Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mieszkania spółdzielcze za kilka złotych?

0
Podziel się:

Rząd kwestionuje propozycje LPR zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych zaakceptowane w piątek przez sejmową podkomisję. Projekt zakłada m.in. oddanie lokatorom własności za równowartość kilku-kilkunastu złotych. Sprawa dotyczy blisko miliona rodzin.

*Rząd kwestionuje propozycje LPR zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych zaakceptowane w piątek przez sejmową podkomisję. Sprawa dotyczy blisko miliona rodzin – pisze „Gazeta Wyborcza”. *
LPR chce, by lokatorzy dostali mieszkania na własność po spłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. Znaczyłoby to w praktyce oddanie lokatorom własności za równowartość kilku-kilkunastu złotych. W piątek podkomisja poparła ten pomysł.

Obecna ustawa zakłada jednakową dla wszystkich lokatorów 50-procentową bonifikatę. Najczęściej płacą więc oni jedną czwartą wartości rynkowej mieszkania, bo wcześniej ich wkład mieszkaniowy zmniejszył już koszt wykupu o połowę. Dotąd swoje mieszkania wykupiło ponad 2 mln rodzin.Tymczasem posłowie PiS - prawdopodobnie w tajemnicy przed koalicjantem - przygotowali konkurencyjny projekt z niemal identycznym rozwiązaniem. Zgodnie z nim lokatorzy nie musieliby dopłacać spółdzielni różnicy pomiędzy wartością rynkową mieszkania a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że rząd podważył zgodność z konstytucją rozwiązania forsowanego przez LPR. W swoim stanowisku, które w piątek dostali posłowie, rząd przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny zakwestionował już przepis zakładający symboliczne koszty [słynna formuła 3 proc. wartości mieszkania]. Tak więc skarga do Trybunału Konstytucyjnego byłaby murowana.

Dodatkowo przeciwko pomysłowi uwłaszczenia ok. 900 tys. lokatorów protestuje m.in. Krajowa Rada Spółdzielcza.

Według „Gazety Wyborczej” punktów zapalnych w projekcie LPR jest więcej. Nie dopuszcza on np. możliwości przekształcenia mieszkań o statusie lokatorskim w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a jedynie w pełną własność. Do tego po wejściu w życie nowelizacji spółdzielnie nie mogłyby już ustanawiać takiego prawa. Także i te pomysły rząd skrytykował.

Dla wielu lokatorów najważniejsze jest to, by móc od razu dysponować swoim lokalem, np. go sprzedać. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można uzyskać szybciej i taniej niż prawo odrębnej własności, czyli tzw. własność hipoteczną, a przecież o przekształcenie własności spółdzielczej w pełną własność można wystąpić w każdej chwili – wyjaśnia „GW”.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)