:33
PO: - likwidacja urzędów pracy
SLD: - likwidacja senatu

Wynik: Nic nie zmieniamy

I tak co roku ...

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

sdjkshd / 81.190.36.* / 2013-08-01 20:32
chwalić SLD za to likwidować senat i zmniejszyć posłów do 300

Tych nie robób nie wyrzucicie oni są przyspawani do stołka wieprze

regfg / 82.139.44.* / 2013-08-01 19:49
Tych nie robób nie wyrzucicie oni są przyspawani do stołka [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

kelo1035 / 84.210.44.* / 2013-08-01 18:45
...."Przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że Senat jest ważną instytucją, a tradycja Rzeczypospolitej i II RP jest taka, że zawsze izba wyższa była" .....
- dla trdycji wydajemy setki miljonów ! ,
a na remonty dróg nie ma .....

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

barg / 91.193.208.* / 2013-08-01 18:36
Skończy się tak jak zawsze - PO zorganizuje konsultacje, z których nic nie wyniknie, ale za które rząd przyzna sobie duże premie (bo przecież nie będą rozmawiać za darmo). Albo zatrudnią znajomych ekspertów, którzy przez kilka miesięcy będą analizować przepisy prawne i za które będą musieli otrzymać odpowiednie wynagrodzenie.

Ostatecznie wszystko zostanie po staremu, poza tym, że obywatele będą musieli za te wszystkie dyskusje zapłacić.
 
Przyjedzie pakt fiskalny i wyrówna / 46.113.65.* / 2013-08-01 18:28
Na kalkulator im zabrakło?!....

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

wazniak / 83.5.208.* / 2013-08-01 17:48
Kto jest za(+) likwidacją sejmu i pozostawieniem senatu? Porównując to na sejmie było by więcej oszczędności niż na senacie:)

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

donald duck / 83.4.50.* / 2013-08-01 17:32
Czyli powrót do czasów PRLu, wtedy też nie było senatu, bo to imperialny kapitalistyczny wymysł :) izba wyższa jest potrzebna ale należy ją zreformować i nie dublować kompetencji tworzących przy tym masę urzędasów od nic nie robienia

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

br555 / 2.99.254.* / 2013-08-01 17:17
zbędna biurokracja - nieproduktywna, niech idą na zieloną trawkę, szkoda na nich pieniedzy cięzko pracujacych ludzi!

Re: Likwidacja Senatu - SLD szuka zwolenników tego pomysłu

bsf / 77.253.82.* / 2013-08-01 17:12
PO co komu maszynka do głosowania ? lepiej opodatkować prostytucję czyli BŁAZENADA trwa nadal a POdatnik płaci za cyrk POlityczny 18 ministrów i 100 vice.
 
Z kości na ości i zupę z ponowoczesności / 164.126.232.* / 2013-08-01 17:01
Skoro mamy już pakt fiskalny to może zlikwidujmy PE i nie wracajmy więcej do tych naszych zaścianków...
 
merylu875 / 89.231.251.* / 2013-08-01 19:00
natychmiast zlikwidować i tą całą armię urzędasów przy Komorowskim. Nałęcza i całą resztę.Dokąd będziemy tych darmozjadów utrzymywać.