Krzysztof Tchórzewski zostanie początkowo powołany na stanowisko ministra bez teki, z zadaniem organizowania ministerstwa energetyki - powiedziała we wtorek PAP kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.
Powodem jest brak możliwości utworzenia Ministerstwa Energetyki na podstawie obecnej ustawy o działach administracji rządowej.
- Jest konieczność zmiany ustawy o działach administracji rządowej, więc jest pytanie, w jakim czasie Sejm upora się ze zmianą tej ustawy. Do momentu tej zmiany pan Krzysztof Tchórzewski będzie ministrem bez teki i będzie mu powierzone tworzenie ministerstwa - powiedziała Szydło.
Jak przyznała, "być może ustawa o działach zostanie zmieniona bardzo szybko", więc wtedy Krzysztof Tchórzewski zostanie powołany w nieodległym czasie.
Drugi problem dotyczy Jerzego Kwiecińskiego, który ma być wiceministrem rozwoju, a jednocześnie członkiem Rady Ministrów. Dotąd wiceministrowie (sekretarze i podsekretarze stanu) nie byli formalnymi członkami Rady Ministrów.
- Chcemy, by pan Jerzy Kwieciński był członkiem Rady Ministrów, rozmawiamy z prawnikami, jak to będzie możliwe - podkreśliła Szydło.
Tak się tworzy ministerstwa
W ustawie o działach administracji rządowej (z 1997 roku, wiele razy nowelizowanej) istnieje ponad trzydzieści działów, z których, niczym z "klocków", można tworzyć ministerstwa.
Te działy to: administracja publiczna; budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; budżet; finanse publiczne; gospodarka; gospodarka morska; gospodarka wodna; instytucje finansowe; informatyzacja; członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.
Są to ponadto: kultura fizyczna; łączność; nauka; obrona narodowa; oświata i wychowanie; praca; rolnictwo; rozwój wsi; rozwój regionalny; rynki rolne; rybołówstwo; Skarb Państwa; sprawiedliwość; szkolnictwo wyższe; transport; turystyka; środowisko; rodzina; sprawy wewnętrzne; wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne; zabezpieczenie społeczne; sprawy zagraniczne; zdrowie.
Jedno ministerstwo może być stworzone z kilku działów lub tylko z jednego, ale nie można tworzyć ministerstw, uwzględniając kompetencje zawarte wewnątrz jakiegoś działu.
Wśród wymienionych w ustawie działów nie ma jednak energetyki. Zadania związane z energetyką zawarte są w dziale gospodarka, który zgodnie z art. 9 ustawy obejmuje "sprawy gospodarki, w tym konkurencyjności gospodarki, współpracy gospodarczej z zagranicą, energetyki, oceny zgodności, miar i probiernictwa, własności przemysłowej, innowacyjności, działalności gospodarczej, promocji gospodarki polskiej w kraju i za granicą, umów offsetowych oraz współpracy z organizacjami samorządu gospodarczego".
Zobacz też: * *Młodzi o obietnicach wyborczych: Nie wierzę w ani jedno z haseł