Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

List otwarty ws. referendum w Warszawie

0
Podziel się:

Politycy, kombatanci, ludzie kultury i sportowcy podpisali się pod listem otwartym w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

List otwarty ws. referendum w Warszawie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie ma sensu, 13 października zostaniemy w domu - napisali w liście otwartym politycy, kombatanci, ludzie kultury i sportowcy.

_ Dziś, zmuszeni do określenia się w ramach referendum musimy jasno i dobitnie powiedzieć: 13 października zostaniemy w domu. Z różnych względów nie wpiszemy się w inicjatywę, która w naszej opinii nie ma sensu. Właśnie dlatego nie weźmiemy udziału w referendum. Do wyborów pójdziemy za rok _ - czytamy w liście otwartym.

Pod listem podpisało się blisko 90 osób. Są wśród nich m.in. Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa, Andrzej Wajda, Krzysztof i Elżbieta Pendereccy, Danuta Hubner, Barbara Labuda, Małgorzata Niezabitowska, prezes i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich - gen. Zbigniew Ścibor-Rylski i Edmund Baranowski, aktorzy - Miriam Aleksandrowicz, Jacek Bończyk, Magdalena Cwenówna, Sławomira Łozińska, Wojciech Malajkat, Anna Nehrebecka (jest radną PO w radzie miasta), Andrzej Nejman, Daniel Olbrychski, Barbara Horowianka, Marek Kondrat, Emilian Kamiński, Andrzej Seweryn, Dorota Stalińska, Danuta Szaflarska oraz śpiewak operowy Marcin Bronikowski.

Sygnatariusze listu przyznają, że różnią się w ocenie działania Hanny Gronkiewicz-Waltz. _ Jedni z nas cenią ją za olbrzymi skok inwestycji w Warszawie, (...) inni mają krytyczny stosunek do niektórych jej poczynań, choćby podwyżki cen biletów czy słabej komunikacji z mieszkańcami, ale zauważają realną zmianę w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Jeszcze inni, doceniając niektóre jej działania, liczą na zmianę na stanowisku prezydenta po najbliższych wyborach. Wszyscy jednak zgadzamy się z jednym - to referendum nie ma sensu _ - czytamy w liście.

Jego autorzy przekonują, że referendum za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz miałoby sens, gdyby naruszała ona prawo, a pozostawienie jej u władzy narażałoby miasto na _ negatywne, poważne lub nieodwracalne skutki _. _ W Warszawie nie ma mowy o takiej sytuacji. Właśnie dlatego w naszej opinii referendum na rok przed wyborami jest kompletnie pozbawione sensu. Zwłaszcza jeśli jedynym jego efektem będzie ubytek w budżecie miasta kilku milionów złotych (zgodnie z przepisami koszty związane z referendum pokryje miasto z własnego budżetu), a w przypadku odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz powołanie na niecały rok komisarza _ - czytamy.

Sygnatariusze listu podkreślają, że za rok, we właściwych wyborach samorządowych, będzie możliwość oceny zarówno doświadczeń wszystkich kandydatów, jak i konfrontacji ich wizji rozwoju stolicy. _ Wtedy dużo wyraźniej będziemy mogli dostrzec zarówno mocne, jak i słabe strony tych dwóch kadencji pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz. Właśnie wtedy nasz wybór, będzie realny i pozytywny _ - napisali autorzy listu otwartego.

Czytaj więcej w Money.pl
Kosztowne odwołanie prezydent Warszawy Z wyliczeń ratusza wynika, że gdyby prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz została odwołana, a później miały odbyć się wybory, łączny koszt obu głosowań wyniósłby ok. 6,5 mln zł.
To nie schizofrenia, to słowa premiera Kiedy bojkot nie jest bojkotem, a bezczynność czynem - pisze Bartłomiej Dwornik.
"Bojkot referendum jest niebezpieczny dla PO" Według politologa Aleksandra Smolara, demobilizując swój elektorat, Platforma doprowadzi do bardzo niekorzystnego wyniku dla siebie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)