Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mikosz: Nacjonalizacja części PGNiG

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa przygotowanie projektu ustawy przewidującej nacjonalizację części majątku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA - zapowiedział w środę minister skarbu Andrzej Mikosz.(ISB)

Mikosz: Nacjonalizacja części PGNiG

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa przygotowanie projektu ustawy przewidującej nacjonalizację części majątku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA - zapowiedział w środę minister skarbu Andrzej Mikosz.

„Będę chciał odwrócić skutki prywatyzacji PGNiG i być może zostanie skierowana ustawa dotycząca nacjonalizacji części majątku tej spółki” – powiedział Mikosz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

„Prywatyzacja spółki poprzez podwyższenie jej kapitału to straszny błąd. Spowodowało to strategiczny konflikt pomiędzy interesem państwa a interesem inwestorów finansowych w tej spółce, zainteresowanych maksymalizacją zysku” – dodał minister.

PGNiG zadebiutowało na warszawskiej giełdzie we wrześniu br., oferując akcje z nowej emisji, z której pozyskało ok. 2,7 mld zł.

Jeszcze przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i Platforma Obywatelska (PO) zapowiadały możliwość nacjonalizacji części majątku gazowego monopolisty. M.in. wiceszef PO Jan Rokita mówił wówczas, że nowy rząd – PO i PiS-u – może znacjonalizować gazociągi i infrastrukturę przesyłową posiadane przez tę firmę. Jego zdaniem, nacjonalizacja byłaby zgodna z konstytucją i zostałaby przeprowadzona za odszkodowaniem.

Obecnie PGNiG posiada 48% udziałów w spółce EuRoPol Gaz, która zajmuje się przesyłem gazu jamalskiego do Polski i dalej do Europy Zachodniej i jest operatorem służącej temu infrastruktury przesyłowej.

PGNiG jest ponadto formalnym właścicielem krajowego majątku przesyłowego o wartości ok. 4,5 mld zł, z którego w drodze leasingu operacyjnego korzysta obecnie Gaz-System, operator systemu przesyłowego, należący w 100% do Skarbu Państwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)