Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel czeka na propozycję Grecji, jak zamierza spłacić dług

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec zapewniła, że jest za pozostaniem Aten w strefie euro. Stawia jednak warunki.

Merkel czeka na propozycję Grecji, jak zamierza spłacić dług
(PAP/EPA)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w Waszyngtonie, że jest za pozostaniem Grecji w strefie euro. Podkreśliła, że kraj musi przedstawić _ zrównoważoną propozycję _, jak zamierza spłacić swój dług i przeprowadzić reformy. Grecy chcą nowej umowy z unijnymi wierzycielami. Według greckiego ministerstwa finansów, takie rozwiązanie miałoby wejść w życie 1 września.

_ - Liczy się to, co Grecja położy na stole _ - powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą. _ Poczekamy aż Grecja przedstawi zrównoważoną propozycję i wtedy o niej porozmawiamy _ - dodała, nawiązując do środowego posiedzenia ministrów eurogrupy.

Powtórzyła jednocześnie, że podstawą do dyskusji z Grecją są programy uzgodnione przez tzw. trojkę, a więc ekspertów Europejskiego Banku Centralnego, Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kanclerz Niemiec podkreśliła też, że od 2010 roku, a więc od kiedy euroland i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozpoczęły programy ratunkowe dla pogrożonej w długach Grecji, niemiecka polityka jest nakierunkowana na _ pozostanie Grecji w strefie euro _. _ Ja to ciągle powtarzam. Ale obowiązuje podstawowa zasada: jeśli jedna strona (Grecja) czyni wysiłki, to może liczyć na solidarność drugiej strony _ - powiedziała.

Jak dotąd przywódcy państw strefy euro niechętnie podchodzą do polityki zerwania z zaciskaniem pasa, którą ogłosił nowy, lewicowo-populistyczny rząd w Atenach, i udzielenia zgody na bezwarunkowe przedłużenie Grecji pożyczek.

Grecja chce nowej umowy z wierzycielami

Według greckiego ministerstwa finansów, takie rozwiązanie miałoby wejść w życie 1 września.Rząd Aleksisa Tsiprasa chce, by nowe porozumienie zawierało plan wsparcia socjalnego i mniej restrykcyjnych oszczędności budżetowych.

Według wcześniejszych zobowiązań podjętych przez poprzedni rząd Nowej Demokracji, Grecja musi w 2016 roku osiągnąć pierwotną nadwyżkę budżetu (bez kosztów obsługi długu publicznego) na poziomie 4 procent PKB. Gabinet SYRIZY chce, by ten wskaźnik obniżyć do 1,5 procent PKB.

Ateny muszą porozumieć się z wierzycielami, gdyż europejska część pomocy dostarczanej przez MFW i Unię wygasa z końcem lutego. Jednak polityka tzw. bail-outów została skrytykowana przez nowego greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa. Zaznaczył również, że przedłoży swój projekt redukcji greckiego długu na środowym spotkaniu ministrów finansów strefy euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy domagają się odszkodowań od Niemiec Rząd Niemiec uważa tymczasem kwestię reparacji wojennych wobec Grecji za zakończoną. Pierwsza konferencja w tej sprawie odbyła się w Paryżu jesienią 1945 roku.
Minister ostrzega przed rozpadem strefy euro _ Euro jest kruche, jest jak budowanie domku z kart, jeśli wyciągnie się kartę grecką, pozostałe runą _.
"Wyjście ze strefy euro będzie wstrząsem" Brytyjski minister skarbu ostrzega: wyjście Grecji ze strefy Euro oznaczać będzie problemy dla całego Starego Kontynentu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)